پرونده روحانی زیردست رئیسی

نمایندگان با ارجاع پرونده شکایت از رییس‌جمهور به قوه قضاییه موافقت کردند

پرونده رییس‌جمهوری به قوه قضاییه رفت. نمایندگان دیروز رای دادند که حسن روحانی از سال ۹۴ تاکنون ۱۳ مورد استنکاف از قانون داشته که دستگاه قضا باید به آن رسیدگی کند. حالا پرونده حسن روحانی در اختیار حجت‌الاسلام رییسی است و او موظف است که طبق قانون بدون نوبت به آن ورود کند. هرچند بازه زمانی مشخصی برای رسیدگی به این پرونده در قانون نیست اما فشار نمایندگان می‌تواند منجر به جریان افتادن آن در چهار ماه باقی مانده شود. چرا که امروز ۱۹۰ نفر از نمایندگان با ارجاع پرونده به قوه قضاییه موافقت کردند و فقط ۹ را ممتنع و ۹ رای مخالف از مجموع ۲۳۵ رای وجود داشت. اجماعی که حاکی از عزم مجلس برای ادامه تقابل با دولت است. تقابلی که حالا پای قوه قضاییه هم به آن باز شده است.

ماجرا چیست؟

ماجرای شکایت از رییس‌جمهوری به دلیل استنکاف از قانون پس از توافق ایران با آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی آغاز شد. زمانی که نمایندگان اعتقاد داشتند طبق قانون مصوب آن‌ها باید همه دسترسی‌های آژانس به مراکز هسته‌ای ایران قطع می‌شد. اتفاقی که عملا روزنه‌های دیپلماسی و احتمال احیای برجام را از بین می‌برد. دولت اما در توافقی با آژانس فرصتی سه ماهه خرید. بر اساس این توافق اگر از اسفند تا سه ماه بعد تحریم‌ها علیه ایران لغو شود فیلم دوربین‌های مداربسته مراکز هسته‌ای در اختیار آژانس قرار می‌گیرد و در غیر این صورت همه دسترسی‌ها قطع خواهد شد. پس از این توافق اما نمایندگان نزدیک به جریان پایداری در اولین جلسه علنی مجلس در اوایل اسفند دست به اعتصاب زدند و خواستار شکایت از روحانی شدند. البته متن شکایت‌ها از پیش تنظیم شده بود و نمایندگان در همان روز به ارجاع آن به قوه قضاییه رای دادند. نصرالله پژمانفر رییس ‌کمیسیون اصل نود نیز از شکایت ۲۰۰ نماینده از رییس‌جمهوری خبر داد. او درباره علت این شکایت گفت:‌ «در خصوص موضوع بیانیه مشترک ایران و آژانس علی رغم اینکه مجلس مواضع خود را صریحا بیان کرده است ولی این بیانیه مشترک، معاون رییس جمهور را به عنوان تفسیری برای نظر مجلس بیان کردند، اساسا جریان این موضوع را آزاد نگذاشتیم که آقایان تفسیر کنند، اگر تفسیری نیاز باشد، تفسیر قانون بر عهده مجلس است.»

مجلس چه می‌گوید؟

بر اساس ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس نمایندگان می‌توانند از رییس‌جمهوری به دلیل استنکاف از قانون شکایت کنند. بر اساس این ماده «هرگاه حداقل ده‌ نفر از نمایندگان و یا هرکدام از کمیسیون‌ها، عدم رعایت شؤونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رئیس‌جمهور و یا وزیر و یا مسئولین دستگاه‌های زیرمجموعه آنان را اعلام نمایند، موضوع بلافاصله از طریق هیأت رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذی‌ربط ارجاع می‌گردد.‌» بر همین اساس هم کمیسیون قضایی موضوع شکایت نمایندگان از رییس‌جمهوری را بررسی کرد و آن را در جلسه امروز به صحن ارجاع داد. طبق توضیح کاظم دلخوش سخنگوی کمیسیون قضایی «با توجه به تقاضای تعداد 32 نفر از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم با نمایندگی جناب آقای حسینعلی حاجی دلیگانی، مبنی بر اعمال ماده 234 قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی درخصوص استنکاف از اجرای ماده(1) قانون مدنی  حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر حسن روحانی رئیس جمهور محترم دولت­ های یازدهم و دوازدهم از زمان تصدی به ریاست جمهوری اسلامی ایران در موارد متعدد مرتکب استنکاف از اجرای حکم ماده(1) قانون مذکور شده است.» ۱۳ مورد شکایت نمایندگان از ریس جمهور نیز از قانون «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» مربوط به سال ۹۴ آغاز می‌شود و آخرین آن قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» است. نکته اینجاست که فقط مورد آخر مصوبه مجلس یازدهم است و باقی موارد به اداور پیشین مجلس باز می‌گردد.

پرونده دولت در قوه قضاییه

دولت پس از انتقاد نمایندگان از توافق با آژانس تاکید کرد که استنکافی از قانون نکرده و مصوبه مجلس را طبق آیین‌نامه اجرا کرده است. رییس‌جمهوری پس از ابلاغ این قانون از سوی رییس مجلس دستور تدوین آیین‌نامه آن را داد و پس از توافق با آژانس هم تاکید کرد که استنکافی از مصوبه مجلس نداشته است. هر چند دولتی‌ها انتقاداتی هم از مصوبه مجلس کرده بودند و بسیاری از کارشناسان  سیاست خارجی هم آن را مانعی در مسیر بازگشت به دیپلماسی با اروپا و آمریکا دانستند. حالا در آستانه دور جدید مذاکرات ایران و اعضای برجام در وین پرونده رییس‌جمهوری به قوه قضاییه رفته است. جایی که رییس آن همچون رییس مجلس رقیب روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ بود. حال باید دید که حجت‌الاسلام رییسی چگونه با پرونده روحانی مواجه خواهد شد  و البته واکنش دولت به این اتفاق چیست.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.