گوشی های همراه در سرازیری قیمت

واردات تلفن همراه در 9 ماهه سال جاری به نسبت همین زمان در سال گذشته 27 درصد افزایش داشت

واردات تلفن همراه در ماه‌های اخیر روند رو به رشدی به خود گرفته تا جایی که بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی گمرک در انتهای هفته گذشته، واردات در 9 ماهه سال جاری در قیاس با سال گذشته 27 درصد رشد داشته و همین آمار در ماه گذشته نیز بیانگر رشد 37 درصدی بوده است. این‌ افزایش قابل توجه واردات تلفن همراه در شرایطی است که  ناظران بازار معتقدند این روند پس از تخصیص ارز برای واردات گوشی‌های موبایل در ابتدای آذر ماه تقویت خواهد شد و هچنین همه این عوامل سبب شده تا در حال حاضر شاهد ثبات قیمت‌ها و گاها کاهش قیمت برخی از آنها در بازار تلفن همراه باشیم.

واردات تلفن همراه در 9 ماهه سال جاری 27 درصد رشد داشته است

به گزارش «فراز»، انتهای هفته گذشته سخنگوی گمرک ایران در رابطه به آخرین آمار‌ها از اردات تلفن همراه به کشور، گفت: «۹ ماهه امسال بیش از هشت میلیون و ۶۱۷ هزار دستگاه تلفن همراه به ارزش یک میلیارد و ۳۴۰ میلیون دلار از گمرک ترخیص شده که از لحاظ ارزبری، دومین کالای وارداتی کشور محسوب می شود.»

«سید روح اله لطیفی» افزود: «امسال تا پایان آذرماه، هشت میلیون و ۶۱۷ هزار و ۴۳۸ دستگاه تلفن همراه به ارزش یک میلیارد و ۳۴۰ میلیون و ۲۲۹ هزار و ۷۱۸ دلار از گمرکات کشور به شکل تجاری ترخیص شده است.»

وی افزود: «میزان ترخیص تلفن همراه در مدت مشابه سال گذشته، ۶ میلیون و ۷۷۹ هزار و ۱۲ دستگاه به ارزش ۸۰۸ میلیون و ۲۶۲ هزار دلار بود.»

لطیفی پیرامون میزان تغییرات واردات تلفن همراه، گفت: آمار واردات و ترخیص قطعی تلفن همراه در۹ماهه امسال نشان می دهد، از لحاظ تعداد ۲۷ درصد و از لحاظ ارزش ۶۵ درصد، نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ افزایش واردات ثبت شد.

سخنگوی گمرک تصریح کرد: «تلفن همراه، پس از ذرت، دومین کالای ارزبر کشوردر ۹ماهه امسال محسوب می شود.»

این گفته‌ها در حالی است که بر اساس گزارش‌های رسمی، در ۹ ماهه سال‌جاری، ۱۱۰ میلیون تن کالا به ارزش ۵۲ میلیارد دلار بین ایران و کشورهای مختلف مبادله شد که سهم صادرات ۵۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۲۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۲۵ میلیون تن به ارزش ۲۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بود. همچنین وضعیت رو به رشد واردات تلفن همراه در شرایطی است که بر اساس اعلام گمرک در ماه گذشته و طی هشت ماهه امسال نیز در مقایسه این زمان با مدت مشابه سال قبل، از لحاظ تعداد بیش از ۳۷ درصد رشد را نشان می داده است.

تخصیص ارز، محرک واردات و کاهش قیمت‌ها

آمار‌ها از افزایش واردات تلفن همراه در حالی منتشر می‌شوند که ماه گذشته خبر تخصیص ارز برای واردات گوشی منشتر شد و براساس اعلام رضا قربانی، رییس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل، پس انتشار این خبر بازار موبایل شاهد کاهش حدود ۵ درصدی قیمت‌ها بود. در روز‌های اخیر هم نسبت به یک‌ماه گذشته این کاهش ادامه داشته و در رابطه با برخی گوشی‌های همراه به حدود ۲۰ درصد نیز رسیده است و کمابیش قیمت این کالا نسبت به ۶ ماه گذشته در پایین‌ترین مقدار خود قرار دارد. کارشناسان اما معتقدند به دنبال تخصیص ارز دولتی برای واردات تلفن همراه و باز شدن مرز‌ها و ترخیص محموله‌ها در گمرک، قیمت‌ها در بازار موبایل ممکن است پایین‌تر هم بیاید.

شروع سال میلادی جدید هم ورود مدل‌های جدید گوشی‌های برند‌های مختلف را به همراه دارد و همین امر سبب می‌شود، عرضه کنندگان تصمیم به عرضه حداکثری گوشی‌های خود در این روزها بگیرند. از سوی دیگر با ورود مدل‌های جدید به بازار، شرکت‌های تولید‌کننده، قیمت مدل‌های پیشین خود را کاهش می‌دهند و برای عرضه مدل‌های جدید آماده می‌شوند. در نتیجه کاهش قیمت‌های جهانی نیز در کاهش قیمت موبایل در بازار فعلی بی‌تاثیر نخواهد بود.

اما موضوع دیگری هم بر این بازار تاثیر مثبت خواهد گذاشت و آن‌هم نتیجه انتخابات آمریکا و احتمالا گشایش‌های سیاسی پس از لر سر کار آمدن بایدن است. پیش‌بینی می‌«ود در صورت از سر گیری مذاکرات و کاهش فشار تحریم‌ها برخی تولید‌کنندگان دوباره به صورت رسمی در بازار ایران حاضر شوند. بازار ارز قیمت دلار در بازار کاهش یابد.

عرضه‌کنندگان هم با در نظر گرفتن احتمال کاهش قیمت دلار ترجیح می‌دهند کالاهای خریداری شده با ارز ۲۶ تومانی خود را سریع‌تر به‌فروش برسانند و همین امر باعث ایجاد تعادلی در چرخه عرضه و تقاضا در این بازار می‌شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.