حمله چند جانبه به استخراج کنندگان غیرمجاز

سخنگوی نهاد ریاست جمهوری: این‌که گفته شود دولت، بیت کوین استخراج می‌کند یک جفاست / دستور روحانی به وزرای اطلاعات و کشور برای برخورد با استخراج غیر مجاز بیت‌کوین

موضوع برخورد با ماینینگ یا استخراج غیر مجاز بیت کوین در کشور موضوعی است که بار‌ها گفته شده، به خصوص در ماه‌های سرد سال جاری این موضوع چندین بار تکرار شده و هشدار‌هایی داده شده اما با این همه روز گذشته رئیس جمهور در دستوری اکید به وزرای اطلاعات و کشور خواستار برخورد جدی با این موضوع شد. این تاکید و دستور روحانی در شرایطی است که به سبب مصرف برق بالای استخراج رمز ارز‌ها آن هم در شرایطی که برخی نقاط کشور از جمله پایتخت با قطعی‌های گسترده برق رو به رو است، انتقادها از کم‌کاری برای برخورد با این موضوع از یک سو بالا گرفته و از سوی دیگر برخی دولت را به سبب تنگناهای مالی متهم می‌کنند که خود برای انتفاع از ارزهای دیجیتال اقدام به استخراج رمز ارز‌ها می‌کند، مسئله‌ای رییس دفتر رئیس جمهور نیز روز گذشته آن را قویا رد کرد.

به گزارش فراز، رییس دفتر رییس‌جمهوری روز گذشته در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به این پرسش که آیا قطعی برق تهران به دلیل استخراج بیت کوین است، گفت: «اینکه گفته شود دولت، بیت کوین استخراج می‌کند یک جفاست! دولت که اصلاً وارد این مسائل نمی‌شود اما اینکه در یک ساله گذشته با فشارهایی که بود و دستگاه‌ ماینر بیت‌ کوین به صورت قاچاق وارد کشور شده بود و ورودش به دلیل کوچک‌بودنش خیلی کار سختی نبوده، فشاری بر دولت آمد که به نوعی استفاده از آن را ضابطه‌مند کنند و دوبار در کمیسیون‌های دولت مطرح شد که باید از وزارت صمت اجازه بگیرند و وزارت نیرو هم تایید کند که چگونه از ماینر استفاده کنند. بنابراین در یک حدی اجازه دادند و در آن حد مشخص است که این ماینرها در کجاست و می‌توان با آن‌ها ارتباط برقرار کرد که در چه روزها و ماه‌هایی از آن استفاده نشود.»

محمود واعظی همچنین اظهار داشت: «البته امروز(چهارشنبه) یک ادعای دیگر هم در دولت مطرح شد که کسانی در مرغداری‌ها و مناطق مختلف دارند از ماینرها استفاده می‌کنند که رییس جمهوری دستور داد با جدیت این موضوع توسط وزارت اطلاعات و وزارت کشور پیگیری شود و محکم با آنان برخورد شود که از انرژی‌ای که باید برای گرمای مردم استفاده شود چنین بهره‌برداری انجام می‌شود.»

بالا گرفتن واکنش‌ها در رابطه با استخراج رمز‌ارز‌ها در شرایطی است که در روزهای اخیر قطعی برق و آلودگی هوا چالش بزرگی در کشور ایجاد کرده است. دولت می گوید مصرف گاز در کشور افزایش یافته که این باعث شده تولید برق با چالش روبه‌رو شود. نیروگاه های برق ناچارند به جای گاز از گازوئیل و یا مازوت برای تولید برق استفاده کنند. مازوت و گازوئیل نیز آلودگی شدیدی ایجاد می کنند. دولت می‌گوید مردم باید مصرف برق و گاز خود را کاهش دهند تا مشکل کمتر شود.

از سوی دیگر  در روزهای اخیر در مورد ماینینگ غیرمجاز، فعالیت نهادهای دولتی و غیر دولتی در حوزه استخراج رمزارز  حساسیت‌هایی را ایجاد کرده است. استخراج رمز ارزها برق بسیار زیادی را می طلبد و این مسئله به شبکه تولید برق فشار وارد کرده است.  در این بین خبری منتشر شده که در منطقه آزاد رفسنجان گروه توسعه سرمایه گذاری ایران و چین مزرعه بزرگ استخراج بیت‌کوین راه اندازی کرده و مجوزهای لازم را هم گرفته است.

این همه در حالی است که دولت کماکان اعلام نکرده است چه تعداد مجوز استخراج بیت کوین و برای چه افرادی صادر شده و این دستگاه‌ها در کدام شهر ایران قرار دارند. با این حال هر از چندی نیز خبرهایی از برخورد با استخراج کنندگان غیر قانونی رمز ارز‌ها منتشر می‌شود. در روز گذشته نیز دو مقام مسئول از برخورد‌ها در این حوزه گفتند، یکی از این دو بهمن رستمی، رییس پلیس امنیت اقتصادی فرماندهی انتظامی آذربایجان‌ غربی بود که روز چهارشنبه اعلام کرد که امسال ۴۶۰ دستگاه استخراج ارز دیجیتال در این استان شناسایی و کشف شده و ۲۸ نفر نیز دستگیر شده‌اند. همچنین مهدی آهنین پنجه، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق قم نیز روز گذشته گفت تاکنون ۵۰۰ دستگاه استخراج بیت کوین در این استان کشف شده است.

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.