زالی؛ پاشنه آشیل کرونا در تهران

رسانه‌‎های ایران همواره با مشکل منابع خبری روبه‌رو بوده‌اند. این بدان معنا است که منابع خبری در ایران باتوجه به واکنش‌هایی که مسوولان، آن هم در مواقع حساس انجام می‎‌دهند، هم باعث سردرگمی مخاطبان می‎‌شوند و هم اعتماد عمومی به رسانه‌های خبری را از بین می‌برند. این تضاد در مواقع حساس می‌تواند در برهم خوردن نظم جامعه تاثیر مستقیم داشته باشد و این چالش همواره خود را در مواقع حساس مانند رخ‌دادن حوادث طبیعی و حادثه پلاسکو و … که توضیح و واکنش یک مسوول در مورد این نوع خبرها حتما نیاز به تخصص دارد که حداقل اگر خبرهای دقیقی نمی‌خواهند بدهند لااقل باعث سردرگمی شهروندان هم نشود.

با شیوع ویروس کویید-19 بحران منابع خبری در ایران شدت بیشتری گرفت و مسوولانی که هر کدام خودشان را به‌عنوان منابع خبری معرفی کردند بیشتر باعث برهم خوردم نظم مدیریت شدند و هر بار کسی چیزی می‌گوید تا چند روز حواشی آن در رسانه‌ها باقی می‌ماند. یکی از مسوولانی که در طول زمانی که جامعه با کرونا درگیر است تاثیر چندانی در روند اطلاع‌رسانی به شهروندان نداشت «علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران» است که تاکنون نتوانسته آنچنان که باید در مصاحبه‌ها خودش را به‌خوبی نشان دهد و باری را از دوش شهروندان نگران بردارد.

او یا خبرهایی را اعلام می‎کند که سوخته باشد و یا اینکه گفته‌های وی تاثیری در روند تصمیم‌گیری مسوولان نداشته البته ناگفته نماند که وی از افراد با سابقه وزارت بهداشت محسوب می‌‎شود ولی از زمانی که به‌عنوان فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران انتخاب شده است مشخص نیست که وظیفه اصلی او چیست و چه فعالیت مثبتی تا کنون داشته است. اگر نگاهی به روند کار بیندازیم متوجه می‌شویم که زالی تاثیری بر روند کنترول بیماری نداشته است.

از سوی دیگر باید به این موضوع هم اشاره کنیم، دیگر مسوولانی که در چنین جایگاهی حضور دارند نیز چنین وضعیتی در جامعه رسانه‌ای ایران دارند.

از سوی دیگر اگر نام علیرضا زالی را در اینترنت جست‌وجو کنید می‌بینید هر خبری که از فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران در خروجی‌ها منتشر شده است عمدتا گفته‌های سیاه و ناامید کننده است این موضوع در زمانی که جامعه به امید و دلخوشی احتیاج دارد می‌تواند همچون ضربه‌ای بر افکار پریشان شهروندان فرود آید البته به این موضوع هم باید توجه داشته باشیم که گفته‌های زالی تنها در پایتخت بازخورد منفی ندارد بلکه در سراسر کشور و حتی تا دور افتاده‌ترین روستاها هم نفوذ کرده است و در واقع نمی‌توان تخمین زد این تخریب‌ها از سوی فرمانده ستاد مقابله با کرونا چه مقدار موج منفی در کشور تولید کرده است. باید اینطور به موضوع نگاه کنیم که یکی از دلایلی که ایران نتوانسته آنچنان که باید با کرونا مبارزه تشکیلاتی داشته باشد همین مسوولانی هستند که بدون هماهنگی و پخش کردن ناامیدی و بدون داشتن راه‌کاری مناسب در رسانه‌ها حضور پیدا می‌کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.