کاهش 1 درصدی قیمت مسکن در برابر اژدهایی که می آید

کارشناس بازار مسکن در گفت و گو با فراز از «افزایش مجدد قیمت ها تا فروردین ماه » خبر داد

متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در آذر ماه امساب 26 میلیون و 190 هزار تومان که نسبت به ماه قبل 1.1 درصد کاهش نشان می‌دهد.

گزارش «تحولات بازار مسکن شهر تهران در آذرماه سال 1399»که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده است. بر اساس این گزارش در آذرماه سال 1399 ، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 2.6 هزار واحد مسکونی محدود شده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 42.8 و 73.2 درصد کاهش نشان می‌دهد. در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 26 میلیون و 190 هزار تومان که نسبت به ماه قبل 1.1 درصد کاهش نشان می‌دهد.

دلیلی برای ادامه کاهش قیمت مسکن وجود ندارد

هرچند «بیت الله ستاریان» کارشناس حوزه مسکن معتقد است که این درصد آن هم در یک ماه نشان دهنده روند کلی بازار مسکن نیست. او در این باره به فراز گفت:«مساله مسکن مساله ای نیست که با آمارهای یک ماهه بتوانید آن ارزیابی کنید. مسکن چون با پارامترهای مختلف تحت تاثیر قرار می گیرد و درواقع بخشی از اقتصاد کلان است، نمی توان بر پایه یک ماه کاهش آن هم در یک شهر گفت که روند نزولی دارد.»

او افزود:«طی چهل تا پنجاه سال گذشته روند قیمت مسکن همواره سعودی بوده است و در سال جاری هم طی ماه های گذشته ب درصد مختلفی این روند افزایشی ادامه پیدا کرده و حالا تنها در آذرماه به دلایل مختلفی کاهش داشته است. آیا می توان گفت که این سیر ادامه پیدا خواهد کرد؟ به نظر من این اصلا قابل ارزیابی نیست و به پارامترهای قوی تری نیاز داریم.»

این کارشاس حوزه مسکن با اشاره به اینکه «کمبود مسکن و وجود سرمایه از جمله مهم ترین پارامترهای دخیل در قیمت مسکن هستند» افزود:«همه آن ها نشان دهنده افزایش قیمت مسکن هستند. ممکن است به دلیل انتخابات آمریکا یکم تعلل در سرمایه گذاری به وجود آمده باشد. بخش مسکن همیشه در بازار با ثبات تغییر می کند.باید پرسید که چه برنامه ای اجرا شده که انتظار داشته باشیم که قیمت مسکن کاهش پیدا کند. طی چهل سال گذشته بیش از 50 درصد کشور درگیر معضل مسکن بوده است.»

ستاریان با بیان اینکه «قیمت مسکن به عنوان یک کالای سرمایه در دوران کرونا مرتب افزایش داشته است»، گفت:«مطمئن باشید که قیمت مسکن تا عید افزایش خواهد داشت و پس از آن نیز نرخ افزایش آن بیشتر خواهد شد.»

رشد 11 برابری قیمت مسکن در یک دهه

آمارهای حوزه مسکن نیز جرف های بیت الله ستاریان را تایید می کند. طی یک دهه گذشته هرچند در مقاطعی شاهد کاهش قیمت مسکن بوده ایم، اما در مجموع روند قیمت مسکن در تمام یک دهه گذشته افزایش داشته است. گزارش  تحولات بازار مسکن از سوی بانک‏ مرکزی نشان می دهد قیمت ‏ها همچنان افزایش دارند و میانگین قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در آغاز فصل تابستان به ۲۰ میلیون و ۹۰۰هزار تومان رسیده است. بازار اجاره هم در طی سه سال اخیر افزایش قیمتی ۲برابری را نشان می‏دهد؛ به‏گونه‏ای که هزینه رهن یک واحد ۷۵متری در شهر تهران به طور میانگین برابر با ۱۲۴میلیون تومان شده‏است.

 آخرین گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده‌است، نشان می‌دهد که در ادامه رکورد شکنی‌های بازار مسکن، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در اولین ماه فصل تابستان به 20 میلیون و 900 هزار تومان رسید. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته قیمت هر متربع واحد مسکونی در شهر تهران به طور میانگین برابر با 13 میلیون و 350 هزار تومان بوده‌است که حاکی از افزایش 56.6 درصدی قیمت مسکن طی یک سال گذشته می‌باشد. این روزها دیگر خبر افزایش قیمت‌ها کسی را متعجب نمی‌کند؛ با این وجود اگر کمی به عقب‌تر برویم با اعداد و ارقام عجیب‌تری روبرو می‌شویم. مثلاً یک میلیون و 890 هزار تومان. این رقم میانگین قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در ابتدای دهه 90 است؛ یعنی رشد بیش‌ از 11 برابری قیمت مسکن در کم‌تر از ده سال. 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.