عوارض واکسن کرونا؛ استرازنکا واقعا کشنده است؟

دکتر»هادی یزدانی« در گفت‌وگو با «فراز»: ‌ناچار هستیم عوارض واکسن کرونا را بپذیریم

با آغاز واکسیناسیون کرونا حرف و حدیث‌ها درباره عوارض واکسن آن شروع شد. این بحث‌ها هنوز هم ادامه دارد و البته فقط مختص ایران نیست. به تازگی دانمارک و نروژ تزریق واکسن «استرازنکا» را متوقف کردند. این تصمیم پس از گزارش مواردی از لخته خون در افراد واکسینه شده گرفته شده است. استرازنکا همان واکسنی است که قرار است بیش از ۴ میلیون دوز آن از طریق کواکس به ایران برسد. حالا در حالی که این دو کشور دولت در حال بررسی ارتباط این موارد با واکسن کرونا هستند چند کشور دیگر از جمله استونی، لیتوانی، لتونی و لوکزامبورگ نیز بلافاصله واکسیناسیون با این واکسن را به حالت تعلیق درآوردند. البته اتحادیه اروپا و انگلیس گزارش‌ها درباره عوارض این واکسن را تکذیب کردند. هادی یزدانی از پزشکان کادر درمان اما به « روزنامه اینترنتی فراز» می‌گوید که هر گونه اقدام پزشکی عوارض دارد. او درباره عوارض واکسن روسی و واکسن استرازنکا توضیحاتی می‌دهد. در ادامه مشروح گفت‌وگو با یزدانی را می‌خوانید.

توقف واکسیناسیون با واکسن استرازنکا در ایران نگرانی‌هایی به وجود آورده است. آیا موضوع عوارض واکسن جدی است؟

توجه کنید که در علم پزشکی ما هیچ اقدام و درمان و دارویی بدون عارضه نداریم. این یک پیش‌فرض است. یعنی شما هر اقدام پزشکی از جراحی گرفتگی تا امور پیشگیری و غربالگری انجام دهید امکان عوارض وجود دارد. در آمار کتاب‌های مرجع قلب پزشکی گاهی بیمار رفته است تست ورزش بدهد اما دچار مشکلاتی شده است. یعنی تست ورزش هم ریسک مرگ دارد. پس هیج فرآیندی بدون عارضه نخواهد بود. حالا ما اینجا منافع و ضررها را می‌سنجیم. چراکه ممکن است بیماری در صورت داشتن سوءمصرف قرص استامینوفن عوارض کبدی خواهد داشت. از این منظر از ابتدا هم این بحث وجود داشت که واکسن‌های کرونا قطعا عوارض دارند. عوارض ساده مثل التهاب ناحیه تزریق یا علایم مختصر بیماری مثل تب، لرز و بدن درد وجود داشته است. همین عوارض را در مقیاس کمتر در واکسن آنفولانزا می‌دیدیم و افرادی که تجربه داشتند می‌دانستند که این علایم طبیعی است. بنابراین عوارض تا این میزان قابل پیش‌بینی بوده است. اما حالا یک بحث‌های عجیب و غریبی مطرح شده است. به طور مثال درباره تکنولوژی واکسن‌های مدرنا و فایزر که ام‌آر‌ان‌ای بحث‌هایی درباره تغییرات ژنتیکی مطرح شده است. گفته می‌شود که این تکنولوژی جدید است و عوارض طولانی‌مدت این واکسن‌ها ارزیابی نشده است. اما در دنیا یک بحث‌ کلان‌تر وجود دارد و آن پاندمی است. به این ترتیب دنیا باید دست به انتخاب می‌زد و به نظر من تصمیم درستی گرفته است. اینکه باید به سمت تولید واکسن و واکسیناسیون حرکت کرد و در این مسیر نوع تکنولوژی ساخته شده واکسن اهمیتی ندارد. مهم این است که به هر نحوی به ایمنی جمعی ۷۰ درصدی برسیم تا روند انتشار ویروس متوقف شود. البته که ریسک زیادی هم در این مسیر وجود دارد اما چاره‌ای نیست.

گفته می‌شود که نروژ و دانمارک تزریق واکسن استرازنکا را به طور موقت متوقف کردند. فکر می‌کنید ایران باید چه واکنشی نشان دهد؟

کشورهای اسکاندیناوی در این زمینه دست به عصا هستند. در روند کارآزمایی هم یکی دو مرحله این اتفاق رخ داد وتزریق متوقف شد. واکسن آسترازنکا تنها واکسنی است که احتمالا از طریق سیستم بهداشت جهانی به ایران می‌رسد. این دو کشور مسئله افزایش انعقادپذیری خون مطرح شده است. اما در شرایط فعلی ما صبر کنیم تا بررسی کشورهای دنیا به کجا می‌رسد. اما نباید از سهمیه استرازنکای خود بگذیرم. این نگرانی وجود دارد که گروه‌های ذی‌نفع به همین دلیل جلو واردات واکسن استرازنکا به کشور را بگیرند.

چند اقدام انجام شد. سازمان نظام پزشکی به عنوان متولی پزشکان بخشی را در سایت طراحی کرده که کادر درمان می‌توانند اسامی خود را آنجا وارد کنند. هیچ‌گونه اولویتی هم در کادر درمان وجود ندارد. البته آقای جهان‌پور علیه این اقدام نظام پزشکی موضع گیری کردند. اما همین‌که این احترام به پزشکان بدون مرزبندی گذاشته شد اقدام خوبی بود. از سوی دیگر اولویت‌بندی‌ها هم مشخص‌تر شده است. اینکه وزارت بهداشت تا چه به اولویت خود عمل می‌کند بحث دیگری است. اما متاسفانه سیستم دولتی بخش خصوصی و پزشکان آن را رقیب خود می‌داند و به همین دلیل اختلاف‌ها همچنان وجود دارد. امانکته اینجاست که وزارت بهداشت به اولویت‌بندی‌های خود هم با سرعت بسیاری کمی تزریق می‌کند.

پس از واکسیناسیون با واکسن روسی در ایران آیا مواردی از عوارض حاد دیده شده؟

من در بین دوستان و همکارانی که تزریق کردند پرس‌وجو کردم و متوجه شدم که در حد یکی دو روز عوارض طبیعی داشته‌اند. عوارضی مثل بدن‌درد، تب، لرز و التهاب در محل تزریق. یک عارضه دیگر هم پرستاران به صورت تقریبا مشترک اشاره می‌کردند مشکلات گوارشی و اسهال شدید بوده است. این‌ها باعث شد که کمی در عوارض اغراق شود و نوع برخورد مسئولان دولت و مدیران وزارت بهداشت منجر به شکل‌گیری بی‌اعتمادی عمومی نسبت به واکسن شد. این بی‌اعتمادی عمومی در کنار عوارض واکسن که قرار بگیرد نتیجه خوبی حاصل نمی‌شود. امروز خیلی از دوستان از درباره تزریق واکسن سوال می‌کنند. در شرایط فعلی باید واکسن تزریق شود و نوع آن اهمیتی ندارد. ما ناچار هستیم که عوارض آن را قبول کنیم و عوارض واکسن روسی نیز در همین حد بوده است. البته مطالبه عمومی باید این باشد که هر واکسنی که تزریق می‌شود اصول علمی را رد کرده باشد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.