مجلس یازدهم اهل مماشات نیست

گفت‌و‌گوی «فراز» با «علی خضریان»، رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس؛ سرنوشت بودجه 1400 چه می‌شود؟

وضعیت دخل‌و‌خرج دولت برای سال آیند،مهمترین چالش این‌روزهای اقتصاد ایران است. فعلا اقتصاد چشم بر دهان مجلس انقلابی دوخته تا ببیند چه نسخه‌‌ای برای بودجه دولت می‌پیچد؛ مجلسی که به نظر می‌رسد تصمیم گرفته اصلا با دولت مماشات نکند  و این این رفتار را نیز دفاع از حق‌الناس می‌داند. بودجه‌ای که دولت به مجلس تقدیم کرده بود از سوی نمایندگان، الیاه تعدا  قلیلی از آن‌ها پذیرفته نشد. دولت می‌گوید پیشنهادی برای یک دوازدهم و سه دوازدهم بستن بودجه ندارد و حالا توپ در زمین مجلس است. حالا چه می‌شود؟

این پرسشی است که « روزنامه اینترنتی فراز» از علی خضریان نماینده مردم در مجلس یازدهم پرسید و پاسخ شنید: «زیان نبود چنین بودجه‎‌ای از اجرای آن، کمتر است». خضریان که حالا رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس است می‌گوید هر کس بخواهد با معیشت مردم بازی کند مقابل سد مجلس قرار خواهد گرفت. بودجه‌ای که دولت پیشنهاد داده بود تورم غیر قابل وصفی را به همراه داشت. خوب شد که آن را نپذیرفتیم».

علی خضریان نماینده مردم در مجلس یازدهم می‌گوید: «بودجه 1400، رانتی و تورم‌زا بود، از در آمدهای نفتی‌اش گرفته تا حساب‌و‌کتاب‌های مالیاتی بودجه پیشنهادی برای ما پر از ابهام بود. از جایی به بعد باید ریشه بودجه «رانتی» خشکانده شود.

مجلس بودجه‌ای که خودش نوشته بود را رد کرد؟!

ابهام بودجه 1400؛ افزایش وام ازدواج و جیب خالی دولت

او در میان صحبت‌های خود بارها تاکید کرد که توان مجلس بر حمایت از معیشت فرودستان است. به اعتقاد خضری، مساله ارز مهمترین  چالش اقتصادایران است: : « علیرغم اینکه معتقد به تک‌نرخی شدن ارز هستم، اما در شرایطی که کشور در جنگ اقتصادی به سر برده و تورم بالا در کشور وجود دارد، جامعه توان تحمل این فشار را ندارد».

پیش‌تر نیز، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص رای نمایندگان مبنی بر رد کلیات لایحه بودجه در طی توئیتی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «متأسفانه دولت علیرغم تعاملات مجلس، اراده‌ای برای اجرای بودجۀ اصلاح‌شدۀ ضد رانت و تبعیض نداشت، تنها راه پیش روی نمایندگان برای هدایت دولت به سمت اصلاح لایحۀ تورم‌زا و رانتی، رد کلیات بودجه بود. امیدواریم دولت با استفاده از راهکارهای تخصصی کمیسیون تلفیق، لایحۀ اصلاح‌شده ارائه کند.»

کلیات لایحه بودجه سال 1400 با 99 رأی موافق و 148 رأی مخالف و 12 رأی ممتنع از مجموع 261 آرای مأخوذه نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رد شد. برخی خببرها نیز حاکی از ان بود  که نمایندگان با تصور رد کلیات بودجه 1400، در واقع مصوبات کمیسیون تلفیق را نپذیرفتند.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.