نوری در انتهای تونل

دور اول مذاكرات بين ايران و 4+1 به پايان رسيد

دور اولين مذاكرات وين پس از چهار روز به پايان رسيد. مذاكراتي كه از يك سو ايران و از سوي ديگر اروپا و آمريكا آن را سازنده مي‌دانند. البته آمريكايي‌ها به شكل مستقيم در جريان مذاكرات نيستند و مقامات وزارت خارجه هم بارها بر اين موضوع تاكيد كردند. اما سيگنال‌های مثبت ديروز در آمريكا هم شنيده شده و آن‌ها از احتمال برداشتن تحريم‌هاي «ناسازگار با برجام» سخن گفته‌اند. البته به گفته عباس عراقچي باوجود «فضاي سازنده» هنوز براي نتيجه‌گيري درباره روند مذاكرات زود است و «مسيري طولاني» در پيش خواهد بود. به گفته مقامات وزارت خارجه اين مسير قرار است به لغو همه تحريم‌هاي دوران دونالد ترامپ ختم شود. اما اينكه دو طرف چگونه بر سر لغو يك‌باره تحريم‌ها به توافق مي‌رسند هنوز ابهامات بسياري وجود دارد. چراكه تاكنون اطلاعات بسياري كمي از جزييات مذاكرات منتشر شده است و بايد در انتظار دور بعدي مذاكرات تا چهارشنبه هفته آينده بود.

بيانيه اتحاديه اروپا و بازگشت به مسير ديپلماسي

بر اساس بيانيه اتحاديه اروپا مذاكرات فشرده دو كارگروه هسته‌اي و تحريم در چهار روز اخير ادامه داشته است: «شرکت کنندگان در جلسه از منظر بازگشت احتمالی آمریکا به برجام، یک ارزیابی کلی از مذاکرات انجام شده در سطوح متعدد از زمان آخرین جلسه کمیسیون مشترک انجام دادند و درباره شیوه‌های اطمینان یافتن از بازگشت به اجرای کامل و موثر آن گفت‌وگو کردند.» طبق اين بيانيه «حاضران در جلسه تبادل نظرهای سازنده و نتیجه بخش را مورد توجه قرار دادند» و «بر عزم‌شان برای پیگیری بیشتر تلاش‌های دیپلماتیک تاکید کردند». تعيين تاريخ مذاكرات آتي پس از نشست ديروز خود خبر از بازگشت اعضاي برجام به مسير ديپلماسي مي‌داد. نكته‌اي كه در اظهارنظرهاي معاون وزيرخارجه ايران هم پيدا بود.

فضاي سازنده و مسير طولاني توافق

عباس عراقچي در مصاحبه‌هاي پس از نشست بار ديگر بر مواضع ايران تاكيد كرد. عراقچي از اميدواري‌ها در مذاكرات نيز خبر داد: «نشانه‌هایی بروز کرده که آمریکا در حال بررسی مواضع خودش و حرکت به سمت برداشتن تحریم‌های کامل است.» او البته تاكيد كرد كه گفت‌وگويي بين ايران و آمريكا در جريان نيست: «ما اینجا با مجموعه کشورهای عضو فعلی برجام یعنی سه کشور اروپایی، روسیه و چین و اتحادیه اروپا که هماهنگ کننده برجام است، مذاکره می‌کنیم و آن‌ها هم از سمت دیگر با آمریکایی‌ها به شیوه‌ای که خودشان می‌دانند، گفت‌وگو و نتایج را منتقل می‌کنند.» در سوي ديگر وزارت خارجه آمريكا نيز از آمادگي اين كشور براي لغو تحريم‌هاي مغاير با برجام خبر داد. ند پرايس سخنگوي وزارت خارجه آمريكا گفت: «مذاکرات فنی احیای توافق هسته‌ای در وین «سازنده» هستند.» پرايس اضافه كرد: «نه آمریکا و نه ایران انتظار گشایشی سریع در مذاکراتی را که روز سه‌شنبه با میانجیگری اروپایی‌ها و دیگر دیپلمات‌ها شروع شد، ندارند.» نماينده آمريكا در امور ايران هم پيش از اين گفته‌ بود كه مذاكرات وين سازنده است اما آمريكا عجله‌اي براي رسيدن به توافق ندارد. موضعي كه عينا از سوي ايران هم مطرح شد.

دو كارگروه تعيين شده چه مي‌كنند؟

به گفته ديپلمات‌ها فعاليت كارگروه‌هاي تعيين شده در هفته جاري ادامه پيدا مي‌كند. عباس عراقچي درباره هدف اين دو كارگروه گفت: «ظرف دیروز و امروز هر دو کار گروهی که در حوزه تحریم ها و هسته ای تشکیل دادیم به صورت فشرده کار کردند. کارشناسان همه کشورها دخیل بودند و خیلی جامع همه مسائل را مد نظر قرار دادند و همان‌طور که قبلا هم عرض کردم هدف آن‌ها تنظیم اقداماتی است که دو طرف باید در یک مرحله انجام دهند.» او كه پيش‌ از شروع مذاكرات نيز بارها تاكيد كرده بود كه ايران پيشنهاد بازگشت گام‌به‌گام به برجام را نمي‌پذيرد، ادامه داد: «بحث گام به گام، اقدامات اولیه و اقدامات میانی و اینها مدت‌هاست که کنار گذاشته شده است. کاری که ما الان انجام می‌دهیم طبق مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران بر این مبنا است که درمورد برداشته شدن یک جای تحریم‌ها به‌صورت دقیق مذاکره می‌کنیم، اینکه چه تحریم‌هایی با چه مشخصاتی و چگونه همه اینها باید به صورت دقیق روشن شود.» به گفته رييس هيات مذاكره‌كنندگان ايران پس از مشخص شدن شرايط «ما تنظیم خواهیم کرد و بحث خواهیم کرد ترتیب و توالی اقدامات چگونه باید باشد. از نظر ما آمریکا باید همه اقداماتش را به صورت یک‌جا انجام بدهد، سپس ایران راستی آزمایی می‌کند و بعد ما اقدامات خود را انجام خواهیم داد.» او حتي ابراز اميدواري كرد كه ابعاد و چگونگي اين موارد در مذاكرات بعدي جمع‌بندي شود. اما تا آن زمان به گفته عراقچي ايران به هيچ‌يك از تعهدات خود در قالب برجام عمل نمي‌كند و غني‌سازي اورانيوم نيز كاهش نخواهد داشت.

آزادي نفت‌كش كره‌ جنوبي و سفر نخست‌وزير به تهران

ديروز پيش از شروع دور دوم مذاكرات وين نفت‌كش كره‌جنوبي هم پس از سه ماه توقيف ايران را ترك كرد. پس از اين سخنگوي وزارت خارجه خبر از سفر نخست‌وزير كره‌جنوبي به ايران داد. سفري كه در آن قرار است درباره 7 ميليارد دلار دارايي بلوكه شده ايران در كره و ديگر مسائل دوجانبه گفت‌وگو شود. نخست‌وزير كره در اين سفر با معاون اول رييس‌جمهور، رييس مجلس و علي لاريجاني مشاور مقام معظم رهبري ديدار مي‌كند و بايد ديد اين ديدار چقدر به گشايش در روابط دو كشور كمك خواهد كرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.