دست رد مجلس بر آخرین بودجه پیشنهادی دولت

با گذشت دو ماه از تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس و شروع انتقادها به این لایحه، بالاخره مجلس یازدهم در جلسه علنی امروز کلیات آن‌را رد کرد. این تصمیم با رای مخالف ۱۴۸ نماینده از ۲۶۱ نماینده حاضر در مجلس گرفته شد و علت آن تکیه بر درآمدهای نفتی عنوان شده است. با این همه این بار اولی نیست که بودجه پیشنهادی دولت حسن روحانی با چنین واکنشی مواجه می‌شود. سال قبل نیز کلیات بودجه ۹۹ از سوی مجلس دهم رد شده بود که در نهایت با اذن مقام معظم رهبری و رای حکومتی تصویب و در نهایت اجرا شد.

در این جلسه که با حضور محمدباقر نوبخت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه و در غیاب حسن روحانی برگزار شد، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ اعلام کرد جمع منابع عمومی دولت ایران از ۸۴۱ هزار میلیارد تومان در کمیسیون تلفیق به یک هزار و ۱۹۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

عدم اصلاح ساختار بودجه با تعاملی که شکل نگرفت

لایحه بودجه ۱۴۰۰ از همان ابتدای تقدیم به مجلس مورد انتقاد قرار گرفت و شاید بتوان ریشه آن‌را در بحث‌‌های اصلاح ساختار بودجه جست. بر این اساس دولت در دی‌ماه امسال ابراز امیداواری کرده بود تا با رویکردی تعاملی با مجلس به اصلاح ساختار بودجه روی آورد. اما به باور اعضای خانه ملت این بودجه هیچ بویی از آن تعامل نبرده است. در این رابطه  محمد باقر قالیباف گفته است: «دولت در مواجهه با اصلاح ساختار بودجه به نفع معیشت مردم که از سوی کمیسیون تلفیق صورت گرفت، تعامل مناسب نداشت و امروز نیز در این نشست شاهد آن بودیم. امیدواریم دولت از فرصت کنونی برای اصلاح بودجه استفاده کند و هر چه سریع‌تر لایحه را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند و در این راستا از تجربه کمیسیون تلفیق نیز بهره ببرد».

اما ایراد بودجه پیشنهادی سال آینده چیست؟

بیشترین ایرادی که به این لایحه شد، افزایش وابستگی به درآمد حاصل از فروش نفت است که بر اساس آن از ۱۰ درصد به ۳۵ درصد رسیده. دولت بودجه سال ۱۴۰۰ را بر مبنای فروش روزانه دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت تنظیم کرده، در حالی که در سال جاری میزان فروش نفت در خوش‌بینانه‌ترین برآوردها از روزی ۷۰۰ هزار بشکه فراتر نرفته است. پیش‌بینی افزایش درآمدهای نفتی در سال ۱۴۰۰ در حالی است که بودجه ۹۹ مبتنی بر درآمدهای مالیاتی کشور بود. به این ترتیب که دولت بدون افزایش نرخ‌های مالیاتی، پایه‌های مالیاتی را گسترده‌تر کرد و در این میان مالیات برخی از مشمولان را بالا برد. اما وابستگی به نفت تنها ایراد وارده به بودجه ۱۴۰۰ نیست و «تورم‌زا» بودن آن نیز مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان اقتصادی قرار گرفته است.

آیا بودجه ۱۴۰۰ نیز به سرنوشت بودجه ۹۹ گرفتار خواهد شد؟

سال گذشته پس‌ از آنکه لایحه بودجه به صحن مجلس رسید، اکثریت نمایندگان به‌ کلیات آن رأی منفی دادند. اصلاحات ساختاری حداقلی، هم‌خوانی نداشتن آن با برنامه ششم توسعه، عدم شفافیت و بی‌توجهی به شرایط جنگ اقتصادی از جمله دلایلی بود که نمایندگان را به این تصمیم واداشت. بدین ترتیب یک بار دیگر لایحه به کمیسیون تلفیق بازگشت تا ایرادات نمایندگان را برطرف کند. اما به‌دلیل شیوع کرونا و تعطیلی جلسات مجلس، با نظر مساعد مقام معظم رهبری بودجه سال آینده براساس اصل ۸۵ قانون اساسی بدون طرح در صحن مجلس برای تصویب و تأیید به شورای نگهبان رفت. حالا هر چند که مقام معظم رهبری در استفاده دولت از صندوق توسعه ملی برای بودجه ۱۴۰۰ مخالفت کرده است، اما باید دید آیا غائله مالی سال پیش رو باز هم با رای حکومتی ختم خواهد شد یا خیر!

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.