واکسن کرونا در ناصر خسرو نیست

نگرانی بابت طولانی شدن روند واکسیناسیون و ایمن سازی کرونا در ایران، بازار شایعات را در مورد سوءاستفاده دلالان دارو و فروش غیررسمی واکسن کرونا داغ کرده و برخی نگاه‌ها را به سوی خیابانی در تهران چرخانده است.

ناصرخسرو؛ خیابانی که می‌باید یادآور جهانگردی، سفر و مذهب اسماعیلیه باشد در تهران اما مترادف شده است با مافیای دارو.

طبق آخرین آمارها، ایران در رده کشورهایی قرار دارد که فاز اول واکسیناسیون را آغاز کرده و منتظر تولید واکسن های پاستور و برکت تا اواخر خرداد و تیرماه است . آمار جهانی اما می گوید شاید در بهترین حالت این روند تا پایان سال میلادی جاری به طول بینجامد.

در این میان خرید واکسن از کشورهای چین و روسیه محل مناقشه شده و عده ای را نگران می‌کند و از طرفی با خرید واکسن فایزر آمریکا هم مخالفت شد. اگرچه به فرض توافق و خرید، پروسه رساندن آن به بازوی مردم هم فرآیند پیچیده‌ای است.

حالا در وضعیت اپیدمیک کرونا و تحریم‌های آمریکا که حضور این واکسن حیاتی در کشور نایاب است پروپاگاندایی شکل گرفته است و پای بازار سیاه را به ماجرای واکسن باز کرده است.

در خبری که خبرگزاری ایران اینترنشنال گذاشته در تیتر اینطور می خوانیم: «رییس پلیس تهران فروش واکسن کرونا در بازار سیاه ناصر خسرو را تایید کرد» در دل مطلب اما گفته شده به احتمال زیاد تقلبی است.

خبرگزاری ایرنا نیز در گزارشی خبر از فروش غیر قانونی واکسن می دهد اما داخل متن  «قرص پیشگیری کرونا» ذکر می شود و نه واکسن کرونا!

ماجرا وقتی جدی می شود که پایگاه خبری راوی گزارشی با جزییات از عدد و رقم قیمت واکسن کرونا در ناصر خسرو منتشر کرد. پس وقت آن بود شال و کلاه کنیم به مقصد ناصر خسرو.

در ناضر خسرو چه خبر است؟

این روزها  گوش به گوش شنیده می‌شود که دولت برای تامین کالا چشم خود را بر روی داروهای قاچاق می‌بندد و داروفروشان ناصرخسرو در حال مبادله واکسن کرونا با مردم هستند. ولی مشاهدات میدانی خبرنگار فراز نشان می‌دهد که اهالی ناصرخسرو مثل باقی مردم دستشان از واکسن کوتاه است و آنچه در خبرها دست به دست می‌شود داروی تایید نشده پیشگیری از کروناست.

پیش فرض راوی این گزارش قبل از قدم گذاشتن به سنگ فرش خیابان ناصرخسرو هم اینطور شکل گرفته بود که قرار است با دستفروش های دارو قرار خرید واکسن بگذارد و پیش تر حتی از تحریریه درباره خورده نشدن توسط کوسه های این خیابان سفارش گرفته بود.

بازار اما با حضور مردم گرم و زنده بود. آقای ناشناس میانسال با کیف سامسونت که شبیه دلار فروش های قدیمی بود و از او آدرس پرسیده بودم داوطلب شد تا ابتدای خیابان راه را نشانم بدهد. در طول مسیر می گفت: «حواستو جمع کن پول بهشون ندی. می گن پول بده بریم برات بیاریم ولی می رن دیگه نمیان. اونجا همه وایسادن می گن دارو دارو. مردم می گن واکسن کرونا هست، منم شنیدم. پلیس هم کاری به کاریشون نداره. اینا می رن از آقازاده ها می گیرن میارن می فروشن به مردم خدا تومن. ببین دخترم اولین خیابون دست چپ می شه ناصر خسرو.»

از ابتدای خیابان ناصرخسرو وارد بازاری شدم که احساسم بر مکاره بودن آن بود. از ابتدای خیابان شروع کردم به چشم توی چشم شدن با هر تیپیکال خلاف کاری که احتمالا همدست اش در خیابان کناری قرار بود بپرد ترک موتور و متادون، ترامادول، سیانور، قرص برنج و کالای مدنظر این گزارش یعنی واکسن کرونا را از جاساز احتمالی بیاورد.

برمبنای همین ذهینت مراقب گوشی و هندزفری که قرار بود صداها را ضبط کند شدم.

اولین نفری که از او پرسیدم دارو کجا می فروشند جواب داد: «آزاد؟ برو سر خیابون. دیگه خیابون رو نرده گذاشتن ولی این دست و اون دست یواشکی وایسادن می گن دارو دارو.»

کمی بعد اما اولین زمزمه آهسته زیر گوشم شنیده: دارو. برگشتم و دیدم که آقای زمزمه کننده فورا عرض خیابان را طی کرد. دنبال او رفتم که حالا آن دست خیابان کنار آقای مسنی خوش و بش می کرد و سوال واکسن کرونا دارید را اینطور با کمک همدیگر پاسخ دادند: « نیست اگر هم باشه دروغه نگرد. اگر باشه هم تقلبیه. چیزای مقوی بخور یا ثبت نام کن تا نوبتت بشه. حالا اجازه بده من زنگ بزنم ببینم همچین چیزی هست. ولی فکر نمی کنم اینجا کسی جرات داشته باشه خرید و فروش کنه یا اصلا باشه.» نتیجه تماس این بود: «اصلا نگرد نیست. اینی که بهش زنگ زدم وقتی بگه نیست یعنی نیست. داری وقتت رو هدر می دی. الکی پولتو هدر نده بهت تقلبی می دن. تو هم که اینکاره نیستی معلومه دختر خوبی هستی.»

پاسخ بعدی شنیده شده این بود: «واکسن چی؟ کرونا؟ مگه داریم؟ مگه میشه؟ همه اش چرت و پرته. آب مقطر بهت می دن پنج میلیون ازت می گیرن.برگرد برو. قرص مداسین بگیرید اگر باشه خوبه.»

مداسین ولی درسرچ گوگل به داروی مهار بیماری نقرص اشاره می کند. از این لحظه به بعد گزارش را وارد بازی تکراری واکسن دارید و پاسخ «نه سرت کلاه می گذارند» نمی کنیم و ابراز امیدواری می کنیم به احیای برجام و رفع تحریم ها برای واردات و سرعت گرفتن تولید واکسن و پرهیز از دست به دست کردن شایعات که روزهای بحرانی را سخت تر می کند.

البته خود واکسن نه آن که مانند دکتر جهان پور ساختمان واکسن نشان داده شود.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.