اختلاف اعراب و هند وارد مرحله جدیدی شد

با گسترش حوزه نفوذ هندوستان در خاورمیانه و سرمایه‌گذاری در کشوری مانند ایران به‌نظر می‌آید رفتار سیاسی و اقتصادی کشورهای منطقه و به‌خصوص مابین کشورهای حوزه خلیج فارس و هندوستان در حال تغییر است. تغییرات محسوسی که رفته رفته عریان‌تر می‎شود و در تازه‌ترین واکنش دولت هندوستان که از مهم‌ترین مصرف کنندگان نفت در جهان محسوب می‌شود، خرید نفت را از عربستان به‌صورت چشم‌گیری کاهش داده است که به‌نظر می‌رسد سیگنال‌های از اختلاف بین هند و اعراب باشد.

روییترز در گزارشی که به تازگی منتشر کرده است می‌گوید پالایشگاه‌های دولتی هند برای خرید ۹.۵ میلیون بشکه نفت عربستان سعودی در ماه مه سفارش داده‌اند این در حالی است که یک ماه پیش هندی‌ها برای خرید ۱۰.۸ میلیون بشکه برنامه‌ریزی کرده بودند. این نشان می‌دهد که تا اینجای کار هندوستان چیزی بیش از یک میلیون بشکه نفت را از سبد خرید خود حذف کرده است.

گفتنی است این تصمیم برای خرید کمتر نفت روز دوشنبه هفته جاری، 2 روز پس از تماس تلفنی میان «دارمندا پرادهان، وزیر نفت هند» و «شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی» گرفته شد است. محتوای مکالمات میان این 2 وزیر هنوز رسانه‌ای نشده است و هیچ اظهارنظری از سوی شرکت‌های هندی، آرامکو عربستان یا وزارت نفت عربستان سعودی مطرح نشده است ولی هرچه که بود همین تماس تلفنی موجب کاهش سفارش شده است.

پیش از این هم «آریندام باگچی، سخنگوی وزارت امور خارجه هند» اعلام کرد «ما همواره بر این باور هستیم که عرضه نفت به جای مدیریت مصنوعی، باید توسط بازار مشخص شود. با وجود این که اوپک پلاس تسهیل محدودیت عرضه را اعلام کرده اما همچنان پایینتر از انتظارات هند است.»

عربستان برای کاهش اختلافات ۲ طرف، هفته گذشته اعلام کرد آرامکو سهمیه فروش آوریل خود را برای فروش به پالایشگاه‌های هندی تغییر نداده است اما حجم فروش به سایر خریداران را کاهش داده است.» وی تصدیق کرد که محدودیت تولید، آرامکو را با برخی از شرکایش دچار مشکل کرده است.

برخی کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند که به‌دلیل سرمایه‌گذاری هندوستان در ایران که قرار است تا چند هفته‌ها آینده برای بهبود زیرساخت‌ها وارد چابهار بشوند اختلافات بین هندوستان و کشورهای عربی تشدید پیدا خواهد کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.