نزاع عربستان و یمن؛ شکست هردو طرف قطعی است!

شش سال از اعلام پیروزی عربستان سعودی در عملیاتی که آن‌را عملیات «طوفان قاطع» نامیده بود می‌گذرد. جنگی که بهانه یورش مداوم نیروهای سعودی به یمن بود. با این حال پادشاهی عربستان هنوز در تلاش است تا راهی برای خروج از مخمصه پیدا کند. در ۲۲ ماه مارس اما، به حوثی‌های یمن پیشنهاد آتش‌بس داد. «حوثی»ها گروهی شبه نظامی و شیعه هستند که کنترل دولت یمن را در سال ۲۰۱۵ به دست گرفت. عربستان خواستار آتش بس در سراسر کشور شد و پیشنهاد کرد محاصره هوایی و دریایی علیه حوثی‌‌ها را از میان بردارد. «شاهزاده فیصل بن فرحان»، وزیر امور خارجه گفت: «ما می‌خواهیم جنگ به کلی پایان یابد.»

حوثی‌ها هیچ عجله‌ای برای بررسی این پیشنهاد ندارند. «محمد عبدالسلام»، سرتیم مذاکره‌کننده حوثی‌ها گفت که پیشنهاد عربستان حاوی هیچ چیز جدی و تازه‌ای نیست. نیمی از گفته‌هایش صحیح بود. این پیشنهاد جدی بود، اما تازه نه. بلکه نسخه‌ای پیچیده‌تر از طرحی بود که در طی یک سال مذاکرات، توسط هیچ‌یک از طرفین موفق به کسب توافق نشده بود. رد کردن این پیشنهاد به صورت شفاهی کارساز نبود. پس حوثی‌ها یک هواپیمای بدون سرنشین را آن‌سوی مرزهایش فرستاد تا به فرودگاه ابها در جنوب عربستان سعودی حمله کنند. حالا پادشاهی عربستان با یک معضل حل‌نشدنی روبه‌رو شده‌است: چگونه دشمنانی را که در حال پیروزی هستند متقاعد به اتمام جنگ کند؟

با فاجعه‌بارتر شدن تقابل دو کشور، این پرسش نیز ضروری‌تر شده ‌است. از زمان تصرف صنعا، پایتخت یمن بیش از ۱۱۲ هزار یمنی جان خود را از دست داده‌اند. میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند. اقتصاد یمن ویران شده و ۸۰٪ مردم برای ادامه حیات خود به کمک نیاز دارند. جنگ به جای آواره کردن حوثی‌ها، آن‌ها را به ایران نزدیک‌تر کرده است. ایران با خوشحالی، از حوثی‌ها پشتیبانی نظامی می‌کند تا بتواند آسیب‌هایی به رقیب سعودی‌اش وارد کند. سعودی‌ها نیز برای این شکست این استراتژی ایران، ده‌ها میلیارد دلار هزینه کرده‌اند. آن‌ها حملات پهپادی و موشکی را تحمل کرده و به جایگاه خود با شرکای غربی‌شان صدمه زده‌اند.

تلاش‌های پیشین برای آتش‌بس، از جمله آتش بس یک‌جانبه سعودی‌ها در سال گذشته، بی‌نتیجه ماند. هر دو طرف می‌گویند که با توافق موافق هستند و یک سال گذشته را در مذاکرات مورد حمایت سازمان ملل شرکت کرده‌اند. اما همچنان در مورد جزییات صلح اختلاف نظر دارند. برای مثال حوثی‌ها می‌خواهند ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی‌، محاصره فرودگاه صنعا و بندر حدیده‌ را لغو کند. سعودی‌ها نیز با دادن حق جابه‌جایی بدون محدودیت  به مردم و کالاها و کسب درآمد حاصل از آن مخالف هستند.

آخرین پیشنهاد عربستان اما یک ترفند مذاکره بود. سعودی‌ها با انجام این کار در انظار عمومی، حوثی‌ها را مجبور به رد آن در معرض عموم کردند. این تلاش برای تحت فشار قرار دادن این گروه برای پیشبرد دیپلماسی بود. جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، اخیراً نماینده ویژه‌ای را برای کمک به انجام مذاکرات عربستان و حوثی‌ها منصوب کرده است. اما حوثی‌ها دیگر تحملی برای دادن امتیازات جدید ندارند. پس از شش سال جنگ با دشمنی قوی‌تر و ثروتمندتر، هنوز حوثی‌ها هستند که کنترل پایتخت یمن را در دست دارند.

جنگ، در نوع خود، شکلی از مذاکره است. تلاش حوثی‌ها برای به چنگ آوردن «مأرب»، تبدیل به اهرم فشار حوثی‌ها شده است. اگر روزی متقاعد شوند که آن را کنار بگذارند، در ازای این کار انتظار چیز دیگری خواهند داشت. طرفین دعوا، حتی هنگام جنگ نیز به گفت‌وگو ادامه خواهند داد. گفت‌وگوهایی سراسر ابهام. حوثی‌ها از ابتدای سال حملات موشکی و پهپادی خود را افزایش داده‌اند. تعداد کمی از این حملات خسارات جدی به بار می‌آورد، اما یک حمله زیان‌بار می‌تواند افکار عمومی عربستان را در برابر آتش بس منحرف کند. سقوط مأرب یمن ممکن است جسارت حوثی‌ها را برای فشار به مناطق بیشتر فراهم کند. در این صورت میلیون‌ها یمنی درگیر شده و فقط برای زنده ماندن تلاش خواهند کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.