کرونای ترکی؛ سوغات مسافران استانبول!

لغو تورهای ترکیه؛ نوشدارو پس از مرگ سهراب

«تور استانبول ویژه نوروز ۱۴۰۰، تور ۶ روزه به مقصد آنتالیا از ۶ فروردین، تور کوش آداسی، تور ازمیر و…»آژانس های گردشگری که در دوران کرونا با بحران های شدید مالی و حتی ورشکستگی و تعطیلی روبه رو بودند از فرصت تعطیلات نوروزی استفاده کردند و با توجه به نبود مقررات جدی ممنوعیت سفر، اقدام به ارایه انواع پکیج های تور به مقصد شهرهای ترکیه کردند. با توجه به این که تورهای ترکیه همیشه پرطرفدارترین تورهای برگزار شده از ایران هستند، یک سایت گردشگری و برگزار کننده تور پیش بینی کرده بود که نوروز امسال هم بیشترین مسافر خروجی از ایران به مقصد ترکیه و شهرهای اصلی آن خواهد بود. اگرچه گفته شده بود که انجام تست کرونا برای سفر به تمامی مقاصد ترکیه با تمامی ایرلاین‌ها، الزامی بوده اما به نظر می رسد مسافران بازگشته از ترکیه سوغات خوبی برای هم‌میهنان خود به کشور نیاورده‌اند. چرا که حالا پس از پایان تعطیلات و بازگشت مسافران نوروزی به کشور، دستور لغو و ممنوعیت برگزاری تور به مقصد کشور ترکیه صادر شده است! وزارت کشور همچنین به جمعیت هلال احمر دستور داده که نسبت به ارتقای مراقبت های بهداشتی در مرزهای زمینی و هوایی با ترکیه و تشدید کنترل دقیق مسافران ورودی از کشور ترکیه در مرزهای زمینی و هوایی اقدام عاجل نماید! همچنین اعلام شده که افراد باید صرفا با ارایه گواهی سلامت معتبر مورد تایید وارد کشور شوند!

اسفند ماه بود که مسئولان گردشگری اعلام کردند ستاد مقابله با کرونا با سفرهای نوروزی با شرط و شروطی موافقت کرده و حتی اعلام شد که از طرفی شاید دیگر سفر به ترکیه نیاز به گذرنامه هم نباشد. رسانه ها هم تبلیغ می کردند که ترکیه با اجرای تهمیداتی با عنوان «گردشگری امن» زمینه را برای سفر ایمن گردشگران به این کشور فراهم کرده است. و این کشور تنها مقصد پیشگامان احیای صنعت گردشگری در دوران بحرانی کرونا است این کشور توانست تنها در چند ماه گذشته با فراهم کردن زیرساخت ‌ها در طرحی تحت عنوان گردشگری امن شرایط را برای تامین سلامت مسافران جهت سفر به این کشور را مهیا سازد و مرزهای خود را به روی گردشگران خارجی باز کند.

خبرگزاری ایلنا در یک گزارش آگهی برای یک آژانس گردشگری نوشته بود: «اگر ایرلاین های خارجی را انتخاب کردید بدانید که شرکت هوایی ترکیش به ‌منظور رفاه حال مسافران تدابیر ویژه ‌ و عالی اندیشیده که اولین مورد اهدای پک بهداشتی ویژه جهت استفاده در طول پرواز شماست. علاوه بر الزام استفاده از ماسک و پیام‌ های بهداشتی، سرو غذا نیر در بسته ‌بندی های جدید به مسافران ارائه می گردد و از مسافران می خواهند تا از صرف غذا به ‌صورت همزمان خودداری کنند. همچنین میهمانداران هواپیما نیز مدام در حال کنترل مسافران برای استفاده از ماسک و ضدعفونی سرویس ‌های بهداشتی می باشند.» این گزارش به خواننده اطمینان می داد که در سفر به ترکیه هیچ مشکلی در ارتباط با ابتلا به کرونا برای مسافران پیش نخواهد آمد:« با توجه به اعمال محدودیت های شدید توسط تمامی کشورها در سراسر جهان به دلیل شیوع بیماری کرونا، برگزاری تورهای نوروز امسال قطعا با شرایط خاص و زیر سایه پروتکل های بهداشتی مربوط تمامی کشورها بخصوص کشور ترکیه از جمله تست پی سی آر در مبادی ورودی آنها صورت خواهد پذیرفت و شما با خیال راحت می توانید سفری رویایی با تور آنتالیا نوروز 1400 تجربه کنید.!»

اما آنچه از دستور وزارت کشور می شود فهمید این است که گویا سفر به ترکیه چندان هم برای مسافران ایرانی امن نبوده است!

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.