قاسم محبعلی، کارشناس خاورمیانه: ایران مهم ترین مساله در عادی سازی روابط عربستان و قطر است

امیر قطر برای شرکت در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس به عربستان سعودی سفر می‌کند. پیش از این، وزیر خارجه کویت گفته بود عربستان و قطر پس از نزدیک به سه سال قطع روابط سیاسی و تجاری، توافق کرده‌اند که مرزهای هوایی، دریایی و زمینی خود را باز کنند. قرار است در عربستان، توافقنامه‌ای به منظور پایان دادن به اختلاف بین دوحه و ریاض امضا شود. همسایگان قطر سه سال و نیم پیش این کشور را به اتهام حمایت از تروریسم تحریم کردند، اتهامی که قطر آن را انکار کرده است.

جراد کوشنر داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ نیز در این اجلاس حضور دارد. عربستان، امارات، بحرین و مصر از بهار سال ۲۰۱۷ با قطر قطع رابطه کردند و دوحه را متهم به حمایت از «تروریسم» کردند. اتهامی که قطر رد کرد و ضمن مخالفت با خواسته‌های ۱۳ گانه ریاض، از این کشور و سه متحد دیگرش به علت خسارت به خطوط هوایی خود درخواست ۹ میلیارد دلار غرامت کرد.

پس از قطع روابط میان این چهار کشور و قطر، عربستان و امارات فهرستی ۱۳ ماده‌ای پیش روی قطر گذاشتند و برقراری مجدد روابط را منوط به اجرای کامل این مفاد گذاشتند؛ از جمله، قطع روابط با ایران و تعطیلی شبکه خبری الجزیره. شروطی که دوحه آنها را تلاش برای دخالت در امور این کشور و سرنگون کردن حاکمان خود دانست و نپذیرفت و به نظر می رسد در توافق جدید نیز آن ها نپذیرفته است.

«قاسم محبعلی»، کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره پیشینه منازعه قطر و عربستان به فراز گفت:«عادی سازی روابط بین قطر و عربستان به شرایط بستگی دارد. وقتی عربستان تصمیم گرفت قطر را تحت فشار و حصر قرار دهد، ترامپ بر سر کار بود و قراردادهای بزرگی را با عربستان داشت و به نظر می رسید که عربستانی ها گمان می کردند که چک سفید از آمریکا در اختیار دارند. بنابراین برخورد آن ها با رقبایشان در منطقه متفاوت شد.»

او با ایان اینکه در دوره بایدن شرایط متفاوت خواهد بود، افزود:«اما حالا ترامپ روزهای آخر خود را سپری می کند و امیدی به ماندن او نیست و بنابراین عربستانی ها احساس می کنند باید به گذشته بازگردند و دوباره شورای همکاری را احیا کنند.»

محبعلی با اشاره به اینکه مهم ترین مساله در تجدید روابط بین قطر و عربستان موضوع ایران است گفت:«وقتی قطر تحت محاصره عربستان و متحدانش قرار گرفت، تنها راهش به جهان از لحاظ جغرافیایی ایران بود. هرچند قطر روابط سیاسی_نظامی بسیار قوی نیز با آمریکا دارد. در این شرایط اگر روابطش با عربستان و متحدانش عادی شود، دیگر نیازی به ایران نخواهد داشت و شاهد اتحاد دوباره کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برای رویارویی با ایران خواهیم بود، آن هم در زمانی که دولت بایدن با پیشنهاد بازگشت به برجام روی کار آمده است.»

خبر توافق میان دوحه و ریاض پیش از آغاز اجلاس شورای همکاری‌های خلیج‌فارس منتشر شده است و قرار است روز سه‌شنبه، ۵ ژانویه، در ریاض آغاز به کار کند.

 

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.