سرگردانی سهامداران عدالت

طرح سهام‌ عدالت محمود احمدی‌نژاد ۶۲ بنگاه اقتصادی را بی‌صاحب کرد

پس از گذشت 15 سال از ایجاد سهام عدالت، همچنان مشخص شدن تکلیف این سهام جز پرمناقشه‌ترین موضوعات اقتصادی کشور است. در تازه‌ترین اتفاق، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با برگزاری یک نشست خبری فوری با انتقاد به مصوبه اخیر شورای عالی بورس در بحث واگذاری مدیریت سهام عدالت به ۱۵۵ نفر در ۳۱ استان کشور گفت:«این مصوبه غیرقانونی بوده و کمیسیون اقتصادی فردا نشست ویژه‌ای را با حضور وزیر اقتصاد برگزار خواهد کرد.»

حدود 50 میلیون نفر از جمعیت کشور دارای سهام عدالت هستند که بخشی از پرتفوی سهام این افراد در شرکت‌های بورسی و بخشی دیگر در شرکت‌های غیربورسی قرار دارد، حدود 36 شرکت از شرکت‌های مهم کشور در بورس حضور دارند که بین 30 تا 40 درصد سهام این شرکت‌ها در قالب سهام عدالت متعلق به مردم است.

ارزش پرتفوی این شرکت‌های بورسی علی‌رغم نوسانات ماه‌های اخیر حدود 500 هزار میلیارد تومان است، همچنین ارزش غیربورسی 13 شرکتی که قیمت‌ آنها در بورس نیامده، دارای برآورد دقیقی نیست اما مجموعه ارزش سهام 36 شرکت بورسی و 13 شرکت غیربورسی پرتفوی سهام عدالت 50 میلیون نفر از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهد.

محمدرضا پورابراهیمی، با اشاره به اینکه براساس تصمیمات اخیر مسئولان بخش دولتی تصمیم‌گیری درباره سهام عدالت به 31 استان واگذار خواهد شد، گفت:«حدود 40 درصد از دارندگان سهام عدالت درخواست مالکیت سهام خود را به صورت مستقیم و حدود 60 درصد بقیه درخواست مالکیت به روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، در روش غیرمستقیم حدود 60 درصد یعنی 30 میلیون نفر از جمعیت سهامداران به ارزش 300 هزار میلیارد تومان دارای پرتفوی سهام بورسی هستند که قرار است، این سهام در قالب شرکت‌های استانی ارائه شود.»

رئیس کمیسیون اقتصادی با تاکید براینکه این 31 شرکت استانی قرار است، ظرف هفته‌های آینده مالکیت حدود 60 درصد از سهام شرکت‌های بورسی سهام عدالت را به صورت مستقیم برعهده بگیرند، تصریح کرد:«براساس تصمیم غیرکارشناسانه و غیرقانونی سازمان بورس افرادی که می‌خواهند در مجامع استانی شرکت کنند، باید پیش از این در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت شده باشند. در صورتی که مطابق ماده (17) آیین‌نامه سهام عدالت، احراز هویت دارندگان این سهام تنها از طریق شماره حساب بانکی ارائه شده، مشخص می‌شود.»

براساس تصمیم سازمان بورس حدود 45 درصد افرادی که در سامانه سجام ثبت‌نام نکرده‌اند، قادر به حضور در این مجامع استانی نیستند یعنی از 30 میلیون نفر تنها 55 درصد توسط سامانه سجام احراز هویت شده‌اند و 45 درصد مابقی هنوز هویت‌شان مشخص نیست. مجموعه سهامداران سازمان تأمین اجتماعی در رتبه اول، صندوق نیروهای مسلح در رتبه دوم و سهام عدالت در رتبه سوم قرار دارند و بزرگترین مجموعه اقتصادی کشور را تشکیل می‌دهند.

شورای عالی بورس روز 14 بهمن ماه امسال طی مصوبه‌ای به سازمان بورس اعلام کرد، در برگزاری انتخابات هیأت مدیره شرکت‌های استانی سهام عدالت، هیأتی متشکل از مدیرکل امور اقتصاد و دارایی هر استان به عنوان رئیس، معاون امور هماهنگی امور اقتصادی استانداری‌ها به عنوان دبیر و نمایندگان دو تشکل اتاق تعاون و بازرگانی به عنوان اعضای این گروه می‌توانند، فعالیت کنند.

تاکید کمیسیون اقتصادی مجلس بر لغو انتخابات 20 اسفندماه

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد:«دو تصمیم خلاف قانون در این میان اتخاذ شده؛ تصمیم اول انتقال حق رأی مردم به کانونی بدون هویت در اقتصاد که اصلاً معلوم نیست چه کاری می‌خواهد، انجام دهد و دوم انتقال حقوق مردم در خرید و فروش سهام برای آن 60 درصد در قالب شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، بنابراین برنامه اول کمیسیون اقتصادی لغو انتخابات 20 اسفندماه است و بعد بررسی مجدد موضوع، رفع ایرادات قانونی و برگزاری مجدد انتخابات قانونی و حضور حداکثری مردم برای تعیین تکلیف سهام عدالتشان خواهد بود.»

پورابراهیمی گفت:«متأسفانه به دلیل عدم اطلاع‌رسانی و رویکرد تعیین افراد توسط دولت به استناد مصوبه غیرقانونی شورای عالی بورس نگرانی جدی برای تبدیل شدن مجموعه سهام‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت به مجموعه‌های متعلق در اختیار دولت به واسطه مدیریت انجام شده وجود دارد، مسلماً مجلس و کمیسیون اقتصادی این موضوع را به صورت جدی پیگیری خواهد کرد.»

شفافیتی در برگزاری انتخابات (بورس)  نیست

«بهنام صمدی»، کارشناس بورس با اشاره به اهمیت بحث سهام عدالت به «روزنامه اینترنتی فراز» گفت:«اگر تمام شرکت های سهام عدالت را در یک قالب در نظر بگیریم می توان آن ها را یکی از بزرگترین مجموعه های اقتصادی کشور محسوب می شوند و می توان آن ها را دولت در سایه معرفی کرد.»

او با اشاره به مصوبات اخیر شورای عالی بورس برای برگزاری انتخابات هیات مدیره شرکت های سهام عدالت افزود:«چون این شرکت ها به تازگی تاسیس شده اند باید هیات مدیره برای آن ها انتخاب شود. قرار است انتخابات آن ها از سیستم سجام انجام شود، اما فضای ثبت نام در آن ها بسیار غیر شفاف بود و اطلاع رسانی درستی برای آن انجام نشده است و اطلاع رسانی آن بسیار محدود بود. این شرکت ها نزدیک 500 هزارمیلیارد سرمایه دارند و روی تابلو بورس هم در صف فروش قرار دارند. چون این شرکت ها سهام دار بزرگ ندارند، انتخاب هیات مدیره آن ها بسیار سخت است و باید توسط خود مردم سهام دار انجام شود؛ مگر اینکه به مرور زمان افرادی پیدا شوند که سهام عمده خریداری کنند.»

صمدی با تایید بعضی از صحبت های رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در انتقاد از برگزاری انتخابت در 20 اسفندماه گفت:«فرآیند ثبت نام بسیار غیر شفاف است و نحوه ثبت نام و تایید صلاحیت ها مشخص نیست و به نظر می رسد در این کار عجله ای وجود دارد تا پایان دولت انجام شود.ضرورتی برای انتخابات 20 اسفند وجود ندارد. بسیاری از سهام داران سجام ندارند و باید اطلاع رسانی درست شود و در مورد ثبت نام و تایید صلاحیت ها باید شفایفت صورت گیرد.»

سهام عدالت، یادگار احمدی نژاد

سهام عدالت نوعی یارانه است که طبق نظر دولت نهم، از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار‌شد. دولت، هدف از عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرد. بنا بر طرح «سهام عدالت»، بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به قشرهای کم‌درآمدتر فروخته می‌شود.

ارزش این برگه‌ها در ابتدا ۵۰۰ هزار تومان سهام بود که بعد به یک میلیون تومان افزایش یافت. قرار بود که برای گروه‌های کم درآمد، نیمی از قیمت هر سهم تخفیف داده شود و نیمی دیگر نیز به مدت ده سال از محل سود شرکت بازپرداخت گردد. طرح سهام عدالت منتقدان بسیاری نیز داشت. علی طیب نیا، وزیر پیشین اقتصاد گفته بود «سهام عدالت به شیوه‌ای که اجرا شد، جز بی‌صاحب‌سازی بنگاه‌های اقتصادی ثمری نداشت و ۶۲ بنگاه اقتصادی بی‌صاحب شدند، آیا سهامداران عدالت در حال حاضر امکان مدیریت شرکت‌ها را دارند؟»

تا آبان ۱۳۹۵ سود شرکت‌های سهام عدالت ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که ۱۳۰۰ میلیارد تومان آن پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از سوی دولت محمود احمدی‌نژاد به عنوان سود سهام عدالت بین گروه‌هایی از مردم توزیع شد.علی مطهری در خرداد ۹۲ تقسیم سود سهام عدالت پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را مصداق «بداخلاقی انتخاباتی و خرید رای» عنوان کرد. در نهایت اردیبهشت امسال، رهبری، با در خواست حسن روحانی، رئیس‌جمهور مبنی بر آزاد سازی سهام عدالت موافقت کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
۱ دیدگاه
  1. Ali می‌گوید

    سلام چه زمانی سهام عدالت ما که روش مستقیم انتخاب و کد ره گیری سجام هم گرفتیم
    آزاد میشود خلیفه داده نوکرش حاضر نیست اصلا سهام ما مردمه دولت براساس کدام قانون چهل در صد باقی مانده را آزاد نمیکنه لطفاً موضوع را با دیوان عدالت اداری در میان بزارید وجواب قانع کنند برای مردم بگیرید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.