چه کسانی باید زودتر واکسن بزنند؟

رئیس مرکز بهداشت خوزستان: سهمیه وزارت بهداشت تکافوی واکسیناسیون همه افراد در گروه هدف را نمی‌دهد

کدام گروه‌ها در الویت تزریق واکسن کرونا باشند؟ این ابهام بیش از همه در خصوص خوزستان مطرح است. استانی که موج وحشی ویروس جهش یافته کرونا حالا دوباره وضعیت بسیاری از شهرها را قرمز کرده. بر اساس گزارش‌های میدانی و همچنین با استناد به اخبار رسمی، همه‌گیری کرونا در شهرهای خوزستان موجب شده بیمارستان‌ها دیگر ظرفیت پذیرش نداشته باشند و بر اساس اخبار، در حال حاضر ۱۰ شهرستان استان خوزستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

حالا پس از کشمکش‌های فراوان دولت در حالی با ممنوعیت ورود و خروج  این استان موافقت کرده که هنوز وضعیت دریافت‌کنندگان واکسن کرونا مشخص نیست. اگرچه اهمیت واکسیناسیون در کشور  قابل انکار نیست اما به نظر می‌رسد با توجه به موج گسترده کرونا در بسیاری از شهرهای جنوبی ایران، ابهام در واردات واکسن و همچنین انتظار برای تولید واکسن داخلی ناخواسته، وقت‌کشی رخ داده است. از سوی دیگر آن‌طور که منابع رسمی می‌گویند، منابع واکسن کرونا بسیار محدود است. سوال مهم‌تر در این‌باره آن است که چرا پزشکان عمومی در الویت دریافت واکسن قرار نگرفته‌اند؟

رئیس مرکز بهداشت خوزستان پیس از این  با اشاره به چگونگی اعمال محدودیت ها، گفته است: «اعمال محدودیت‌ها در هفته پیش رو، به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا وابسته است، اما بر اساس تصمیماتی که در ستاد استانی مقابله با کرونا اتخاذ شد، محدودیت ها در خوزستان شدیدتر شد و در ترددها و فعالیت برخی حرفه‌ها و فعالیت ادارات، محدودیت اعمال شده است».

به گفته علوی، همگام با سایر استان‌ها، واکسن کرونا برای گروه هدف در خوزستان نیز تزریق شد؛ البته سهمیه‌ای که وزارت بهداشت اختصاص می دهد، تکافوی واکسیناسیون همه افراد در گروه هدف را نمی‌دهد بنابراین واکسیناسیون، فازبندی و اولویت بندی شده است.

او که  در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، افزود: «در درجه اول، واکسن کرونا به پرستاران و پزشکانی که در ICU فعالیت می کنند تزریق می‌شود و در درجه بعد، واکسن برای جانبازان و سپس پرسنل شاغل در اورژانس و بخش عفونی تزریق می‌شود».

در گام نخست تاکنون ۲۴۷ دوز واکسن به کارکنان بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های خوزستان تزریق شده است. بر اساس برنامه‌ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نخستین گروه هدف دریافت این واکسن، کارکنان بخش های مراقبت ویژه(icu) هستند.این تعداد واکسن تاکنون به پرسنل بیمارستان‌های رازی، سینا، امیرالمومنین، گلستان اهواز و مادر رامهرمز، نظام مافی شوش و بعثت ماهشهر تزریق شده است. در مرحله دوم نیز سایر کادر درمان در بیمارستان‌ها و افرادی که به هر نحو با بیماری کووید ۱۹ درگیر هستند واکسینه خواهند شد.  

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.