اجازه بازگشت سامسونگ و ال جی با دولت است یا قوه قضاییه!

معاون قضایی دادستان کل کشور که اخیرا از مجموعه گروه صنعتی انتخاب- تولید کننده لوازم خانگی اسنوا- در اصفهان بازدید می‌کرد در اظهار نظری جنجالی گفته که به دو شرکت ال جی و سامسونگ اجازه بازگشت به بازار ایران نمی‌دهیم. او گفته که این دو شرکت در شرایط سخت مردم را تنها گذاشتند و در حوزه قضایی ما اجازه نمی‌دهیم این نوع شرکت‌ها بخواهند به کشور بیایند.
اما سیاست‌گذاری در این زمینه با قوه قضائیه است؟ ایا صدور مجوز ثبت نمایندگی یک شرکت خارجی صرفا در دست قوه قضائیه یا معاون قضایی دادستان است که درباره ورود کالا یا سرمایه خارجی به کشور چنین اظهارنظری کند؟

طبق قانون شركت‌هاي خارجي متقاضي ثبت شعبه در ايران موظفند اطلاعات و مدارك زير را به همراه درخواست كتبي خود به اداره كل ثبت شركت‌ها و مالكيت صنعتي ارايه کنند. برای ثبت شعبه شرکت‌های خارجی باید در نخستین گام به سامانه جامع ثبت شرکت‌ها مراجعه شود. در این سامانه باید کد فراگیر ملی و سایر اطلاعات مورد نیاز وارد شود. مدیرانی که برای شعبه شرکت خارجی انتخاب می‌شوند باید به سایت سازمان مالیاتی مراجعه کنند و درخواست خود به منظور کسب کد فراگیر ملی را قطعی نمایند.

درخواست مکتوب شرکت اصلی، اساسنامه، آگهی تاسیس و اختیارنامه نمایندگان از دیگر مدارک لازمی هستند که به آن‌ها نیاز خواهد بود. لازم به ذکر است که این مدارک باید در ابتدا به تائید سفارت ایران در کشور متبوع برسند. درصورت تائید برای ادامه کار از مدارک استفاده خواهد شد. ضمن اینکه باید از تمامی مدارک فوق یک ترجمه معتبر تهیه شود. قوه قضائیه موظف است به منظور تائید اسناد ترجمه ای، مدارک مزبور را به منظور بررسی به اداره اسناد و امور ترجمه ای خود واگذار نماید. این تایید صرفا جنبه حقوقی به لحاظ اصالت مدرک دارد.

زمینه فعالیتی شرکت، هدف از گرفتن شعبه در ایران، اعلام اختیارات شعبه، محل شعبه، برآورد نیروهای انسانی موردنیاز، بیان چگونگی تامین منابع ریالی و ارزی از موارد مهمی هستند که برای ثبت شعبه شرکت‌های خارجی به آنها نیاز خواهد بود. این موارد در قالب گزارش توجیهی از سوی مدیر شعبه ارائه می‌شود. شعبه شرکت‌های خارجی باید متعهد شوند که در صورت تشخیص مراجع ذی صلاح در خصوص ابطال جواز فعالیت، انحلال شعبه مزبور را اعلام نمایند. گرچه در قانون نام مراجع و دلایلی که ممکن است منجر به ابطال یک جواز شود نیامده است. همچنین اشاره مشخصی به تشخیص مرجع ذیصلاح برای صدور اولیه مجوز هم نشده است. در حال حاضر تنها شرکت‌های آمریکایی و اسراییلی حق داشتن نمایندگی در ایران ندارند و شرکت‌های خارجی دیگر کشورها در صوتی که کالای‌شان جزو کالاهای ممنوعه نباشد؛ مشکلی برای دایر کردن نمایندگی در کشور ندارند. از سوی دیگر تصمیم‌گیری در زمینه محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های دائم یا موقت وارداتی هم که در حوزه سیاست‌گذاری‌های اقتصادی کشور قرار دارد باز هم با دولت و وزارت‌خانه‌های مربوطه است نه قوه قضائیه.

بدسابقه‌ها

اردیبهشت سال 97 زمانی که آمریکا از برجام خارج شد، کره‌جنوبی اولین کشوری بود که از ترس تحریم‌های آمریکا خرید نفت از ایران را قطع کرد و بعد هم با قطعی شدن خروج ال‌جی و سامسونگ از ایران شاهد تغییر تابلوی فروشندگان محصولات این دو شرکت بودیم. کاوه مفتخری، مدیر ارشد بازاریابی شرکت ال‌جی در آن وقت، همچنان به بازگشت این شرکت‌ها امیدوار بود و گفته بود که محصولاتی مانند موبایل، کولر گازی، تهویه هوا و تلویزیون‌های صنعتی و… درحال‌حاضر موجود هستند و حداقل تا یک سال آینده مشکلی از نظر موجودی این اقلام وجود ندارد.

تولید محصولات لوازم‌خانگی طی سال‌های اخیر فرازونشیب‌های زیادی را تجربه کرده است. اما خروج این دو نمایندگی پرفروش کره‌ای در بازار داخلی تاثیر چشم گیری گذاشته است تا جایی که آمارها از رشد 48 تا 52 درصدی تولید لوازم خانگی ایرانی خبر می دهند.اگرچه این خروج که منجر به رشد تولید داخلی شده چندان روی صادرات لوازم خانگی تاثیر نگذاشته یعنی مزیت رقابتی ایجاد نکرده بلکه بیشتر صرف رفع نیاز داخلی شده است. اگرچه بحران اقتصادی و پاندمی کرونا همه دست به دست هم داده اند تا بازار فروش لوازم خانگی هم دچار یک وضعیت رکود شود. مهمترین مشتریان لوازم خانگی زوج‌های جوان اند اما کرونا باعث کاهش یا به تعویق افتادن ازدواج ها شده. بحران اقتصادی و افزایش قیمت ها هم علت دیگری بوده تا خانوارها هم به سمت تعمیر و نگهداری وسایل موجود میل کنند تا خرید کالای جدید. نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اخیرا گفته بود که لوازم خانگی ایرانی در کارخانه و فروشگاه‌ها زیاد است اما به دلیل گرانی لوازم خانگی، تقاضا در بازار کم است و با مازاد تولید مواجه هستیم . او همچنین توضیح داده بود که لوازم خانگی ایرانی قابل رقابت با کالاهای خارجی نیست. بنابراین مزیت صادراتی آن چنان هم ندارد!

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.