عضو مجلس انقلابی در گفت‌وگو با فراز: جلوی کاهش نرخ دلار را گرفتیم تا بابک زنجانی تازه ظهور نکند

محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در واکنش به گفته اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری که روز گذشته در کلاب هاوس گفته بود «این مجلس رای داد که نرخ ارز از ۲ درصد نباید کمتر کاهش یابد»، به خبرنگار فراز می‌‍‌گوید: «چنین تصمیماتی برای آن گرفته شده است که از ظهور شخصیت‌هایی مانند بابک زنجانی‌ها جلوگیری شود. اگر در خصوص تخصیص ارز دولتی رویه کنونی اصلاح نشود عدم شفافیت در بانک‌ها رایج خواهد بود.»

او با توضیحات بیشتر در خصوص این مصوبه مجلس اضافه می‌کند: «ما دولت و بانک مرکزی را مکلف کردیم که اگر خواستند ارز حاصل از فروش نفت را در بازار بفروشید به قیمتی که خودشان تعیین می‌کنند نفروشند. این یک امر معقولی است که در مصوبه‌ای که در مجلس به تصویب رسید دولت حداکثر می‌تواند 2 درصد زیر قیمت ارز نیمایی ارز را در بازار بفروشد.»

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در پاسخ به این سوال که این تصمیم چه تاثیری در بازار ارز دارد اضافه می‌کند: «این مصوبه ربطی به بازار ارز ندارد اگر به دولت اجازه بدهیم که بتواند ارز را 30 درصد بالاتر از قیمت ارز نیمایی در بازار عرضه کند و به برخی 30 درصد پایین‌تر از نرخ بازار ارز بدهد، خود این موضوع می‌تواند رانت و فساد ایجاد کند زیرا مشخص نیست که چه کسانی این ارزی که 30 درصد زیر قیمت باراز عرضه شده را دریافت می‌کنند یا اینکه به چه کسانی داده می‌شود و چه کاری قرار است با آن انجام دهند.»

زنگنه در همین مورد اضافه می‌کند: «برخی مواقع است که دولت به صرافی‌ها ارز ارزان تزریق می‌کند تا آنها هم ارز ارزان به مردم بفروشند. به‌عنوان مثال کسی که تصمیم به سفر خارجی دارد باید ارز ارزان به او فروخته بشود اما همین موضوع هم می‌تواند ایجاد رانت بکند. در کلام ساده این مصوبه می‌خواهد بگوید که اگر دولت پول نقتی که متعلق به مردم است را می‌فروشد حق ندارد تا کمتر از 2 درصد زیر قیمت ارز نیمایی روانه بازار کند. اگر این کار را بکند عملا کسری درآمداش را دیوان محاسبات و دستگاه‌های حسابرسی قبول نخواهند کرد و این تضییع بیت المال محسوب می‌شود.»

او معتقد است که این مصوبه به‌نظر نمایندگان مجلس یکی از نقاط قوت بودجه 1400 است و جهت شفاف‌سازی و همچنین برای سیانت از بیت‌المال به تصویب رسیده است.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه مجلس در بازار ارز دخالتی ندارد و این مصوبه به موضوعات سیاسی و انتخاباتی ربطی ندارد، می‌گوید: «مجلس هیچ ورودی به بازار و قیمت ارز ندارد و چنین مصوباتی برای جلوگیری از رانت خواری و فساد است. یعنی مجلس دولت را مکلف کرده است که حق ندارد پولی که از محل فروش نفت به دست آورده است را به افراد رانت‌خوار با قیمت پایین بدهد بلکه باید به مردم و به قیمت بازار بفروشد. اینکه چنین مصوبه‌ای بتواند قیمت ارز را پایین بیاورد که بسیار خوب است و در ادامه ارز حاصله از فروش نفت را ارزان‌تر به شهروندان می‌فروشند این منافاتی ندارد. به‌عنوان مثال قیمت ارز را بیاورند به 10 هزار تومان و ارز نفت را هم به همان قیمت بفروشند. کسی با چنین چیزی مخالف نیست اما اینکه قیمت ارز در بازار 30 هزار تومان باشد ولی در مقابل ارز 10 هزار تومانی را به عده‌خاصی بدهند، این مصوبه از این عمل جلوگیری می‌کنند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.