«اسبق» یا «سابق»؛ مسئله این است

بررسی‌ها نشان می‌دهد که شریعتی استاندار اسبق خوزستان بازداشت نشده است

«استاندار اسبق خوزستان بازداشت شد». این خبری بود که دیروز برای مدتی سوالات و ابهامات زیادی به وجود آورد. فارغ از درستی یا نادرستی خبر بازداشت شدن یکی از استانداران سابق خوزستان، «غلامرضا شریعتی» نخستین فردی بود که در مظان اتهام قرار گرفت. البته هرچند در خبر خبرگزاری «فارس» نامی از شخصی برده نشد اما دو نماینده مجلس به طور مشخص از بازداشت شریعتی نوشتند. در حالی که هنوز دو هفته از حکم ریاست شریعتی بر سازمان ملی استاندارد ایران نمی‌گذرد. احمد نادری نماینده مجلس دراین‌باره نوشت که «پرونده شریعتی استاندار سابق خوزستان به اتهام اعمال نفوذ در پرونده ابرمتهم ارزی و مالک ‎هفت تپه (اسدبیگی)، این هفته در دستگاه قضایی به جریان افتاد.» طبق ادعادی نادری شریعتی حتی «در راهروهای دادسرا و پشت درب اتاق بازپرس مشاهده شده است.» نظام‌الدین موسوی دیگر نماینده مجلس نیز تاکید کرد که اتهامات استاندار سابق خوزستان با خلع‌ید مالک شرکت هفت‌تپه مرتبط است و رسیدگی پرونده او آغاز شده است. اما مدتی نگذشت که رییس فعلی سازمان ملی استاندارد این خبر را تکذیب کرد و گفت که او استاندار «اسبق» نیست. بررسی‌های «فراز» نیز گفته‌های شریعتی را تایید می‌کند.

اسبق یا سابق؛ مسئله این است

به نظر می‌رسد به کاربردن واژه «اسبق» در خبر خبرگزاری «فارس»‌ تلاش برای چندپهلو کردن خبر بوده است. چراکه در اصول خبرنویسی واژه «اسبق» به استانداران پیش از شریعتی بازمی‌گردد و شریعتی باید استاندار «سابق» خطاب شود. البته نکته اینجاست که این تفاوت ممکن است در سطح مخاطبان عمومی چندان به چشم نیاید و شریعتی را هدف خبر قرار دهد. بررسی‌های «فراز» نیز نشان می‌دهد فرد مورد نظر شریعتی نبوده است. «ایلنا» هم گزارش داد که این فرد «عبدالحسین مقتدایی» استاندار اسبق خوزستان بوده که صرفا به دلیل پاسخ به برخی تصمیمات مدیریتی‌اش در سال‌های گذشته، به اداره بازرسی و بازپرس دعوت شده است. البته از جزییات پرونده مقتدایی اطلاعاتی در دست نیست. او سال ۹۵ و در پی اختلاف‌نظرهایی با دولت از سمت خود برکنار شد. پس از آن شریعتی جای مقتدایی را گرفت. او ۲۶ بهمن ماه برای دوره‌ای چهار ساله با حکم رییس‌جمهور رییس سازمان ملی استاندارد شد. پس از شریعتی نیز قاسم سلیمانی دشتکی به استانداری خوزستان منصوب شد.

چرا دولت به حفظ شریعتی اصرار دارد؟

ارتباط غلامرضا شریعتی با پرونده هفت‌تپه هنوز مشخص نیست. البته پیش از این هم برخی نمایندگان مجلس از رابطه مالک هفت‌تپه یعنی خاندان اسدبیگی با مقامات استانداری صحبت کرده بودند. اما حالا و در آستانه رای هیات داوری درباره خلع‌ید از مالک هفت‌تپه و فسخ قرارداد با او، به نظر می‌رسد نمایندگان تلاش می‌کنند از همه ابزارهای خود برای فشار رسانه‌ای استفاده کنند. از سوی دیگر عملکرد شریعتی به عنوان استاندار خوزستان نیز همواره با انتقادهای بسیاری مواجه بوده است. او یکی از سیاسی‌ترین استانداران کشور بوده است. رفتارهای پوپولیستی و سوءمدیریت شریعتی در اداره امور استانی، نارضایتی مردم خوزستان را برانگیخته است. با این همه دولت همواره اصرار عجیبی بر حفظ جایگاه او داشته  و او در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم رییس سازمان ملی استاندارد شده است. در حالی که بسیاری تاکید کرده‌اند رییس این سازمان باید فردی متخصص در این حوزه باشد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.