«میثم هاشم‌خانی»: وضعیت اقتصادی بدتر می‌شود

دیروز کلیات بودجه از سوی نمایندگان مجلس انقلابی در حالی رد شد که برخی نمایندگان لایحه را با گزارش کمیسیون تلفیق اشتباه گرفته بودند!

سال 99 در حالی رو به پایان است که اضطراب از بی‌پولی کشور در سال 1400، تازه آغاز شده است. بسیاری از آگاهان اقتصادی بر این باور هستن که کسری بودجه ذولت در سال پیش‌رو بیش از 200هزار میلیارد تومان خواهد بود! شوخی نیست، صحبت از کسری بودجه در اقتصادی است که ساختار ندارد؛ نفتش تحریم است و وضعیت صادرات و مالیات پر ابهامی دارد؛ صنعت هم که با فشار تحریم و سوء مدیریت‌های داخلی رکود سنگینی دارد. اما با همین وضعیت از بذل‌و‌بخشش‌ها چیزی کم نمی‌شود؛ البته سیاسی‌کاری هم که جای خودش را دارد. دیروز آب پاکی را روی دست دولت ریخت و لایحه بودجه 1400 را رد کرد و این تازه شروع ماجرا است.

اختلاف نمایندگان در رای گیری بودجه 

در پی رد کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰نمایندگان عنوان کردند که اختلاف برداشتی در مورد به رای گذاشتن لایحه بودجه دولت یا گزارش کمیسیون تلفیق ایجاد شده است. گفته شده بعضی نمایندگان لایحه بودجه را با گزارش کمیسیون تلفیق اشتباه گرفته بودند. محمد خدابخشی، نایب رییس این کمیسیون گفته است: «برخی از نمایندگان نمی‌دانستند که به لایحه بودجه رای می‌دهند یا گزارش کمیسیون تلفیق مجلس، از این رو برخی از نمایندگان اشتباهی رای دادند.»

زمانی که قرار بود کلیات بودجه به رای مجلس گذاشته شود محمدباقر قالیباف رئیس مجلس گفت: «بر اساس آئین نامه و نظراتی که گرفته شده و حوزه قوانین، ما کلیات لایحه بودجه را به رای می گذاریم و اگر رای بیاورد برای ورود به جزئیات، مبنای ما گزارش کمیسیون تلفیق بودجه است اما در صورتیکه لایحه رای نیاورد لایحه رد است و دولت باید لایحه بودجه را اصلاح کند و به مجلس برگرداند».

پس از اینکه کلیات بودجه به رای مجلس گذاشته شده بود یکی از نمایندگان از امیرآبادی عضو هیات رئیسه مجلس سوال کرد که آیا این کلیات لایحه بودجه دولت است یا گزارش کمیسیون تلفیق؟ که امیرآبادی ابتدا در پاسخ به او گفت: : گزارش کمیسیون تلفیق است که به رای گذاشته شده است. اما محمدباقر قالیباف رئیس مجلس تاکید کرد: نه، کلیات بودجه است و مجددا امیرآبادی عضو هیات رئیسه مجلس از تریبون اعلام کرد: کلیات بودجه به رای گذاشته شده است.

دست رد مجلس بر آخرین بودجه پیشنهادی دولت

ارقام عجیب دولت عجیب تر شد

این در حالی بود که نمایندگان از همان ابتدا تاکید بر واهی بودن اعداد و ارقام بودجه و وضعیت تورم زا و عدم در نظر گرفتن معیشت مردم داشته و اعلام کردند که قرار است با تعدیل ارقام نسبت به شفاف سازی آن اقدام کنند اما آنچه که در کمیسیون تلفیق اتفاق افتاد این بود که درآمدهای نفتی را به طور سنگینی افزایش دادند. نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف و نرخ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی جایگزین شد و در مجموع هزینه دولت برای سال آینده نه تنها کم نشد بلکه ۳۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

جریان از این قرار بود که در  بخش منابع عمومی، درآمدهای دولت از ۳۱۷ هزار میلیارد به ۴۳۹ هزار میلیارد تومان افزایش یافت که این افزایش ناشی بود از رشد ۴۱ هزار میلیارد تومانی درآمدهای گمرکی که ۲۰ هزار میلیارد آن به دلیل افزایش نرخ ارزی بود که مجلس آن را مصوب کرد و  می توانست در سال آینده موجب افزایش قیمت کالاهای وارداتی شود. ۴۱ هزار میلیارد تومان دیگر به دلیل افزایش درآمدهای مالیاتی به طور ویژه مالیات بر ارزش افزوده بود و ۴۰ هزار میلیارد دیگر از محل سایر درآمدها.

در واگذاری دارایی های سرمایه ای منابع از ۲۲۵ هزار میلیارد(۱۹۹ هزار میلیارد درآمد نفت و ۲۵ هزار میلیارد واگذاری اموال) با رشد ۱۲۴ هزار میلیارد تومانی به ۳۴۹ هزار میلیارد تومان رسید آن هم در شرایطی که مجلس تاکید داشت باید وابستگی بودجه به نفت کم شود و درآمد ۱۹۹ هزار میلیارد تومانی از محل واگذاری دارایی های سرمایه ای نیز قابل تحقق نیست با افزایش نرخ ارز درآمد نفتی و وابستگی بودجه به نفت را افزایش داد. از سوی دیگر واگذاری دارایی های مالی با تصمیم مجلس از ۲۹۸ به ۳۵۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافت که این رشد ۵۷ هزار میلیاردی از محل افزایش انتشار اوراق مالی پیش بینی شد.این نحوه افزایش درآمدی در تلفیق موجب افزایش ۳۰۲ هزار میلیاردی هزینه های دولت در سال آینده شد

حذف ارز 4200 تومانی فاجعه است

مخالفان رد کلیات بودجه در مجلس معتقد بودند که با  رد آن «ثبات اقتصادی» وضعیت بدتری پیدا می کند. مساله ای که اقتصاددانان هم با آن موافق هستند. «میثم هاشم خانی»، اقتصاددان با اشاره به اختلاف بین مجلس و دولت درباره بودجه گفت:«طی دوماه آینده هم احتمالا وضعیت عمومی اقتصاد کشور دچار تعلیق می‌شود و مسلما این کار صدمات بسیاری به اقتصاد نحیف شده کشور وارد می کند.»

نیمه پایانی دولت روحانی و روایت های ناتمام ارز دولتی!

حذف دلار 4200 تومانی در کمیسیون تلفیق یکی از ایرادات مهم مطرح شده در خصوص بودجه بود که باعث شد تا نمایندگان به آن رای ندهند. هاشم‌خانی با حمایت حرف دلار ۴۲۰۰ تومانی، افزود: «دلار 4200 تومنی فاجعه تمام عیاری بود که از سال 97 آغاز شد. دلار 4200 تومانی حفره ای برگ در بودجه دولت ایجاد کرد و از سال 97 تا کنون بیش از ده برابر کل یارانه نقدی تمام ایرانیان بوده است و برابر هیچ چیزی بدست نیاورده‌ایم. یعنی ما حتی یک کالا هم نداریم که از سال 97 تاکنون براساس دلار 4200 تومانی افزایش قیمت داشته باشد. براساس دلار 4200 تومانی یک کالا از سال 92 تا کنون تنها باید 20 درصد افزایش قیمت داشته باشد که مسلما چنین چیزی تحقق نیافته است. تمام کسانی که دلار 4200 تومانی در اختیار داشته اند کالاهای خود را با نرخ بازار به فروش رسانده اند و این رانت عظیمی ایجاد کرده است. از سویی این دلار 4200 تومانی کسری بودجه بزرگی را ایجاد کرد و از سوی دیگر فساد و رانت بزرگی را ایجاد کرده است.»

حالا با رد کلیات بودجه دولت یا باید لایحه بودجه را دوباره به مجلس ارسال کند یا منتظر تصویب بودجه یک دوازدهم یا سه دوازدهم برای فصل بهار باشیم. در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، لایحه بودجه بی حاشیه نبوده است. در سال ۱۳۹۷ این لایحه در صحن علنی رد شد و سال پیش (۱۳۹۹) هم با حکم حکومتی رهبری به تصویب رسید. طبق آیین نامه داخلی، دولت دو هفته وقت دارد لایحه بودجه را بار دیگر با اصلاحات به مجلس ارسال کند.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.