دلال گران می‌کند، دولت آمار می‌دهد

متوسط قیمت یک مترمربع خانه در تهران ۲۸ میلیون تومان است

قیمت مسکن در ایران دست دلالان است. حتی وقتی آمارهای رسمی درخصوص قیمت خانه منتشر می‌شود بر اساس بررسی قیمتی است که هیچ دو دوتا چهارتای اقتصادی ندارد. درست در روزهاییی که تورم افسار پاره کرده و قدرت خرید مردم بیش از هر زمان دیگری کاهش پیدا کرده، اما آمار معاملات مسکن رو به افزایش است. چه کسی در این اوضاع توان خرید خانه دارد؟

گزارش‌های رسمی حکایت از آن دارد  که متوسط قیمت یک مترمربع خانه در تهران، حدود ۲۸ میلیون تومان است! قابل باور نیست ۲۸ میلیون تومان فقط برای یک متر زمین. اما چه باور کنیم چه نکنیم، قیمت حانه در ایران بی‌امان رو به افزایش است. یعنی قیمت یک متر خانه در تهران ممکن است حدود ۶۰ میلیون تومان باشد. چیزی شبیه قانون جنگل؛ هرکه زور بیشتر و پول بیشتری داشته باشد می‌تواند خانه بخرد. فقط در یک سال گذشته، قیمت مسکن در کلانشهر تهران 100 درصد افزایش داشته است.

از زاویه دیگری هم می‌توان به این 28 میلیون تومان نگاه کرد. متوسط حقوق یک کارگر با همه اضافه دریافتی‌هایش نهایتا 3 میلیون تومان است. با فرض بر اینکه این 3 میلیون تومان ثابت بماند، قیمت خانه هم جهش پیدا نکند؛ یک کارگر باید به مدت 10 سال همه حقوق خود را پس انداز کند که یک متر خانه بخرد؛ طنز است.

پس با استناد به آمارهای رسمی یک خانه ۵۰ متری در تهران تقریبا یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان قیمت دارد. با این حساب اگر بازهم به آمارهای رسمی رجوع کنیم، یک فرد با فرض درآمد 45 میلیون تومانی در سال، دستکم 22 تا 35  سال باید انتظار بکشد تا صاحب‌خانه شود .

سهم مسکن در سبد هزینه چقدر است؟

بر اساس آخرین مطالعات منتشرشده بانک مرکزی این شاخص برای شهر تهران در سال ۱۳۹۶ معادل ۴۹ درصد بوده است. آمار رسمی از سهم مسکن در هزینه خانوار در سال ۹۹ منتشر نشده است، اما با توجه به افزایش قیمت مسکن از سال ۹۸ تا ۹۹، (بر اساس آمار بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آذر امسال نسبت به آذر سال گذشته ۹۸.۹ درصد افزایش یافته است) و همچنین افزایش هزینه‌های خانوار با توجه به افزایش قیمت کالا‌ها تحت تأثیر شرایط اقتصادی و تحریم‌ها، سهم مسکن در هزینه خانوار سهمی افزایشی داشته است. بر اساس آمار دی‌ماه مرکز آمار از شاخص قیمت مصرف‌کننده، قیمت مسکن در ۱۲ ماه منتهی به دی‌ماه امسال، نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۶.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

سهم هزینه مسکن از متوسط هزینه خانوار (آمار وزارت راه و شهرسازی) در سال ۸۸ معادل ۳۱ درصد است. این سهم در سال‌های ۸۹ و ۹۰ با دو درصد افزایش به ۳۳ درصد رسیده است. در سال ۹۱ این سهم به ۳۴ درصد می‌رسد. در سال‌های ۹۲ و ۹۳ این شاخص کاهش و دوباره ۳۳ درصدی می‌شود و تا سال ۹۸ سهم هزینه مسکن از متوسط هزینه خانوار بین ۳۳ تا ۳۴ درصد متغیر است، اما در سال ۹۸ این سهم با رشد بالا به ۳۶ درصد می‌رسد.

این وضعیت تا کجا ادامه خواهد داشت؟ پرسشی است هنوز  پاسخ روشنی برای آن پیدا نشده است .

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.