بیت‌کوین تحریم نفت را دور می‌‌زند؟

حجم بازار ارزهای دیجیتال ایران بیش ۲۵ هزار میلیارد تومان معادل ۶۹۰ میلیون دلار است

بعد از داغ شدن بازار خریدوفروش بیت‌کوین در ایران و افزایش کلاهبرداری‌ها در این بازار، بالاخره سکوت دستگاه‌های نظارتی شکست؛ مرکز ملی فضای مجازی بر غیرقانونی بودن سایت‌های خریدوفروش بیت‌کوین تاکید کرد و بانک مرکزی این مبادلات را ممنوع دانست.

هفته گذشته محمدرضا ماني‌يكتا، معاون اداره نظام‌هاي پرداخت بانك مركزي در اين باره گفته بود: «براساس قانون شوراي عالي مبارزه با پولشويي و مصوبه هيات دولت در سال ۹۸ مبادله رمز ارز‌ها در كشور ممنوع است.» او همچنين به مردم هشدار داده كه «خطر‌هاي رمز ارز‌ها بسيار زياد است.»

بيش از 20 صرافي رمزارز با تعداد كاربران و مبادلات روزانه قابل توجه در كشور وجود دارد كه همگي از درگاه‌هاي پرداخت بانكي و شبكه‌هاي ملي پرداخت نظير شتاب و شاپرك براي تبديل ريال استفاده مي‌كنند در حالي كه بانك مركزي تاكنون به هيچ‌كدام از اين صرافي‌ها مجوز نداده است.
معاون اداره نظام‌هاي پرداخت بانك مركزي در اين باره عنوان كرده كه «پرونده‌هاي بسياري در زمينه كلاهبرداري، سرقت از كيف پول و مسدود شدن كيف پول رمز ارزها تشكيل شده است و در موضوع رمز ارزها با يك پديده جديد روبه‌رو هستيم كه اثر آن در كشورها يكنواخت نيست و مي‌توان گفت هيچ پشتوانه دولتي و حاكميتي در دنيا براي رمز ارزها وجود ندارد و به اين علت مبادلات جهاني آن از سال ۲۰۱۶ افزايشي نداشته است و ميزان مبادلات رمز ارزها قابل مقايسه با بازارهاي ديگر مانند سهام و طلا نيست.»

گزارش های  نشان می دهد پیشینه استفاده از بیت کوین در ایران به سال ۲۰۱۷ مربوط می شود در این سال بهای بیت کوین در جهان به بالاترین رقم صعود کرد که همین مساله بازار خرید و فروش و استخراج آن را در ایران داغ کرده است.

خروج ارز مهم ترین علت ممنوعیت ارز دیجیتال

همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با «روزنامه اینترنتی فراز» درباره آخرین وضعیت ارزهای دیجیتال در ایران گفت:« بحث ارزهای دیجیتال را می‌توان به سه بخش استخراج یا ماینینگ، سرمایه گذاری و خرید و فروش و کاربرد واقعی آن ها تقسیم کرد. درمورد بحث استخراج و کاربرد آن ها یک ساختار نیمه رسمی موجود است و وزارت صمت و وزارت نیرو مجوز تولید رمزارزها را ارائه می کنند.» او با با بیان اینکه «هر ممنوعیتی علل مختلف اقتصادی و اجتماعی دارد»، افزود:« اما در بخش سرمایه گذاری هنوز قوانین برای آن مشخص نشده است که بحث پیچیده ای است و احتمال کلاهبرداری در آن بسیار بالا است. درحال حاضر با توجه به شناخت کم، خطر کلاهبرداری و همچنین خروج سرمایه از کشور محدودیت هایی برای آن قائل شده اند و ما شاهد ممنوعیت سرمایه گذاری سایت ها در این بخش هستیم.»

این کارشناس با تاکید بر سامان دادن به قوانین به جای ممنوعیت در این بخش گفت:«بهترین راهکار در حال حاضر در ایران این است که از طریق سازمان بورس اوراق بهادار یک صندوق تاسیس شود تا اولا این صندوق ارز دیجیتال را از کسانی که آن را استخراج می کنند خریداری کند و دوما مردم هم تحت نظارت با پرداخت ریالی بتوانند در این بخش سرمایه گذاری کنند.»

موافقان ارز دیجیتال چه می گویند؟

موافقان معتقدند ارزهای دیجیتال تا امروز یک مسیر برای دور زدن تحریم‌ها در ایران بوده‌اند. آن ها می گویند کاربران ایرانی با خرید و فروش ارزهای دیجیتال در داخل یا خارج از کشور توانسته‌اند در این بازار پربازده، سودهای زیادی کسب کنند و این سرمایه را در اقتصاد کشور به کار گرفته‌اند رمز ارزها امکانات قابل توجهی در اختیار ما گذاشته‌اند و به تداوم فعالیت این بازار در کشور نیاز داریم.

سال‌های زیادی از آغاز تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران می‌گذرد؛ از تحریم سیستم‌های بانکی گرفته تا واردات کالا و فروش نفت. رفتار طبیعی فعالان حوزه اقتصادی، روی آوردن به تجارت‌هایی است که یا وابسته به خارج از کشور نیستند یا می‌توانند به نحوی از زیر بار تحریم‌ها خارج شوند. ورود به بازار ارزهای دیجیتال، یکی از این گزینه‌ها است. همایون دارابی نیز با تایید این موضوع اضاقه کرد:«هر نظام پرداختی که خارج از سیطره ایالات متحده آمریکا باشد می تواند محل خوبی برای دورزدن تحریم ها باشد. برای مثال فرض کنید شما قصد فروش یک کالای صایع دستی به کشوری در اروپا را دارید، در حال حاضر هیچ بانکی خدماتی به شما ارئه نمی کند و می توان با ارز دیجیتال این فرایند را انجام داد. در بخش واردات نیز می توان از ارز دیجیتال استفاده کرد. ما کشوری هستیم که از نظر انرژی پتانسیل بالایی داریم و در حال حاضر که این انرژی بدلیل تحریم ها قابلیت فروش ندارد می توان از آن برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده کرد.»

بانک های مرکزی مخالف ارز دیجیتال هستند

اکنون برخی از کشورها مانند چین، روسیه، ویتنام، بولیوی، کلمبیا و اکوادور معامله و استخراج ارز دیجیتال را ممنوع اعلام کرده اند. کشورهای یادشده بر این باورند استفاده از ارزهای دیجیتال سبب ایجاد بی ثباتی نظام پولی می شود و میتواند موجب افزایش جرایم مانند قاچاق مواد مخدر و پول شویی را فراهم آورد. از سوی دیگر، اقتصاددانان و بانکداران سنتی به سبب بی ثبات بودن این ارزهای دیجیتالی نسبت به استفاده از آنها هشدار داده اند.

دارابی در توضیح مهم ترین دلایل مخالفت ها در کشورهای دیگر با رواج استفاده از ارزهای دیجیتال گفت:«مهم ترین علت ممنوعیت ارزهای دیجیتال در کشورهای جهان، تامین مالی فعالیت های غیرقانونی است. برای مثال وقتی در چین قصد خرید مواد مخدر را داشته باشید قاعدتا از کارت بانکی این کار را نمی کنید و متاسفانه سیستم ارز دیجیتال می تواند در این موارد غیرقانونی مورد استفاده قرار گیرد. به همین دلیل بخشی از مخالفت ها از سوی بانک های مرکزی کشورهای بزرگ است.»

حجم بازار ارزهای دیجیتال ایران در حال حاضر بیش ۲۵ هزار میلیارد تومان معادل ۶۹۰ میلیون دلار است. اگر در سال آینده، میزان فروش نفت را حدود ۴۳۸ هزار بشکه در نظر بگیریم و قیمت نفت به ازای هر بشکه حدود ۳۰ دلار باشد، کل درآمد نفتی کشور حدود چهار میلیون و ۸۰۰ هزار دلار خواهد بود. در چنین شرایطی ممنوع کردن فعالیت در این حوزه در عمل ممکن نخواهد بود. بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا منجمله چین، آمریکا و روسیه نیز موفق به این کار نشدند. ممنوع شدن فعالیت در حوزه‌ی رمز ارزها باعث زیرزمینی شدن این فعالیت‌ها خواهد شد. در اقتصادی با شرایط اقتصاد ایران، زیرزمینی شدن یک حوزه‌ی چند هزار میلیارد تومانی نتیجه‌ای جز آسیب‌های بیشتر به اقتصاد و فعالان آن نخواهد داشت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.