طرح تازه برای بورس

وضعیت امروز بازار سرمایه در آینه آمار بررسی شد

این روزها انگار، از دورانی که دریافت کد بورسی، به یک دغدغه روزمره برای مردم تبدیل شده بود، زمان زیادی گذشته است. از دوران انتظار برای عرضه اولیه سهام تخفیف‌دار دولتی… حال با سقوط بورس، این تتمه اعتماد و امید مردم است که هر روز می‌میرد. در این میان، یکی از سویه‌های کنش اقتصادی دولت که منجر به سقوط سرمایه‌های مردم و همچنین سرمایه اجتماعی دولت شد، رفتار دولت با بورس بود که ابتدا با فراخوان عمومی و سپس با رها کردن دارایی‌های مردم توام بود، روندی که بیش از پیش دولت و دیگر مشوقان ورود و اعتماد به بازار سرمایه را از چشم مردم انداخت!

بعد از گذشت چند هفته خونین رنگ و چند روز سبز بر دیوار بورس که پس از استعفای رییس سازمان بورس، گویی یک فشار روانی معکوس ایجاد کرده بود، این بازار هم‌زمان با معرفی علی دهقان دهنوی، معاون وزیر اقتصاد به‌عنوان رییس تازه سازمان بورس، دوباره به روند نزولی خود بازگشت. با این حال هنوز هم عواملی چون جانشینی رییس‌جمهوری در امریکا بی تاثیر نیست، روندی که امروز حتی بازارهای جهانی را هم تحت تأثیر قرار داد. قیمت کامودیتی‌ها در جهان، امروز روندی کاهشی داشت و به جز طلا، آلومینیوم و سرب و روی، دچار افت قیمت شدند که صنعت فلزات اساسی را هم امروز پاسوز خود کرد. تنها نیم نگاهی به بازار آشفته امروز کافی است تا نشانه‌های ترس، بی‌اعتمادی و همچنین بی‌اطمینانی از معاملات در رفتار سهامداران را شاهد باشیم. از طرفی پایین آمدن قیمت‌ها در سطح جهانی هم باعث شد که به این بی‌اطمینانی دامن زده شود. در این میان نباید از تاثیر کاهش نرخ ارز در بازار آزاد نیز غافل ماند. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود، بسیاری از سهام‌داران با داشتن انتظار کاهش نرخ ارز، نقدینگی خود را از بازارهای دیگر از جمله بازار سرمایه، خودرو، طلا و دیگر بازارها خارج کنند تا به محض رسیدن دلار به ثبات، بتوانند دلار تهیه کنند و در نهایت، سود خالصی به جیب بزنند و از ریسک‌های بازار سرمایه دور شوند.

در بازار سرمایه امروز چه گذشت ؟

در جریان معاملات چهارمین روز کاری این هفته، بازار سهام متعادل و مثبت آغاز به کار کرد اما با غلبه فشار فروش در نهایت، نماگر بازار با افت ۲۰ هزار و ۸۹۴ واحدی و عقب نشینی به کانال یک میلیون و ۲۱۴ هزار تایی به معاملات روزانه پایان داد.
به این ترتیب، بیش از ۱۰.۷ و ۴.۶ هزار میلیارد تومان در بورس و فرابورس دست به‌ دست شد و بیشترین حجم معاملات به سایپا، ایران خودرو، پالایشگاه اصفهان، پالایشگاه تهران به همراه بانک پارسیان با داد و ستد بیش از ۸۸۸، ۶۹۰، ۶۸۵، ۴۸۴ و ۳۵۳ میلیون سهمی تعلق گرفت. در این میان، بررسی اطلاعات پردازش اطلاعات مالی مبنا نشان داد ۱۵ شرکت با داد و ستد ۱۱ تا سه برابری نسبت به میانگین یک ماهه در زمره معاملات مشکوک قرار گرفته‌اند. در صدر این فهرست، شرکت پرمیت حاضر در تابلو قرمز بازار پایه فرا بورس با رشد اندک قیمت سهام، شاهد داد و ستد ۳۵۵.۱ هزار سهمی شد.

در ادامه هم شرکت‌های سرمایه‌گذاری یزد، آرین توسکا، جام دارو، کارخانجات داروپخش، سرمایه‌گذاری کرمانشاه، ژلاتین کپسول، به پرداخت ملت، افق کوروش، پالایشگاه تبریز، پالایشگاه تهران، بیمه کارآفرین، بیمه رازی، سیمان فارس نو و سرمایه‌گذاری کوه نور مشمول معاملات مشکوک امروز شدند. حضور دو شرکت پالایشی، سه سهم دارویی، دو سرمایه‌گذاری استانی به همراه ۸ شرکت بورسی و فرابورسی از جمله نکات جالب این فهرست بود.

تکلیف مردم با بورس چیست؟

می‌دانیم زمانی که تعادل عرضه و تقاضا از بین برود بازار با بحران مواجه می‌شود. این تعادل ابتدا زمانی از بین رفت که تقاضای مردم کم و عرضه در بازار بورس زیاد بود، به همین دلیل بازار سبز شد. در ادامه مردم از مرداد سال جاری تقاضای فروش کردند اما متقاضی خرید نبود، بنابراین بازار قرمز شد. اما حال با توجه به شرایط ریاست جمهوری آمریکا و تاثیر روانی آن بر بازارهای سرمایه جهان، ایران نیز طی دو ماه اخیر تعادل نسبی با شیب ملایم رو به منفی را در بازار شاهد بود. قطعا بار دیگر آن رشد حیرت انگیز بازار سرمایه که در بازه زمانی بهمن ٩٨ تا مرداد ٩٩ رخ داد را تجربه نخواهیم کرد چون این مسئله با واقعیت بورس ایران تناقض دارد. با این حال به نظر می‌رسد با خروج سهام‌ کاذب و شیب ملایم رشد سود سهام تولیدی‌ها و کارخانه‌ها، بازار سرمایه به یک شرایط پایدار نسبی برسد. از طرف دیگر به باور برخی از کارشناس بازار سرمایه طرح جدیدی که از سوی مدیرعامل بورس اوراق بهادار رونمایی شده است می‌تواند بسیاری از مشکلات زیرساختی بازار سرمایه ایران را حل کند. این طرح در واقع کاهش حدالحساب معاملات بلوکی در بازار سرمایه است. در واقع در قالب این طرح قرار است معاملاتی که حجم بالاتری دارد را به تابلوی دیگری منتقل کنند به این ترتیب اگر حقوقی‌ها قصد دارند که حجم بالایی از سهام را عرضه کنند لازم است در تابلوی دیگری برای خود بازاریابی کنند. در توضیح این طرح، «بهنام صمدی» کارشناس بازار سرمایه نقطه نظرات جالبی ارائه می‌کند. به باور او یکی از دلایلی که بازار ایران دچار هیجان می‌شود، به شیوه فروش حقوقی‌ها باز می‌گردد به عنوان مثال حقوقی با عرضه بالای سهام می‌تواند صفحه خرید را به‌طور کامل صفر کنند و یا بالعکس با خرید بالای سهام صف خرید طولانی را به وجود بیاورد. به این ترتیب این شرایط، هیجان فراوانی را در بازار ایجاد می‌کند.

در نهایت باید گفت هر چند باید بی‌اعتمادی مردم به بورس را بزرگ‌ترین تهدید بازار سرمایه برشمرد، اما باید بگوییم نوسانات شدید در بازار چه به سمت مثبت و چه به سمت منفی، می‌تواند برای آینده این بازار به شدت خطرناک باشد، چرا که هر دو این اتفاقات ریسک سرمایه‌گذاری را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.