بهبود وضعیت اشتغال زنان در دوران کرونا

 مشاغل در سالی که گذشت به‌دلیل شیوع بیماری کرونا با مخاطرات بسیاری روبه‌رو بودند از قرنطینه سراسری که موجب تعطیل شدن بسیاری از کارگاه‌های کوچک و حتی بزرگ شد تا فاصله اجتماعی که باعث شد ادارت و بخش خصوصی تصمیم بگیرند تا از نیروهای خود به صورت شیفتی استفاده کنند و برخی هم به‌دلیل نداشتن پشتوانه مالی و عدم حمایت حاکمیت چاره نداشتند جز اینکه تعدای از نیروهای خود را تعدیل کنند. همه این مسایل که می‌توان در جای خود مطالعات بسیاری روی آن انجام داد باعث تغییراتی در حوزه اشتغال شده است و تا اینجای کار تاثیرات مثبت و منفی در پی داشته است. از این تغییرات مهم می‌توانیم به افزایش تعداد زنان شاغل اشاره کرد. باتوجه به اینکه آمارها نشان از افزایش بیکاری مردان می‌دهد ولی زنان در به دست آوردن شغل موفق‌تر بوده‌اند.

به گزارش فراز،طبق آخرین آماری که از سوی «مرکز آمار ایران» ارائه شده است می‌بینیم که از جمعیت حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری که در حال حاضر بیکار هستند بیش از ۱.۷ میلیون نفر را مردان تشکیل می‌دهند.

این گزارش نشان می‌دهد که جمعیت فعال کشور در حدود ۲۵.۶ میلیون نفر است که از این تعداد چیزی حدود 23 میلیون نفر شاغل و ۲.۴ میلیون نفر همچنان بیکار هستند در این شرایط نرخ بیکاری نسبت به زمستان سال گذشته حدود ۰.۹ درصد کاهش و به ۹.۷ درصد رسیده است.

مطابق این گزارش نشانه‌های آماری می‌گویند از جمعیت بیکار ایران،  ۱.۷ میلیون نفر را مردان تشکیل می‌دهند که نرخ بیکاری آنها به ۸.۴ درصد رسیده است. لازم به ذکر است که در زمستان سال ۱۳۹۸ جمعیت مردان بیکار ۱.۹ میلیون نفر با نرخ بیکاری ۹.۲ ثبت شده بود. نتیجه اینکه تعداد مردان بیکار حدود ۱۸۳ هزار نفر کمتر شده‌اند.

اگر به وضعیت زنان نگاهی بیندازیم می‌بینیم که جمعیت بیکار آنها به ۶۸۵ هزار نفر با نرخ ۱۶.۵ رسیده است اما در سال گذشته زنان بیکار ۸۱۲.۹ هزار نفر بودند که نرخ بیکاری آنها به ۱۷.۲ می‌رسد، بنابراین از جمعیت زنان بیکار ۱۲۶.۹ هزار نفر کم‌تر شده است. از مجموع حدود ۲۳ میلیون شاغل در ایران بیش از ۱۹.۵ میلیون نفر مرد و حدود ۳.۴ میلیون نفر را زنان تشکیل می‌دهند که همواره به دلیل نبود زیرساخت‌ها همواره زنان برای پیدا کردن شغل در تنگنا هستند و به همین دلیل نمی‌توانند ریسک چندانی در انتخاب شغل داشته باشند البته ناگفته نماند که با پیشرفت فرهنگی و اجتماعی این زمینه برای حضور زنان در بازار کار بیشتر مهیا شده است.

بیکاری در ایران همواره به یکی از بحران‌های موجود تبدیل شده است و هر دولتی که بر سرکار می‌آید وعده ایجاد شغل می‌دهد به عنوان مثال در دولت تدبیر و امید که ماه‌های آخر خود را پیش رو دارد هر بار که وزیر کاری معرفی کرد آنها وعده ایجاد یک میلیون شغل را داده‌اند که تاکنون هیچ گزارشی در این خصوص ارايه نشده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.