قصه کودکانی که همسر می شوند!

نگاهی به آخرین آمار کودک همسری در ایران و لایحه‌ای که خاک می‌خورد

در بهار سال جاری ۷ هزار دختر بچه ۱۰ تا ۱۴ ساله و یک دختر بچه کمتر از ۱۰ سال قربانی این آسیب شدند.
هم‌چنین ۳۴۶ نوزاد در بهار سال جاری متولد شده‌اند که مادران آنها کمتر از ۱۵ سال داشته‌اند. این آمار برای دختران ۱۵ تا ۱۹ ساله نیز بالغ بر 16 هزار ولادت بوده است.
در اریبهشت ماه امسال معصومه ابتکار گفته بود لایحه منع کودک همسری در مراحل پایانی است و در کمیسیون لوایح تقریبا تصویب شده. حالا هرچند که لایحه مذکور هنوز به صحن مجلس نرسیده، اما اگر برسد هم با مواضع افراطی و نگاه سیاسی نمایندگان دور یازدهم امیدی برای تصویب آن وجود ندارد.

اسفند سال ۹۷ بود که معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری لایحه حذف تبصره مربوط به ازدواج دختران زیر ۱۳ سال را به دولت ارسال کرد.لایحه‌ای که هدفش مبارزه با کودک همسری و سوء استفاده از کودکان در پوشش ازدواج بود اما همچنان بعد از گذشت حدود دو سال در انتظار رسیدن به صحن مجلس است.

در حال حاضر سن قانونی ازدواج برای دختر 13 و برای پسر 15 سال است. اما برای ازدواج دختران در سنین کمتر از 13 علاوه بر اذن پدر، مصلحت و تشخیص دادگاه صالح نیز لازم است. لزوم اخذ مجوز دادگاه برای ازدواج کودکان از سال ۱۳۸۱ وارد قوانین ایران شد. که شاید تلاشی در جهت کاهش ازدواج دختربچه‌هایی بود که پیش از آن سن قانونی ازدواجشان9 سال تعیین شده بود!

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاه‌ها بسته شده است.