پایان سه سال دادگاه پشت درهای بسته!

معاون قالیباف که به اتهام فساد مالی محکوم شد، کیست؟

پرونده‌اش پشت درهای بسته رسیدگی شد و پشت‌ درهای بسته هم به پایان رسید. پس از سه سال‌ونیم دادگاه عیسی شریفی، معاون محمدباقر قالیباف را به ۲۰ سال حبس و رد مال به ارزش ۴۸۰ میلیارد تومان محکوم کرد. در حالی که هنوز ابهامات و سوال‌های بسیاری درباره پرونده شریفی وجود دارد و هم‌چنان اطلاعاتی به بیرون درز نکرده است. حتی اعضای شورای شهر تهران می‌گویند در جریان روند رسیدگی به این پرونده نبودند و از جزییات آن بی‌اطلاع هستند. آن‌ها می‌گویند که این مطالبه تاکنون بی‌پاسخ مانده و احتمال کمی وجود دارد که پس از حکم نهایی اطلاعات این پرونده منتشر شود. نمایندگان مجلس نیز مثل رییس‌ این قوه کشور، ترجیح می‌دهند درباره این پرونده اظهارنظری نکنند و سوالات را بی‌پاسخ بگذارند. البته تنها نماینده‌ای که درباره دوران شهرداری محمدباقر قالیباف ادعایی مطرح کرده، مصطفی میرسلیم است. میرسلیم که عضو کمیسیون اصل نود مجلس است ادعا کرده که در زمان قالیباف شهرداری ۶۵ میلیارد رشوه داده تا جلوی تحقیق‌وتفحص مجلس را بگیرد. این ادعا می‌تواند به پرونده شریفی نیز مرتبط باشد و فارغ از درستی یا نادرستی آن، تحقیق‌وتفحص از شهرداری در مجلس دهم به سرانجام نرسید. اما ببینیم عیسی شریفی که به گفته محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران سه سال‌ونیم پرونده‌اش «پشت دیوار» بررسی شد کیست و پرونده‌ او چطور به جریان افتاد و چه اطلاعاتی به شکل قطره‌چکانی فاش شد.

رسیدگی به پرونده «پشت دیوار»

نفر دوم شهرداری تهران، درست مثل نفر دوم قوه قضاییه در زمان ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی باید دو دهه در زندان بماند. البته اکبر طبری معاون رییس پیشین دستگاه قضا به ۳۱ سال زندان محکوم شد و رسیدگی پرونده‌اش تفاوت عمده‌ای با شریفی داشت؛ شفافیت. پرونده طبری به‌صورت علنی و با حضور خبرنگاران و با حواشی رسانه‌ای زیاد بررسی شد و به سرانجام رسید. اما پرونده شریفی معاون سابق قالیباف در غیاب رسانه‌ها و بی‌خبری از جزییات آن رسیدگی شد. از سابقه کاری شریفی پیش از شهرداری تهران اطلاعات زیادی در دست نیست. اما گفته می‌شود او از فرماندهان نیروهای هوایی سپاه در زمان دفاع مقدس بوده است. هرچه هست او از افراد نزدیک قالیباف محسوب می‌شده و در تمام ۱۲ سال شهرداری او قا‌ئم‌مقام قالیباف بوده است. شریفی در این سال‌ها به ندرت و فقط چند باری با روابط‌عمومی شهرداری گفت‌وگو داشته و حتی پا به صحن شورای شهر تهران نیز نمی‌گذاشته است. دو باری هم که محمدباقر قالیباف برای ریاست‌جمهوری اقدام کرد شریفی سرپرستی شهرداری را به عهده داشت که حاکی از نفوذ بالا و نزدیکی او به شهردار اسبق تهران است. شریفی اما تا ۱۲ سال در سایه قالیباف حضور داشت و مرد قدرتمند شهرداری تهران بود. هر چند اعداد و ارقام فساد مالی او هنوز روشن نیست اما اعضای شورای شهر تهران بارها گفتند که صحبت از چند هزار میلیارد تومان پول است.

ماجرا از کجا آغاز شد؟

پس از ۱۲ سال، خرداد ۹۶ اصول‌گرایان با رای مردم از شورای شهر تهران رفتند. بدیهی بود که رای اعضا به دوران ۱۲ ساله قالیباف در شهرداری تهران نیز پایان می‌دهد. در همان وقت شریفی از قائم‌مقامی قالیباف استعفا داد و به سرعت خبری مبنی بر خروج او از کشور منتشر شد. در آن زمان گفته شد که این خروج به دلیل بیماری فرزند او بوده است. هرچند درستی این ادعا مشخص نشد و عده‌ای نیز ادعا کردند که شریفی با وعده عدم دستگیری به ایران بازگشته است. هر چه بود شریفی به ایران بازگشت و در شهریور ۹۶ دستگیر شد و اتهام او مالی اعلام شد. روند رسیدگی به پرونده از همان آغاز در سکوت خبری جریان داشت. تا جایی که دو ماه بعد وقتی خبری مبنی بر آزادی شریفی منتشر شد، محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران گفت: «من هم این خبر را شنیده‌ام و احتمال می‌دهم موثق باشد.» مدت‌های گذشت و خرداد ۹۷ بود که محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران گفت شریفی آذرماه آزاد شده و «نمی‌دانیم چه اتفاقی برایش افتاده است.» تازه در آن وقت بود که مشخص شد نه تنها رسانه‌ها در جریان پرونده شریفی نیستند بلکه نمایندگان شورای شهر و مجلس نیز از جزییات پرونده معاون قالیباف بی‌اطلاع هستند.

هلدینگ یاس، بنیاد تعاون سپاه و دیگر قضایا

میرلوحی درباره پرونده شریفی اطاعات دیگری هم داده بود. او گفته بود که شهردار وقت تهران یعنی محمدعلی نجفی از شورای شهر خواسته به این پرونده ورود نکنند تا اموال شهرداری پس گرفته شود. هر چند او حالا می‌گوید از اینکه این پرونده را پیگیری نکرده و به خواسته شهرداران تهران مبنی بر پیگیری نکردن این پرونده رضایت داده، «پشیمان» است. اما تیرماه ۹۷ اولین بار بود که حداقل نام یکی از موارد مهم پرونده شریفی یعنی «هلدینگ یاس» وابسته به بنیاد تعاون سپاه پاسداران منتشر شد. محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران ناگفته‌ترین توضیحات را در این باره داد: «بحث بین شهرداری و هلدینگ یاس که یکی از کارگزاری‌های وابسته به برخی نهادهاست، بود. این پرونده بنا به دستور مقام معظم رهبری از سوی سرلشگر باقری رییس ستاد کل در حال پیگیری است. تا آنجایی که خبر دارم گروهی در نیروهای مسلح و دادسرای نظامی قوه قضائیه مشغول به بررسی ابعاد این پرونده هستند که به نتایجی نیز رسیدند به گونه‌ای که منجر به دستگیری حدود پنج نفر شد که برخی با وثیقه آزاد و برخی هنوز در زندان هستند. موضوع فساد به یک قراردادی فیمابین شهرداری و یاس بر می‌گردد که مربوط به ۱۰ هزار میلیارد تومان تبادلات مالی بود که باید به انواع مختلف در اقتصاد شهری فعال می‌شده است. حالا این قرارداد منجر به ایجاد یک پرونده فساد شده که در حال رسیدگی است و از آنجا که رسیدگی از بالا در حال انجام است ما منتظر رسیدگی هستیم اما آنچه که برای ما مهم است اینکه موضوع طلب شهرداری از یاس پیگیری شود.» مدتی بعد نیز گزارش‌‌هایی منتشر شد که ادعا می‌کرد فساد مالی شریفی به هلدینگ یاس و پروژه‌های عمرانی شهرداری ارتباط دارد و عمده فساد و تبادلات مالی در این زمینه بوده است. مشخص است که در این میان غیر از شریفی افراد دیگری نیز دخیل بوده‌اند و زنجیره فساد را تشکیل داده‌اند. اما نامی از آن‌ها و پنج نفری که به گفته هاشمی در این زمینه دستگیر شدند، منتشر نشد. البته مرداد ۹۹ خبر آمد که حمیدرضا حیدریان از نیروهای مهم شهرداری قالیباف و مدیر عامل سازمان املاک و مستغلات بازداشت شده است. از دیگر افرادی که شایعه‌هایی درباره او در این پرونده وجود دارد، مجتبی یزدانی شهردار منطقه ۱ دوران قالیباف و معاون فعلی خدمات شهری شهرداری بوده است.

ابهامات درباره پرونده شریفی تا زمانی که جزییات این پرونده منتشر شود ادامه خواهد داشت. اینکه چرا رسیدگی به پرونده معاون شهردار تهران با پرونده معاون رییس پیشین دستگاه قضا تا این حد تفاوت داشت نیز سوال بی‌پاسخ دیگری است. محمدباقر قالیباف رییس فعلی مجلس که شاید بار دیگر نگاهی هم به ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ داشته باشد نیز دراین‌باره سکوت کرده است. اعضای شورای شهر تهران می‌گویند اگر هر دو روی ماجرا، یعنی اطلاع‌داشتن یا نداشتن قالیابف از ۱۲ سال فساد قائم‌مقامش «مصیبت» است.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.