«واحصا» متعلق به کیست؟

ارزش سهام محمد باقر قالیباف، رییس مجلس یازدهم در بورس ۳۵ میلیارد تومان است

سهام  «واحصا» متعلق به کیست چرا در روزهای رکود بورس شاخص رو  به افزایش دارد؟ سهامداران بازار سرمایه روزهای پر دلهره‌ای را می‌گذرانند و آینده هم چندان برایشان روشن نیست. ماجرا چیست؟ طی هفته‌های گذشته، شاخص کل بورس برخلاف همه وعده و وعیدهایی که داده شده بود نزولی شد، صدای سهامداران درآمد که اگر به سرنوشت موسسات مالی و اعتباری دچار شوند، چه کسی زیان آن‌ها را خواهد داد. درست در همین روزها مجلس یازدهم انگار که ناجی شده باشد دستور تحقیق و تفحص از بازار سرمایه را داد.

محسن علیزاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم حتی وعده داد که «عوامل اخلال در بورس را به قوه قضائیه معرفی می‌کنیم». حالا در همین گیرو دار بررسی نمادهای بورسی حاکی از رشد رانت‌گونه برخی شاخص‌هاست که اتفاقا سهامدارن عمده‌اش مدعی رانت اطلاعاتی در بازار سرمایه هستند.

برای نمونه می‌توان « واحصا» را مثال زد. درست در روزهای کسادی بورس، ارزش سهام این شرکت 5 هزار تومان را نیز رد کرده است.  واحصا نماد شرکت صنایع خراسان است. گفته می‌شود که حوالی سال  93، محمدباقرقالیباف که آن زمان شهردار تهران بوده حدود 2 میلیون و 500 هزار سهم این شرکت را خرید، بعد از افزایش 100 درصدی ارز سهام «واحصا» تعداد سهام قالیباف هم به 5 میلیون رسید. حالا ارزش هر سهم این شرکت با معیاری نامشخص به 7 هزار تومان رسیده. این در حالی‌است که ارزش سهام بسیاری از شرکت‌ها میانگین 2 هزار و 500 تومان است. حالا ارزش سهان قالیباف در بورس ۳۵ میلیارد تومان است.

معاون نظارت بازار فرابورس ایران درباره حواشی نماد معاملاتی شرکت احیا صنایع خراسان در فضای مجازی مبنی بر ظن دستکاری قیمت سهم شرکت احیا صنایع خراسان و اقدامات نظارتی انجام شده پیرامون این نماد شفاف‌سازی کرد.

در این باره گفته شده است «واحصا» مربوط به شرکت احیا صنایع خراسان به علت ظن دستکاری قیمت بالغ بر 25 مورد اقدام نظارتی شامل تذکر، مسدودسازی کد معاملاتی برخط و سایر اقدامات نظارتی صورت گرفته است.

به عنوان مثال در تاریخ 12 بهمن‌ماه نیز به مدت 10 روز نماد «واحصا» تعلیق شد و کماکان پیگیری‌های ناظر در برخورد با عوامل بدرفتاری‌های معاملاتی در این نماد ادامه دارد و گزارش موارد نیز جهت پیگیری انضباطی یا کیفری در دست تدوین است.

معاون نظارت بازار فرابورس با یادآوری اینکه به طور پیوسته نظارت و بررسی دقیق معاملات تمامی نمادهای معاملاتی بازارهای فرابورس در حال انجام است و در مورد عواملی که رفتار مظنون به دستکاری قیمت در نماد «واحصا» دارند، نیز پیگیری‌های لازم از مدت ها قبل در دستور کار قرار گرفته است  و مواردی هم که به آن اشاره شد نشان دهنده انجام بالغ بر 25 اقدام نظارتی فرابورس برای مواجهه با تخلفات این نماد بوده است.

 

سال ۹۶ُ وقتی قالیباف برای ریاست جمهوری خیز برداشته بود، اظهار کرده بود موجودی حساب بانکی‌اش ۳ میلیون تومان است، در حساب بانک شهر ۲۵ میلیون تومان موجودی دارد، یک باب مغازه در خیابان خیام مشهد دارد. حتی با وجود اظهار نظرهای خود او|، اموال قالیباف و خانواده‌اش در سال ۹۶ قابل توجه و به روایت رسانه‌ها تاریخی بوده است.  گفته بود همسرش یک باب منزل ۳۳۰ متری در منطقه ۴ تهران دارد و پسرش پاترول سوار می‌شود . حال پرسش این است که آیا «واحصا» را می‌توان به تخلف‌های اقتصادی شهردار تهران اضافه کرد؟

 

 

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
۱ دیدگاه
  1. Ali می‌گوید

    بله چطور دروغ گزارش اموالش را در زمان ثبت نام ریاست جمهوری داده آب از آب تکان نخورده
    زشت تر اینکه نامی از از شرکت واحصا که گزارش سوژه بورس امروز شماست نامی نبرده مگر ملت چه اندازه آگاه هست که از جیک وبیک مسیولین خبر داشته باشند یک کارمند بازنشسته اگر در سال چهل و هشت میلیون تومان در آمد داشته باشد باید مالیات بده هنوز حقوق بحسابش واریز نشده است

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.