راز ساختمان «شيخ‌ فضل‌الله»

ابهامات درباره جزييات دست‌كاري بودجه 1400 در مجلس ادامه دارد

ماجراي دست‌كاري در بودجه 1400 تمام نشده و واكنش‌ها به آن ادامه دارد. هنوز ابهامات و سوالات بسياري وجود و تعطيلي دو هفته‌اي مجلس همه‌ چيز را در هاله‌اي از ابهام باقي گذاشته است. علي خضريان نماينده نزديك به جريان پايداري در مجلس پس از سكوت رييس مجلس و كميسيون تلفيق بار ديگر وارد گود شده و جزيياتي از اين اتفاق در توييتر خود منتشر كرد. به نظر مي‌رسد اين عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس قرار نيست از پيگيري اين موضوع دست بكشد. ديگر نمايندگان نيز اظهارنظرهاي جسته‌وگريخته‌اي در اين زمينه مي‌كنند و بسياري هم از پاسخگويي طفره مي‌روند. غلامرضا كاتب رييس كميسيون آيين‌نامه داخلي مجلس نيز درباره اين اتفاق بي‌سابقه و مغايرت آن با آيين‌نامه داخلي گفته: «اگر تغییرات در بودجه بدون رای صحن علنی مجلس صورت گرفته باشد خلاف قانون است و کمیسیون آیین نامه باید با نمایندگان متخلف برخورد کند.» كاتب تاكيد كرده كه «اگر این تغییرات براساس رای صحن علنی باشد اعتراضی وارد نیست. بودجه ای که مجلس به تصویب رسانده و تغییراتی که داده و افزایش تعداد و ارقام، هزینه های جاری کشور را به شدت افزایش می دهد و این منجر می شود که تورم  ۵۰ درصدی ایجاد شود و کسری بودجه بالایی دارد. بودجه باید به‌ گونه‌ای‌ نوشته شود که با واقعیت تطابق داشته باشد.»

راز ساختمان شيخ‌فضل‌الله

پيش از اين 100 نماينده مجلس در نامه‌اي تاكيد كردند كه بودجه 1400 پس از تصويب در صحن مجلس با جابه‌جايي‌هاي بسياري در اعداد و رديف‌ها به دولت ابلاغ شده است. طبق ادعاي اين نمايندگان اين جابه‌جايي‌ها با اطلاع رييس كميسيون تلفيق و رييس مجلس بوده و چند نفر اين كار را در ساختمان شيخ فضل‌الله انجام دادند. خضريان در اين باره نوشته: «کسانی که با این تفصیل از فردای ابلاغ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به دولت تا ۱۴ فروردین در طبقه نهم ساختمان شیخ فضل‌الله مجلس در حال تغییر ردیف‌های بودجه بودند، باید پاسخگو باشند که چه کرده‌اند؟ و بعد از همه این مراحل چه کاری روی بودجه ۱۴۰۰ انجام می‌دادند؟» خضریان درباره جزييات اين اتفاق نيز به «ايسنا» توضيح داد: «در جلسه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ جناب محسن زنگنه طی اخطار قانون اساسی پیرامون اینکه برخلاف وعده کمیسیون تلفیق هیچ جدولی به نمایندگان داده نشده و رای گیری درحالی است که نمایندگان هیچ اطلاعی از جداول ندارند، تذکر می دهد.» اما رئیس کمیسیون تلفیق بودجه نیز در پاسخ ضمن رد تذکر، مدعی شد «جداول» در پیوست موجود است و تاکید می‌کند: «الان هم که آن را می فرستیم. اصلاحات «جداول» را فرستاده ایم… قبل از ابلاغ بودجه به دولت، تمام ردیف ها، جداول، تغییرات متفرقه و همه اصلاحات، احکام بودجه انجام شده و مصوب است.» خضریان اضافه كرد: «وقتی جناب نادران با صراحت اعلام می کند جداول اصلاح شده در پیوست موجود است و الان آن را می‌فرستیم. به شورای نگهبان، اصلاحات جداول را هم فرستاده ایم و اصلاحات انجام شده و مصوب است؛ یعنی از ۲۷ اسفند ۹۹ که قانون بودجه ۱۴۰۰ رسما به دولت ابلاغ شد، موضوع بودجه در همه ابعاد خاتمه می یابد.»‌ اما اين اتفاق رخ نداد و بودجه طبق ادعاي نمايندگان با تغييرات گسترده به دولت رفته است. سازمان برنامه و بودجه نيز تاكنون تاكيد كرده كه در جريان اين تغييرات نبوده و خود را مجري قانون مي‌داند. الياس نادران رييس كميسيون تلفيق نيز همچنان تنها گزارش خود را به ديده‌بان شفافيت و عدالت كه عضو آن است داده. احمد توكلي رييس اين ديده‌بان تاكيد كرده كه نادران بايد اين توضيحات را در صحن علني بيان كند. البته توکلی، در گفت‌وگو با ایلنا تاحدودي تغییر عقیده هم داده و با تاکید بر لزوم شفاف‌سازی مسائل و ابهامات برای مردم، از بی‌تجربگی نمایندگان مجلس گفته: «زمان رسیدگی بسیار کوتاه است و در عمل نمی‌رسند که بخواهند دقیق شوند.»

سكوت قاليباف ادامه دارد

اتفاق بي‌سابقه درباره بودجه ممكن است بر سرنوشت بودجه 1400 تاثير زيادي داشته باشد. حتي عواقب حقوقي تغيير اعداد بودجه پس از تصويب نيز مشخص نيست. خضريان در اين زمينه تاكيد كرد: «متاسفانه مشاهده می‌شود برخی تحت عنوان رویه بودن این اتفاقات طی سال های گذشته، به دنبال توجیه این تخلفات هستند. سال های گذشته هرطور بوده دلیل نمی شود همان رویه غیرقانونی در مجلس با ادعای انقلابی گری ادامه داشته باشد.» اين نماينده مجلس گفت: «آقایان چه اختیاری داشتند که حق قانونگذاری نمایندگان را به یک جمع چند نفره تفویض کنند؟ این حرف ها در تناقض کامل با حرف رئیس کمیسیون تلفیق بودجه در جلسه ۲۶ اسفند است که اعلام کرد جداول تا فردا و همراه با قانون بودجه به دولت ابلاغ خواهد شد. خضریان تاکید کرد: با توجه به محرز بودن تخلفات انجام شده توسط عده ای معدود، بهترین اقدام رسیدگی به تخلفات صورت گرفته شده در مسیر صحیح و منطقی آن جهت برخورد با متخلفان و همچنین رفع ایرادات احتمالی قانونی جهت عدم تکرار این تخلفات در سال های آینده است.» تاكنون هيات رييسه مجلس نسبت به اين اتفاق سكوت كرده و فقط احمد اميرآبادي نماينده قم وعده رسيدگي به آن را داده است.

حال بايد كه محمدباقر قاليباف كه يكي از نامزدهاي بالقوه رياست‌جمهوري است چه واكنشي به اقدام غيرشفاف و فسادزاي دستكاري در بودجه خواهد داشت. اقدامي كه در مجلس اصول‌گراي يازدهم كه با شعار فسادستيزي و شفافيت روي كار آمد اتفاق افتاده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.