وقتي مرغ پرواز مي‌كند

افزايش قيمت مرغ در بازار ادامه دارد و دو نرخي شدن آن پاي دلال‌ها را به ميان آورده

مرغ دارد پرواز می‌کند. هرچند کسی پرواز مرغ را ندیده اما قیمت مرغ در بازار به ۳۰ هزار تومان رسیده است. خرده فروشي‌ها مي‌گويند كه مرغ از ديروز 2 هزار تومان گران‌تر شده است. البته قيمت مرغ سبز يا ارگانيك دو هزار تومان گران‌تر از مرغ معمولي است. شيب افزايش قيمت مرغ در روزهاي گذشته همچنان ادامه دارد و به نظر مي‌رسد كه قرار است گوشت سفيد هم از سفره بسياري از دهك‌هاي جامعه حذف شود. چرا كه سياست‌گذاري‌هاي ستاد تنظيم بازار وزارت صمت تاكنون موثر نبوده و عرضه مرغ با قيمت مصوب 20 هزار 400 توماني نتوانسته جاي زيادي از بازار را بگيرد. از طرفي اين اختلاف قيمت منجر به تشكيل صف‌هاي طولاني مقابل مراكز عرضه و تره‌بارها شده است. اتفاقي كه به نگراني‌ها براي موج چهارم ويروس كرونا دامن زده است. اما اين اتفاق چطور رخ داده و قيمت مرغ چگونه در حال پرواز است؟ آيا باز هم پاي دلالان و عدم نظارت دولت در ميان است؟

دلال‌ها با قيمت مرغ چه مي‌كنند؟

سرپرست اتحاديه مرغ‌داران گوشتي مي‌گويد كه دو نرخي شدن قيمت گوشت مرغ پاي دلالان را به بازار باز كرده و همين قيمت را بالا کرده است. طبق گفته‌هاي اعضاي هيات مديره اتحاديه مرغ‌داران قيمت مرغ زنده 17 هزار و 400 تومان است. مرغ‌داران مي‌گويند هر مرغ زنده 15 هزار و 400 براي پرورش‌دهندگان تمام مي‌شود. مرغ‌داران پيش از اين خبر داده بودند كه نه در روزهاي پاياني سال مشكلي در عرضه مرغ وجود ندارد بلكه احتمال عرضه مازاد نيز وجود دارد. مرغ زنده طبق گزارش‌ها مقابل كشتارگاه بين 22 تا 24 هزار تومان عرضه مي‌شود. به گفته اسدالله نژاد نايب رييس اتحاديه مرغ‌داران گوشتي با در نظر گرفتن اين روند حداکثر قیمت عرضه مرغ گرم برای مصرف‌کننده بايد 25 هزار تومان باشد. مرغ‌داران مي‌گويند كه اين قيمت منطقي گوشت مرغ است. اما از سوي ديگر ستاد تنظيم بازار قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم برای مصرف کننده را ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین کرده است.

وضعيت بد بازار از خراسان تا سيستان‌وبلوچستان

صف‌هاي طولاني بازارهاي تره‌بار حاكي از افزايش تقاضاها گوشت مرغ 20 هزار و 400 توماني است. مرغ‌داران و خرده‌ فروش‌ها مي‌گويند كه اين افزايش تقاضا يكي از دلايل افزايش قيمت است. مرغ‌داران از حضور دلالان در بازار هم خبر مي‌دهند. به اين ترتيب واسطه گران و تاخیر در عرضه نهاده های دامی با نرخ های مصوب عامل گرانی گوشت مرغ در بازار محسوب می شوند و به بهاي ضرر توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان سودهاي كلان به جيب مي‌زنند. اين واسطه‌ها قيمت مرغ را در سيستان‌وبلوچستان حتي تا 35 هزار تومان بالا برده بود.  هرچند معاون بازرسی و حمایت از مصرف‌کنندگان صمت استان قيمت تا كيلويي 26 هزار تومان پايين آمده است. وضعيت در آن سوي كشور يعني خراسان هم به همين شكل است. معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی هم از مغایرت ۴۰ درصدی آمارهای سازمان دامپزشکی و کشتارگاه‌های استان از مقدار تحویل مرغ به کشتارگاه و عرضه آن خبر داد و گفت: «این تفاوت آمار نشانگر انحراف شبکه‌ای در چرخه توزیع گوشت مرغ در این استان است.»

به نظر مي‌رسد ستاد تنظيم بازار نتوانسته بر سياست‌گذاري‌هاي خود نظارت كند. مرغ 20 هزار 400 توماني فقط به عده محدودي از مردم مي‌رسد كه البته بايد در صف‌هاي خطرناك كرونايي براي دريافت آن بايستند. در چنين شرايطي دلالان قيمت مرغ را هر روز بالاتر مي‌برند تا دست بسياري از دهك‌هاي جامعه ديگر به آن نرسد. آن هم در حالي كه قيمت 130 هزار توماني گوشت قرمز مدت‌هاست آن را از سفره بسياري از گروه‌هاي كم‌درآمد حذف كرده است و تنها جايگزين باقي‌مانده براي اين اقشار گوشت سفيد است. بايد ديد كه مرغ هم به پرواز خود ادامه مي‌دهد و از دسترس دور مي‌شود يا دولت اقدامي براي كنترل قيمت آن انجام مي‌دهند.

 

 

 

 

 

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.