تنها کشوری هستیم که شاخ آمریکا را شکسته‌ایم

گفت‌و‌گوی «فراز» با «غلامرضا مرحبا»، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

روز گذشته، کلیات اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید. اصلاحیه‌ای که یکی از بحث برانگیزترین موضوعات بودجه یعنی دلار 4200 تومانی در آن حفظ شده است. هرچند به گفته «غلامرضا مرحبا»، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تنها «کلیات این لایحه تصویب شده است» و جزییات آن باید در کمیسیون تلفیق بررسی شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه «باید منتظر تصمیم نهایی نمایندگان بود» گفت:« برای قضاوت درباره بودجه زود است، اما درباره حفظ دلار 4200 تومانی باید بگویم که کاملا روش اشتباهی است و مخالف آن هستم. این موضوع یک بیماری برای اقتصاد است و چندنرخی شدن اشتباه است و باید به دنبال راه های دیگری برای عدم تاثیر شوک به قیمت‌ها باشیم».

هرچند او با اشاره به وضعیت فعلی کشور افزود: «این بودجه فعلی ایده آل ما نیست؛ اما باید به این نکته توجه کنیم که کشور را هم نمی‌توان بدون بودجه اداره کرد. ما باید بودجه ای داشته باشیم تا کارهای ما متوقف نشود.»

مرحبا در پاسخ به این سوال که آیا بودجه دولت با درنظر گرفتن احتمال توافق و مذاکره با آمریکا نوشته شده نیز گفت:«من اینگونه فکر نمی کنم، شاید نگاه به این بود که برخی گشایش‌های بین‌المللی رخ دهد. مذاکره با آمریکا حلال مشکلات ما نیست و ما باید دنبال تقویت اقتصاد ملی باشیم. هرچند ما دنبال خودتحریمی نیستیم، اما با سیاست‌ها‌ی استثماری کنار نخواهیم آمد و طی این چهل سال اخیر هم نشان داده‌ایم که تنها کشوری هستیم که شاخ غول آمریکا را شکسته‌ایم.»

آن گونه که دولت مدعی است براساس اصلاحیه جدید بودجه 1400 تقریباً ۴۰ هزار میلیارد تومان صرفه جویی اعمال شده است. از سوی دیگر دلار 4200 تومانی برای شش ماهه اول سال تغییری نخواهد کرد و همچنین سهم برداشت از صندوق توسعه ملی از 38 درصد به 20 درصد کاهش پیدا کرده است.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
۱ دیدگاه
  1. مریم می‌گوید

    البته از کسی که سی میلیون حقوق میگیره و از مزایا و رانتهای بیشمار نمایندگی استفاده میکنه نمیشه انتظار داشت ما مردم عادی درک کنه و فکر نمیکنم دغدغه این عضو کمیسیون اقتصادی!!!!!! مجلس، خرید واکسن کرونا، بیکاری، فرار مغزها، عدم دسترسی بیماران به دارو، عدم دسترسی مردم به گوشت، مرغ، ماهی و میوه و حتی سبزیجات مثل خیار ، کاهش ازدواج، کاهش باروری، مشکلات کولبران، مشکلات هوای آلوده، گرانی اجاره بها و مسکن، فرار مالیاتی بساز و بفروشها، پزشکان، وکلا و… ، افزایش قیمت دلار، طلا، خودرو ، کاهش دارایی های مردم در بورس و…. باشه.
    ایشون فقط سرگرم فکر کردن به شکستن شاخ غول آمریکاست در حالیکه ما مردم بینوا صدها بار کمر و پشتمون زیر بار هزینه ها شکسته.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.