ماجراهای سعید محمد ادامه دارد

سخنگوی سپاه علیه معاونت سیاسی؛ سردارجوانی حرف‌های خود را پس گرفت

بحث‌های فرماندهان سپاه به رسانه‌ها کشیده شده است. تاجایی که یک روز کافی است تا معاون سیاسی سپاه حرف‌هایش را درباره سعید محمد پس بگیرد. درست یک ساعت بعد از آنکه سخنگوی سپاه موضعی علیه سردار یدالله جوانی گرفت. سردارجوانی در حالی که صبح دیروز در نشریه معاونت سیاسی سپاه از گفته‌های خود دفاع کرده بود حدود ظهر اعلام کرد که برخی رسانه‌های داخلی و خارجی از صحبت‌های او «برداشت نادرست»‌ و «بعضا سوءاستفاده» کرده‌اند. او در توضیح مصاحبه خود با خبرگزاری «فارس» نوشت که تخلف مورد اشاره او «صرفا بروز رفتار‌های سیاسی- انتخاباتی»‌ از سوی فرمانده سابق قرارگاه خاتم‌الانبیا بوده که «مغایر با مقررات جاری سپاه است.» البته جوانی اصل گفته خود یعنی «منفک کردن» محمد از سپاه را تکذیب نکرد. موضوعی که سعید محمد آن را نپذیرفته و اعلام کرده که به دلیل شائبه حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری از سمت خود استعفا داده است. جوانی فقط به ذکر اینکه سعید محمد «در مسئولیت‌های گذشته، زحمات ارزشمندی»‌ کشیده اکتفا کرد. برآیند اظهارنظرها درباره سعید محمد اما حاکی از دسته‌بندی‌های سیاسی مختلف در سپاه است. مسئله‌ای که در اطلاعیه دفتر محمد و موضع سخنگوی سپاه دراین‌باره روشن شد.

معاونت سیاسی علیه محمد

سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه یک روز پس از اطلاعیه دفتر محمد بر محتوای آن مهر تایید زد. در اطلایه درباره مصاحبه معاون سیاسی سپاه نوشته شد که «تکرار چنین مصاحبه هایی با توجه به علایق شخصی و حزبی برخی افراد منجر به عدم اعتماد عمومی و همچنین مشارکت حداکثری مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی خواهد گردید.» به این ترتیب به طور ضمنی اعلام شد که معاون سیاسی نه تنها علاقه حزبی و جناحی دارد بلکه در مسیر هجمه علیه کاندیدای رقیب نیز فعالیت می‌کند. آن هم در حالی که جوانی خود در مصاحبه‌اش گفته بود که «سپاه به جدّ با ورود پاسداران به عرصه انتخابات بدون طی مراحل و فرآیندهای قانونی تعریف شده مخالف است. منفک کردن سعید محمد از مسئولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم به دلیل همین تخلف و رعایت نکردن مقررات از سوی ایشان بوده است.» البته جوانی توضیح نداده بود که «طی مراحل و فرآیند‌های قانونی» چیست. اما پیش از آنکه توضیحی درباره مصاجبه خود منتشر کند، نشریه روزانه داخلی معاونت سیاسی نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه، از مصاحبه جوانی دفاع کرد و نوشت که این سخنان نشانه‌گیری علیه «ادعا و دروغ» دخالت سپاه در انتخابات بوده. این نشریه که در مجموعه‌ تحت مدیریت یدالله جوانی منتشر می‌شود مصاحبه او را «سند افتخار و نشان درستی عملکرد» سپاه دانست که با «عمل به قوانین و صیانت از آبرو و حیثیت سازمانی، به‌ دور از محافظه‌کاری و داشتن هوای همکار سابق، تخلفات انتخاباتی را گوشزد می‌کند تا شائبه سیاسی دامن سپاه را نیالاید».

سخنگو علیه معاونت سیاسی

استعفا یا برکناری سعید محمد از فرماندهی قرارگاه سازندگی سپاه پاسداران شائبه پایگاه نداشتن او در رده‌های بالای این نهادنظامی را تقویت کرد. از سوی دیگر بسیاری جدایی محمد را نشانه‌ای بر قدرت دیگر نظامی‌های که کاندیدای بالقوه ریاست‌جمهوری هستند دانستند. با این حال موضع سخنگوی سپاه نشان می‌دهد که دست سعید محمد در سپاه چندان خالی نیست. سردار شریف در واکنش به صحبت‌های جوانی و خطاب به او گفته: «هر کس می‌گوید تخلف بوده باید متقن و دقیق بگوید چه تخلفی بوده است. برداشت یک معاون سپاه این بوده که تخلف صورت گرفته، اما نظر رسمی سپاه ممکن است این نباشد. شاید برداشت آقای جوانی این بوده.» این درست همان نکته‌ای بود که در اطلاعیه سعید محمد هم وجود داشت: «آقای جوانی مسئولیت سخنگویی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را ندارند و تحلیل شخصی خود را بعنوان یک شخصیت حقیقی عنوان نموده است که متاسفانه مورد سوء استفاده رسانه های معاند برای ضربه زدن به ساحت مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز شده است.» شریف در بخش دیگر مصاحبه خود هم تاکید کرد که «ممکن هم هست آقای جوانی اصل حرفش را تکذیب کند.» این اتفاق هم تاحدودی رخ داد و برداشت رسانه‌ها از توضیح جوانی درباره مصاحبه‌اش تاحدودی عقب‌نشینی او از موضع نسخت خود بود.

وقتی پرده‌ها کنار می‌رود

پیش از جوانی حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکز حزب موتلفه اسلامی و از اصول‌گرایان کهنه‌کار هم ابتدا علیه سعید محمد موضع‌گیری کرد و سپس حرف خود را پس گرفت. ترقی که گفته بود محمد برای ریاست‌جمهوری «اصلا در فضای اصول‌گرایان»‌ مطرح نیست یک روز بعد از او و طرفدارانش عذرخواهی کرد. او هم درست مثل معاون سیاسی سپاه گفته که محمد نه به دلیل فعالیت انتخاباتی بلکه به دلیل تخلف از سمت خود برکنار شده و استعفا نداده است. اما پس از اینکه محمد گفته‌های او را تکذیب کرد گفت:‌ «من براساس تحلیلی که از برخی رخدادهای خبری مشاهده کردم مثل تغییر مدیریت قرارگاه خاتم الانبیا و سپس استعفای جناب آقای سعید محمد، چنین برداشتی را مطرح کردم که خوشبختانه با توضیح ایشان مبنی بر اینکه دلیل تغییر صرفا استعفای ایشان بوده از این موضوع رفع ابهام شد.»

با نزدیک شدن به سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری کاندیداها رفته‌رفته از پشت پرده بیرون می‌آیند و رقابت‌ها و جنجال‌ها شکل آشکاری به خود می‌گیرد. اما این نخستین باری است که سپاه پاسداران  و فرماندهان آن درگیر حاشیه‌های انتخابات شده‌اند. برخی از فعالان رسانه‌ای این پدیده را باعث خدشه‌دار شدن چهره نظامی و امنیتی سپاه می‌دانند. آن هم در حالی که حوادث زیادی تا خرداد ۱۴۰۰ باقی مانده است.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.