1400، سال سخت کارگری

کارشناسان پیش بینی کردند

یک کارشناس بازار کار با بیان اینکه سال آینده قطعا سال سخت تری برای کارگران خواهد بود، گفت: اگر به درستی پیش بینی دقیقی از شرایط اقتصادی نشود، تورم افزایش پیدا می کند.

«حمید حاج اسماعیلی» در گفت و گو با عصرایران در خصوص اینکه آیا رقم سبد معیشت 6 میلیون و 895 هزار تومان برای سال آینده متناسب با شرایط اقتصادی بوده، اظهار کرد: این ارقام بر اساس واقعیت های اقتصادی نیست و در واقع آمارهای رسمی با واقعیت های جامعه به لحاظ اقتصادی همخوانی ندارد.

اسماعیلی در ادامه افزود: متاسفانه طی دو سه سال گذشته سبد معیشت کارگران نتوانسته اثرگذاری موثر را در تعیین دستمزد کارگران در شورای عالی کار داشته باشد. امروزه خط فقر در شهرهای بزرگ نزدیک به 10 میلیون تومان رسیده و بر این اساس حتما باید به سراغ یک راهبرد اساسی تر برای تعیین دستمزد رفت.

حاج اسماعیلی با تاکید بر اینکه بجای سبد معیشت باید دولت، مرکز آمار و بانک مرکزی خط فقر را تعریف کند، عنوان کرد: خط فقر یک شاخص علمی و اقتصادی است که نه تنها در کشور بلکه در دنیا تعریف خاص دارد و این باعث می شود که دولت برای تعیین دستمزد لزوما خط فقر را رعایت کند.

وی در ادامه افزود: تا زمانی که خط فقر تعریف نشود، رقم هایی که تحت عنوان سبد معیشت در نظر گرفته می شود، نمی تواند اثر گذاری مثبت را روی تعیین دستمزد داشته باشد.

این کارشناس بازار کار اظهار کرد: سال گذشته سبد معیشت 4 میلیون و 640 هزار تومان بود در حالی که کل حقوق کارگران حدود 2 میلیون و 600 هزار تومان تعیین شد. این‌ها نشان می دهد که دولت هنوز قانع نشده که شرایط اقتصادی کارگران را به صورت جدی بررسی کند.

حاج اسماعیلی با بیان اینکه دولت به عنوان نماینده حاکمیت وظیفه دارد طبقات مختلف اجتماعی را کمک کند، گفت: خط فقر حتما باید در تعیین دستمزد مدنظر قرار بگیرد. امسال هم هنوز دیر نشده و گروه کارگری، کارفرمایی و شورای عالی کار می توانند به صورت رسمی تقاضای استعلام خط فقر را از بانک مرکزی و مرکز آمار داشته باشند و به نظر بنده این می تواند اثر گذاری بیشتری داشته باشد.

وی در خصوص افزایش دستمزد سال آینده گفت: بر اساس شرایط قبلی، برآوردها این است که حداقل دستمزد بین 35 تا 40 درصد افزایش پیدا کند اما با توجه به شرایط اقتصادی، بودجه و کسری بودجه، سال آینده نیز تورم بالا خواهیم داشت و قطعا کالاها در سال آینده افزایش پیدا می کند چون ارز 4200 تومانی از کالای اساسی حذف می شود.

حاج اسماعیلی در ادامه بیان کرد: هدف گذاری دولت در بودجه برای افزایش حقوق کارمندان 25 درصد بوده و این برای حداقل ها بیشتر از 35 تا 40 درصد را نخواهد داشت چون بر اساس آمار رسمی، نرخ تورم 35 درصد است و چند روز تا پایان سال باقی نمانده و احتمالا می رود که نرخ تورم امسال همان 35 درصد باشد و اینجا دولت ممکن است 5 درصد نیز به حداقل دستمزد اضافه کند اما به هر حال با مساله افزایشی 35 تا 40 درصد مشکل کارگران حل نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.