مشخص نیست که چه واکسنی را خریداری می کنیم

«مهدی مقدسیان» عضو شورای نظارت بر واکسن کرونا در گفت و گو با «فراز» مطرح کرد: درحال تولید واکسن فایزر ایرانی هستیم / تکنولوژی ما هیچ چیزی کم تر از آمریکا ندارد

در حالی که تقریبا اکثر کشورهای همسایه ایران واکسیناسیون کرونا را آغاز کرده اند، ایران هنوز هیچ واکسنی را خریداری نکرده است و آن گونه که عضو شورای نظارت بر واکسن کرونا می گوید هنوز هم مشخص نیست که ایران در حال خرید چه واکسنی است. واکسن داخلی کرونا هم از مسائلی است که با انتقادات زیادی مواجه شده است و اخیرا 167 داروساز در بیانیه ای آن را «بهانه ای برای نخریدن واکسن کرونا» خوانده اندو موضوعی که « مهدی مقدسیان»، عضو شورای نظارت بر واکسن کرونا آن را رد می کند و می گوید که ایران در حال ساخت واکسن فایزر ایرانی است که به زودی خبرهای آن منتشر می شود. گفت و گوی زیر درباره آخرین تحولات خرید و تولید واکسن با این عضو شورای نظارت بر واکسن کرونا است.

بسیاری معتقدند که باید تحقیقات واکسن داخلی کرونا منتشر شود. چرا هنوز هیچ اطلاعات علمی درباره تحقیقات این واکسن های داخلی منتشر نشده است؟

ما به هیچ عنوان نمی توانیم نامی از شرکت ها ببریم. چون به دلیل توافقاتی که صورت گرفته ما پس از آزمایش های انسانی نام شرکت ها را خواهیم گفت و پیش از آن نیز نمی توانیم اعلام رسمی کنیم. درباره ساخت واکسن ایرانی می توانم بگویم ما باچند تکنولوژی درحال ساخت واکسن هستیم و این تکنولوژی ها متفاوت است. برای مثال، ما درحال تولید واکسنی هستیم که با تکنولوژی فایزر ساخته می شود؛ اما نمی توانیم خیلی از مسائل را اعلام کنیم.

یعنی در حال تولید نمونه فایزر ایرانی هستید؟

بله، شاگرد ایرانی شاهین که فایزر را تولید کرد الان در ایران رهبری یکی از شرکت های تولید واکسن کرونا را برعهده دارد که با تکنولوژی خود فایزر در حال تولید واکسن هستند. به دلیل بحث تکنولوژی بالاتر آن، مهم تر از شفا فارمد است. اتفاقی که در آینده بسیار صدا خواهد کرد، تولید همین واکسن فایزر ایرانی خواهد بود. این واکسن در مرحله تست انسانی است و تقریبا همزمان با شفافارمد پیش می رود.

اما برخی از داروسازان معتقدند که واکسن تولید داخل تنها بهانه ای برای نخریدن واکسن خارجی است. جدیدا هم نامه ای با امضای 167 داروساز منتشر شده که معتقدند ادعای تولید واکسن داخلی «توهین به شعور علمی داروسازان است»، آیا واقعا ایران توانایی ساخت واکسن کرونا را دارد؟

درباره کل فرآیند ساخت و تولید واکسن سازی باید گفت که همین الان خیلی از شرکت های اصلی ما به این موضوع دست پیدا کرده اند و تکنولوژی ما هیچ چیزی کم تر از آمریکا که واکسن فایزر را ساخته ندارد. طی همین یک سال گذشته ما واکسن پرندگان و واکسن دهانه رحم را در داخل تولید کرده ایم.

این ها نمونه هایی است که نشان می دهد ما در بحث تولید واکسن بسیار شد داشته ایم و فوق العاده عمل کرده ایم. تاریخ واکسن سازی ایران نشان دهنده توانایی ما در ساخت واکسن کرونا است و صحبت هایی که مطرح می شود از روی عناد است. سازمان بهداشت جهانی هم روی ما بسیار حساب بازکرده است. اگر عربستان و ترکیه ادعای ساخت واکسن کرونا را داشتند می توانستیم بگوییم که شوخی است، اما ایران در این زمینه دست پری دارد.

شایعاتی هم وجود دارد که می گوید تولید واکسن داخی پوششی است برای واردات و تست واکسن های چینی، پاسخ شما به این شایعات چیست؟

این موضوع را قویا تکذیب می کنم و ایران در حال تولید واکسن است. بله در مرحله تشخیص کرونا ما کمک هایی داشتیم، اما درباره تولید واکسن کرونا به هیچ عنوان اینگونه نیست.

درباره خرید واکسن خارجی هم حرف های متاقض زیادی مطرح شده است. درحالی که پیش از این مسوولان ستاد کرونا اعلام کرده بودند که دیگر واکسن فایزر را خریداری نمی کنند، اما رئیس هلال اهمر از واردات حدود 200 هزار دوز فایزر از آمریکا سخن می گوید؟ هنوز مشخص نشده که چه واکسنی را خریداری می کنیم؟

بحث واردات واکسن فایزر که از سوی هلال احمر اعلام شده از سوی نهادهای غیر رسمی است و وزارت بهداشت درخواست واکسن فایزر نداشته است. اما درباره خرید وزارت بهداشت از کواکس هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است و مشخص نیست که از چین، روسیه یا آمریکا خریداری شود. باید بدانیم که واردات واکسن مخاطرات خود را دارد و اگر کار نکند کسی پاسخگو نیست. اما در مورد واکسن دخلی این کنترل کیفی وجود خواهد داشت و ما می توانیم واکسن را اصلاح کنیم.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.