روپیه های شکری رو به اتمام!

دبیر انجمن صنایع قند و شکر : برای امسال مشکل واردات نداریم/ در حد مصرف داخلی توان تولید وجود دارد

 ایران به دلیل تمام شدن ذخیره روپیه اش در هند برای واردات شکر به مشکل خورده است ، این جملات بخشی از خبری ست که خبرگزاری رویترز در گزارشیمنتشر کرده است. رویترز در همین گزارش اشاره کرده است که هند به دلیل افزایش تولید قند در ایران و همچنین کمبود روپیه در تهران دیگر قادر نخواهد بود روی ایران که یکی از مهم‌ترین مشتریان قند این کشور بوده، برای صادرات آینده خود حساب کند.

هم چنین داده‌های گمرک هند نشان می‌دهد که در فصل 2019/20، منتهی به 30 سپتامبر، ایران در یک رکورد تازه در واردات شکر ، 1.14 میلیون تن شکر از هند وارد کرد که 20٪ از صادرات شکر این کشور را تشکیل می دهد. براساس این گزارش، اطلاعات سازمان بین‌المللی شکر (ISO) نشان می دهد که ذخایر شکر ایران در ابتدای فصل 2020/21 در اکتبر امسال 723000 تن بوده، در حالی که یک سال قبل از آن 102،000 تن بوده است. سازمان بین‌المللی شکر همچنین پیش بینی می کند که تولید ایران در سال 2020/21 از 1.55 میلیون در فصل قبل به 1.85 میلیون تن افزایش یابد.

کمبود پول نقد 

کمبود روپیه نیز برای ایران مساله ساز شده است. ایران تحت تحریم‌های ایالات متحده، قادر نیست از دلار آمریکا برای انجام معاملات فروش نفتش استفاده کند. ایران پیش از این برای معامله‌ فروش نفت خود به هند روپیه دریافت می‌کرد که از آن برای واردات کالاهای حیاتی از جمله شکر استفاده می کرد، اما دهلی‌نو پس از انقضا معافیت تحریم‌های ایالات متحده، خرید نفت از تهران را در ماه مه 2019 متوقف کرد.

براساس گزارش رویترز، تهران با روپیه‌های خود به واردات کالاهای اساسی از هند می‌پرداخت و پس از 19 ماه فروش نفت، اینک دیگر ذخایر روپیه جمهوری اسلامی ته کشیده است. در نامه‌ای که رویترز از طریق منابع خود مشاهده کرده، بانک UCO هند، جایی که بیشتر ذخایر روپیه ایران در آن نگهداری می‌شود، گفته که صادرات به ایران تنها در صورت پیش پرداخت روپیه انجام خواهد شد. در این نامه آمده است:«این امر همچنین با توجه به کاهش موجودی  روپیه هند در حساب‌های بانکی ایران مهم است.» همچنین در این نامه گفته شده که از این پس باید کلیه معاملات با بانک های ایرانی را بررسی کند تا مشخص شود که آیا آنها می توانند به دلایل بشردوستانه انجام شوند یا نه.

واردات امسال انجام شده 

هرچند، «بهمن دانایی»، دبیر انجمن صنایع قند و شکر در گفت و گو با فراز با اشاره به واردات مناسب شکر در سال جاری گفت:«امسال واردات شکر به اندازه مورد نیاز مصرف کشور انجام شده است و برای سال آینده هم برنامه ریزی هایی انجام شده است.» او از اتمام ذخایر روپیه ایران در هند ابراز بی اطلاعی کرد و افزود:«نمی توانم پیش بینی کنم که سال آینده با روپیه این واردات انجام می شود یا راه حل های دیگری را پیش بینی کرده اند.»

براساس صحبت های دانایی ایران امسال پیش بینی واردات یک میلیونی از هند را داشته که حدود 800 هزارتن وارد شده است. دبیر انجمن صنایع قندوشکر افزود:«امسال ما حدود 1 میلیون و 200 هزارتن تولید داخلی شکر داشتیم که با توجه به واردات 800 هزارتن مشکلی از نظر کمبود شکر در کشور نداریم.»

او با بیان اینکه مساله تامین ارز «مساله نظام است» گفت:«اما طی سالیان گذشته تنها محصولی که در کشور مشکلی نداشته شکر بوده، چون شکر با کم ترین قیمت ممکن همیشه در اختیار مردم قرار گرفته است. امیدواریم در سال آینده هم این روند ادامه پیدا کند.»

دانایی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید به اندازه مصرف داخلی در کشور وجود دارد افزود:«اگر قیمت گذاری ها درست انجام شود می توانیم بگوییم که ظرفیت تولید داخلی برای مصرف کشور کافی است. برای مثال در سال 96 میزان تولیدات ما باعث خودکفایی و عدم نیاز به واردات شد.»

با وجود آنکه ضریب خوداتکایی شکر به مرز ۸۵ درصد رسید، اما قیمت گذاری نامناسب خرید تضمینی شکر دروازه های کشور را به روی واردات گشود. بنابر آمار وزارت جهاد کشاورزی سالیانه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن شکر در داخل مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از مسئولان بر این باورند که با وجود منابع آبی و کارخانه بزرگ هفت تپه، پتانسیل خودکفایی شکر وجود دارد که اگر مافیای واردات اجازه بدهند، نیازی به واردات نداریم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.