همتی چگونه تقاضای وام ۵ میلیارد دلاری ایران را با وجود مخالفت آمریکا تبدیل به یک درخواست جهانی کرد؟

تریبونی بزرگ که نصیب ایران شد اما اهمیت آن هنوز ناشناخته مانده است

روز ۱۶ فروردین نشست «گروه ۲۴» به صورت مجازی برگزار و در آن شرایط اقتصاد جهانی، کمک به روند بهبود اقتصادی کشورهای در حال توسعه پس از پاندمی کرونا و ارتقای همکاری بین اعضا برگزار شد.

«گروه ۲۴» متشکل از ٢٨ کشور در حال توسعه به منظور ایجاد هماهنگی و پیشبرد مواضع کشورهای درحال توسعه در قلمروهای پولی و توسعه مالی در سال ۱۹۷۱ ایجاد شد، هدف اصلی این گروه، تضمین منافع کشورهای عضو از طریق هماهنگی سیاست‌های اقتصادی و پولی در مجامع بین‌المللی است. یکی از مهمترین فعالیت‌های گروه ۲۴ توسعه مشارکت کشورهای در حال توسعه در تصمیم‌گیری‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی است. عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران مهرماه سال گذشته علیرغم لابی گسترده آمریکا، ریاست این گروه را بر عهده گرفت؛ اتفاق بزرگی که به دلیل قرار داشتن ایران در شرایط تحریمی، اهمیت مضاعفی پیدا کرد.

در واقع ایران با به دست آوردن این صندلی، یک تریبون و بلندگوی بدون سانسور در سطح بین المللی در اختیار گرفت تا رفتارهای تبعیض آمیز و مغرضانه آمریکا را از این طریق به جهان یادآوری کند. در جلسه اخیر گروه ۲۴ رییس بانک مرکزی در سخنان خود به دادخواهی و تظلم خواهی در خصوص رفتارهای ضد بشری آمریکا پرداخت. اتفاق قابل توجه اینکه در این جلسه که رییس بانک مرکزی ایران آن را اداره می کرد، دو مقام ارشد بانکی و مالی دنیا یعنی رییس صندوق بین المللی پول و رییس بانک جهانی هم حضور داشتند.

رویداد مهم دیگر در این نشست، طرح و پیشبرد درخواست وام ۵ میلیارد دلاری ایران بود. تقاضای وام ایران از صندوق بین المللی پول برای مقابله با کرونا با لابی آمریکایی ها تا کنون بدون پاسخ مانده است. این جلسه فرصتی بود تا در حضور وزاری اقتصاد و روسای کل بانک مرکزی کشورهای گروه ۲۴ و همچنین رییس صندوق بین المللی پول و رییس بانک جهانی این درخواست به حق ایران توسط رییس کل بانک مرکزی مطالبه گری شود. مطالبه گری ایران باعث شد اعضای گروه ۲۴ همگی بر این درخواست به حق ایران صحه بگذارند و این موضوع تبدیل به یک تقاضای بین المللی شد و همگی اعضا خواستار آن شدند که آمریکا دست از لابی های مغرضانه خود برداشته و کشورها را از دستیابی به حقوق شان محروم نکند.

به نظر می رسد اهمیت تریبونی که نصیب ایران شده هنوز در داخل کشور آنچنان که باید و شاید، شناخته و درک نشده است. آنچه رخ داده، این است که در اوج فشار حداکثری تریبون حایز اهمیتی برای ایران فراهم شده تا تنگناهای اقتصادی ناشی از اعمال تحریم های ناعادلانه آمریکا به گوش جهانیان برسد که نمونه ای از آن در جلسه اخیر گروه ٢۴ مشاهده شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.