با ابلاغ مصوبه مجلس، صف وام ازدواج باز هم طولانی‌تر می‌شود

بانک مرکزی که مخالف افزایش وام ازدواج بود در نهایت مصوبه مجلس را اجرایی کرده است. بانک مرکزی در حالی با صدور بخشنامه‌ای پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج ۷۰ و 100 میلیون تومانی را به همه بانک‌های عمومی و خصوصی ابلاغ کرده که هم اکنون بخش زیادی از متقاضیان سال 99 موفق به دریافت وام ازدواج خود نشده اند. مدیران و کارشناسان بانکی معتقدند که صف منتظران وام ازدواج حالا از این هم که هست طولانی تر خواهد شد
تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌هایی که در سال 97 به بعد ازدواج کرده اند برای بالای 23 و25 سال ( زن و مرد) برابر ۷۰۰ میلیون ریال و زیر این سن 100 میلیون ریال با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله است و بانک‌ها باید برای ضمانت صرفاً یکی از سه مورد اعتبارسنجی، یا یک ضامن و سفته و یا سهم فرد از حساب یارانه هدفمندی را به منزله ضمانت بپذیرند.
نمایندگان مجلس دوازدهم بانک‌های عامل را متهم می‌کنند که در پرداخت وام ازدواج همکاری لازم را ندارند، کوتاهی می کنند و برای گرفتن مدارک ضمانت وام سختگیری فراقانونی انجام می دهند. آنها مدعی اند که مخالفت ها با افزایش وام ازدواج از سوی بانک‌ها، بهانه و صوری بوده است.
این درحالی است که ناصر همتی، رییس کا بانک مرکزی بهمن ماه سال گذشته گفته بود که امسال ۷۷۰ هزار وام ازدواج پرداخت شده که مبلغ آن ۳۷ هزار میلیارد تومان است؛ این در حالی است که این وام قرض الحسنه است و این رقم هم بیشتر از مبلغ پرداختی برای عوارض کرونا است؛ اما نگرانی بانک مرکزی این است که اگر مبلغ این وام بیشتر شود؛ ممکن است منابع محدود بانکی سبب شود که عده‌ای در صف بمانند و عده‌ای هم نتوانند به این وام دسترسی کنند؛ پس اقساط این وام‌ها هم افزایش خواهد یافت؛ حتی اگر تعداد اقساط بالاتر در نظر گرفته شود؛ اما به تبع آن ضامنین نیز بیشتر خواهند شد. به نسبت تورم باید وام ازدواج نیز افزایش یابد؛ البته بانک‌ها منابع دیگری از حساب جاری ندارند؛ چراکه بانک‌ها منابع زیادی را به عنوان وام قرض الحسنه می‌پردازند؛ اما حساب جاری روزانه بوده و وقتی که یک وام قرض الحسنه 10 ساله داده می‌شود این منابع نمی‌توانند به حساب جاری برگردند.
مشاور رئیس سازمان برنامه، ابوذر ندیمی هم پیشتر، وام ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج را به « شعار قشنگ» تعبیر کرده و گفته بود: دولت در حال حاضر سالانه حدود ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات می دهد و بخشی از سود وام ازدواج را به جای متقاضیان پرداخت می کند، بنابراین اگر مجلس به دنبال افزایش وام ازدواج است باید میزان اعتبار دولت برای پرداخت سود تسهیلات وام ازدواج را بیشتر کند.»
محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانک‌های خصوصی قبلا گفته بود: «هر چه رقم وام را بالاتر ببرند صف دریافت طولانی‌تر می‌شود. همچنین طبقاتی که به این پول نیاز دارند عموما درآمد و حقوق حداقلی دارند و درآمدشان پاسخگوی پرداخت اقساط بالاتر نیست پس بانک احتمال می‌دهد که فرد از پس بازپرداخت اقساط برنیاید، در چنین حالتی طبیعتا ممکن است بازی و بهانه جور کنند و از دادن وام امتناع کنند».
مدیرعامل بانک پارسیان و رئیس کانون بانک‌های خصوصی هم اعلام کرده بود که اگر سقف وام افزایش پیدا کند امکان پرداخت به تعداد کمتری از متقاضیان فراهم می‌شود چرا که منابع بانک‌ها و میزان رشد آن مشخص و محدود است. درست مثل اتفاقی که سال گذشته هم با افزایش مبلغ وام افتاده بود.
در مصوبه مجلس اعتبار جدیدی برای بانک‌ها جهت افزایش وام ازدواج پیش بینی نشده است چرا که رئیس مجلس معتقد است: «بخش مهمی از اعتبارات خرج وام دادن به نورچشمی‌ها و ابر بدهکاران بانکی می‌شد، نوبت مردم که می‌رسید می‌گفتند بودجه نداریم!» یا الهام آزاد دبیر اول کمیسیون اصل 90 مجلس هم مدعی است که منابع بانکی قرض‌الحسنه کافی است. او با اشاره به این که صحبت‌های زیادی در خصوص عدم وجود منابع کافی برای اعطای این وام شده مدعی شده که طبق آمارهای منتشره توسط بانک مرکزی، قریب به 600 هزار میلیارد تومان میزان منابع قرض‌‍الحسنه قابل اعطای وام در سال گذشته بوده است که تنها 20 درصد از این مبلغ، برای پرداخت وام 50 میلیون تومانی سال 99 به 2 میلیون و 400 هزار نفر کافی بوده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.