قدرت انتقال ویروس جدید کرونا می تواند تمام مراکز درمانی در جهان را فلج کند

دکتر «هادی یزدانی» در گفت‌وگو با «فراز» از آخرین تغییرات در ویروس کرونا که از انگلستان شیوع یافت می گوید

داستان ترسناک کرونا ادامه دارد. در حالی که اکثر کشورهای جهان خود را آماده واکسیناسیون سراسری می کردند تا از شر ویروس کرونای چینی راحت شوند، حالا نسخه جدیدی از این ویروس در انگلیس کشف شده است که می تواند دوباره نسخه جدیدی از بلای چینی را در جهان گسترش دهد. اولین اطلاعات این ویروس جدید نشان می دهند قدرت سرایت پذیری ویروس کرونای جدید تا 70 درصد بیش از گذشته است. موضوعی که «هادی یزدانی»، پزشک آن را برای تمامی مراکز درمانی جهان «فلج کننده» می داند. هرچند این کارشناس می گوید این جهش ها در ویروس ها طبیعی است. گفت و گوی ما با این پزشک را درباه مهم ترین مسائل ویروس کرونای جدید را در اداکه می خوانید.

ویروس جهش یافته جدید کرونا در انگلیس دقیقا چه ویژگی هایی دارد؟

اصولا جهش ویروس ها موضوع عجیبی نیست. برای مثال، همین ویروس آنفولانزایی که وجود دارد هرسال واکسن جدیدی برای آن ساخته می شود. درباره ویروس کرونا هم از همان ابتدا می شد حدس زد که رفتارش مانند بقیه ویروس هایی است در این خانواده قرار دارند. ویروس جدید کرونایی که انگلیس اعلام کرده در بخش تاج خود دچار تغییراتی شده که قدرت اتصال و چسبندگی آن را در سلول های انسانی افزایش داده است و به تبع این تغییر به نظر می رسد که قدرت سرایت پذیری آن نیز افزایش پیدا کرده است. اعدادی که تاکنون اعلام شده بین 50 تا 70 درصد قدرت سرایندگی ویروس جدید کرونا افزایش پیدا کرده است. هرچند تجربه ووهان و برخورد اولیه با ویروس کرونا نشان می دهد که خیلی نباید به اطلاعات اولیه اکتفا کرد.

این ویژگی ها چطور در مقابله با ویروس کرونا اثر می گذارد؟ آیا در صورت گسترش این ویروس کرونای جدید در جهان، کارایی واکسن های فعلی کرونا تحت تاثیر قرار نمی گیرد؟

ما هنوز درباره میزان کشندگی، شدید بودن بیماری و تاثیر واکسن کرونا بر ویروس جدید اطلاعات متقنی نداریم. از آن سو باید توجه کنیم که ادبیات پزشکی خاص است. برای مثال، اطلاعاتی که از انگلیس منتشر شده می گوید هنوز اثبات نشده که کشندگی این ویروس جدید بیشتر شده باشد. اما سویه دیگر این اطلاعات این است که هنوز اثبات هم نشده که کشندگی ویروس جدید مانند سابق است و تغییری نکرده است. هرچند، شرکت فایزر اعلام کرده که اگر ویروس جدید به واکسن فعلی کرونا هم پاسخ ندهد، می تواند ظرف مدت شش هفته واکسن جدید را تولید کنیم.

آیا همین 70 درصد سرعت انتقال بیشتر ویروس جدید کرونا در انگلیس نمی تواند بار دیگر کادر درمان را با انبوه بیماران کرونایی مواجه کند؟

قطعا این اتفاق خواهد افتاد. ویروس کرونایی که ما طی چندین ماه گذشته با آن درگیر بودیم مشکل اصلی اش قدرت سرایت پذیری بالای آن بود. ما در داخل هم یک اشتباه کردیم که بیش از همه روی مساله مرگ و میر مانور دادند، در صورتی که مهم ترین مساله سرایت پذیری بالای کرونا است که به صورت خوشه ای و خانوادگی سرایت می کرد. مثلا اگر فردی در داخل خانواده دچار این ویروس می شد، به فاصله سه یا چهار روز یکی دیگر از اعضای خانواده را دچار می کرد. حال اگر قدرت سرایت پذیری ویروس کرونای جدید 50 تا 70 درصد باشد، می تواند تمام مراکز درمانی در جهان را فلج کند.

اگر انگلیس اطلاعات درباره شیوع ویروس جهش یافته کرونا را زودتر منتشر می کرد امکان مقابله با آن بیشتر نبود؟

این‌که چرا کشورها اطلاعات درباره ویروس ها را دیر اعلام می کنند هم علت پزشکی دارد و همان موارد فراتر از پزشکی روی آن تاثیرگذار است. در مساله پزشکی باید توجه کنیم این است که وقتی مشغول مدیریت بحران هستیم، زمینه های بروز و گسترش بحران را نیز باید کنترل کنیم. یکی از مسایلی که به موازات کنترل بحران انجام شود تحقیقات است و این‌که آیا این تحقیقات دیر انجام شده است و مراکز پژوهشی در تعقیب تغییرات ژنومی ویروس کم کاری کرده اند، یا اینکه دولت انگلیس در انتشار اطلاعات تعلل کرده است بر ما پوشیده است.

اما مساله این است که اگر به گذشته بازگردیم آثار این سکوت و تعلل در انتشار اطلاعات را می بینیم. چین با مخفی کاری بیماری را در جهان گسترش داد و عواقب آن کشورهای رقیبش را تحت تاثیر قرار داد.
می توانیم بگوییم چین نه تنها در ماجرای کرونا آسیب ندید؛ بلکه یکی از بزگ ترین رقبایش به نام ترامپ به دلیل انتشار ویروس کرونا از ریاست جمهوری کنار رفت. حالا نیز باید دید که آیا انگلیس هم از این مساله نفعی خواهد برد و خیلی هم نمی خواهم تابع نظریات توهم توطئه ای باشم و تنها باید بگویم انگلیس مشخصا سه ماه وجود این ویرسو جدید را دیر اعلام کرده است.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.