اجباری شدن ثبت چک از سال ۱۴۰۰ در سامانه صیاد

سخنگوی اجرای قانون چک، آمنه نادعلی زاده با تاکید بر اینکه از سال ۱۴۰۰ ثبت چک در سامانه صیاد الزامی خواهد شد، گفت: چک‌های جدید نیز با طرح و رنگ متفاوت روانه بازار و ثبت آن در سامانه نیز اجباری می‌شود.

وی افزود: همچنین گیرنده چک نیز از دریافت چک که در سامانه صیاد ثبت نشده باید خودداری کند تا به منظور فرهنگ سازی و آشنایی مردم با سامانه صیاد بانک مرکزی، از ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹ برنامک‌های موبایلی در اختیار مشتریان شبکه بانکی قرار داده شد تا مشتریان با استفاده از این برنامه‌ها نسبت به ثبت، تایید و انتقال چک در این سامانه استفاده کنند.

سخنگوی اجرای قانون چک ادامه داد: با توجه به اینکه شرایط اختیاری بودن ثبت چک‌ها برای مشتریان فراهم شده است، مردم اقبال جدی از این برنامک‌های موبایلی داشته باشند تا به هنگام اجرای اجباری قانون مشکلات کمتری داشته باشند.

نادعلی زاده گفت: در برنامک‌های موبایلی علاوه بر امکان ثبت، تایید و انتقال چک امکان استعلام وضعیت و سابقه صادرکننده چک امکان پذیر است. همچنین استعلام در وب سایت اصلی بانک مرکزی نیز امکان پذیر است و از طریق پیامک با سرشماره ۷۰۱۷۰۱ نیز امکان استعلام سابقه اعتباری صادرکننده چک نیز فراهم است.

وی در پایان تاکید کرد: با استعلام و نمایش رنگ‌های متفاوت، وضعیت اعتباری صادرکننده چک نیز نمایان خواهد شد.

مشخصات و ویژگی‌های چک‌های جدید
سخنگوی اجرای قانون جدید چک، ویژگی‌های ظاهری چک‌های جدید و لزوم ثبت آن‌ها در سامانه صیاد بانک مرکزی را تشریح کرد.

خانم آمنه نادعلی زاده، معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی و سخنگوی اجرای قانون چک، در ارتباط با رسانه ملی، نکات مهمی را به این شرح مطرح کرد:

– چک‌های جدید رنگشان متمایز با چک‌های قدیم خواهد بود. چک‌های فعلی صورتی و سبز رنگ هستند، درحالی که چک‌های جدید صورتی و بنفش رنگ خواهد بود.
– چک‌های جدید با لوگوی بانک‌ها چاپ می‌شوند، اما به لحاظ رنگ و محتوا یکسان‌سازی شده‌اند.
– چک‌های جدید همچون چک‌های سابق دارای شناسه ۱۶ رقمی هستند، و همچنین یک عبارت تاکیدی مبنی بر اینکه فعال‌سازی چک منوط به ثبت آن در سامان صیاد است بر روی چک‌های جدید درج شده است.
– چک‌های جدید یک بارکد دو بعدی دارند که گیرنده می‌تواند با اسکن بارکد، وضعیت اعتباری صادرکننده را استعلام کند.
– چک‌های جدید که از سال ۱۴۰۰ چاپ می‌شوند، باید توسط صادرکنندگان در سامانه صیاد ثبت شوند و گیرنده چک باید از صادرکننده چک بخواهد که چک در سامانه صیاد حتما ثبت‌شده باشد و اگر چک در سامانه صیاد ثبت نشود بانک نمی‌تواند مبلغ آن را پرداخت کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.