آیا سازمان بهداشت جهانی از ساخت واکسن ایرانی استقبال کرده است؟

تحریف سخنان سخنگوی سازمان بهداشت جهانی توسط «ایرنا»

در حالی که خبرگزاری رسمی دولت،‌ ایرنا روز پنجشنبه خبری با عنوان «استقبال سازمان جهانی بهداشت از ساخت واکسن ایرانی کرونا» منتشر کرد، پیگیری این مساله از سوی فراز نشان می‌دهد ایرنا اظهارات سخنگوی این سازمان جهانی را دستکاری کرده است و تیتر این خبر کاملا دروغ است.

ایرنا در نسخه ابتدایی خبری که ساعت هشت صبح ۱۱ دی‌ماه منتشر کرده بود به نقل از طارق یاسارویچ، سخنگوی سازمان جهانی بهداشت، نوشت: «این سازمان بی‌صبرانه منتظر مشاهده نتایج آزمایش‌های بالینی این دستاورد بزرگ ایرانی است.» هرچند، طارق یاساروویچ در پاسخ به فراز با تکذیب این موضوع گفت:«من چنین متنی را ننوشته ام و تنها بیانیه ای کلی درباره تلاش های جهانی ارسال کردم.»

این خبرگزاری همچنین بخش دیگری از سخنان این مقام سازمان جهانی بهداشت درباره تلاش‌های جهانی برای ساخت واکسن را نیز محدود به کشور ایران و «موفقیت دانشمندان ایرانی» گزارش کرده بود. اما او در پیام اصلی خود تلاش‌های جهانی را نشان‌دهنده قابلیت تولید واکسن برای مقابله با ویروس دانسته و گفته بود: «سازمان جهانی بهداشت مشتاق است نتایج نهایی همه تولیدکنندگان واکسن را مشاهده کند.»

نگاهی به نسخه اصلاح‌شده گزارش مورد نظر در خبرگزاری ایرنا اکنون نشان می‌دهد که این خبرگزاری قسمت‌هایی از متن گزارش اصلی خود را تغییر داده است. در نسخه تغییریافته کلمه ایران از قسمت‌هایی از متن که برای اختصاصی کردن پیام یاسارویچ اضافه شده بود،‌ حذف شده، اما همچنان تیتر این خبر همان تیتر اولیه باقی مانده است. مسئولان این خبرگزاری همچنین متن منتشرشده در کانال تلگرامی این رسانه را نیز اصلاح نکرده‌ اند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.