جمعه ۳۱ فروردين ۱۴۰۳ 19 April 2024
چهارشنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۶
کد خبر: ۵۷۱۵۲

نفوذ گسترده عراق در بازارهای مشتریان نفتی ایران + نمودار

نفوذ گسترده عراق در بازارهای مشتریان نفتی ایران + نمودار
در هفت ماه منتهی به آبان سال جاری کدام کشورها بیشترین مشارکت منفی در صادرات ایران داشته اند و کدام کشورها بیشترین مشارکت مثبت در افزایش صادرات داشته اند؟

ارزیابی‌های صورت گرفته از وضعیت صادرات ایران در ۷ ماه سال جاری نشان دهنده آن است که «عراق» بیشترین مشارکت منفی در صادرات ایران از میان ۲۰ مقصد صادراتی را داشته است. براساس آمار گمرک در میان ۲۰ کشور با مشارکت منفی در ارزش صادرات عراق بیشترین سهم را داشته است. براساس داده های اعلام شده سهم عراق در ارزش صادرات در مدت زمان مورد بررسی ۵.۴ درصد بوده است. با توجه به این آمار می توان گفت ارزش صادرات به این کشورها ۹.۷ میلیارد دلار بوده که مشارکت منفی ۱۰.۲ واحد درصدی در رشد صادرات داشته اند. قرار گرفتن عراق در میان ۲۰ مقصد صادراتی با مشارکت منفی در حالی ثبت شده که عراق یکی از شرکای استراتژیک ایران محسوب می شود و منفی شدن روند صادرات با این کشور قابل توجه است. طی ماه‌های اخیر روند مبادلات تجاری میان ایران و عراق کاهشی بوده است.

براساس آمار اعلام شده از سوی اتاق بازرگانی ایران در مدت زمان مورد بررسی «امارات»، «ترکیه» و «چین» بزرگترین شرکای تجاری در حوزه واردات به عراق اعلام شدند و ایران در میان شرکای تجاری به عراق در جایگاه چهارم قرار گرفت. به گفته فعالان اقتصادی نبود ثبات قوانین یکی از عمده دلایل افت صادرات به عراق محسوب می شود. یکی دیگر از دلایل کاهش صادرات که فعالان این بازار به آن اشاره می کنند به کاهش صادرات گاز و بنزین مربوط می‌شود، براساس آمار صادرات گاز به عراق ۶۰ درصد و در صادرات بنزین به این کشور ۸۰ درصد کاهش داشته و با این شرایط در صورتی که صادرات گاز مجدد به عراق از سرگرفته شود صادرات ایران و عراق به شکل عادی در خواهد آمد.

«ترکیه» دومین کشوری است که با مشارکت منفی ۱.۲ درصد بیشترین سهم در کاهشی شدن صادرات با ایران را داشته است. اما در جایگاه بعدی کشورهای «افغانستان»، «غنا» و «تایلند» قرار دارند که کمترین سهم در مشارکت منفی صادراتی با ایران داشته اند.

111

کشورهای با مشارکت مثبت

اما در میان ۲۰ مقصد صادراتی با بیشترین مشارکت مثبت کدام کشور در جایگاه اول قرار داشته است؟ براساس داده های اعلام شده از سوی گمرک «چین» در جایگاه اول قرار دارد، داده ها حکایت از آن دارد که چین سهمی ۵.۵ درصدی در مشارکت مثبت صادراتی در مدت زمان مورد بررسی با ایران داشته است.

براساس داده های اعلام شده مجموع صادرات ایران به کشورهای با مشارکت مثبت ۱۷.۷ میلیارد دلار بوده و با این رقم مشارکتی ۱۴.۷ واحد درصدی در رشد صادرات این کشورها با ایران صورت گرفته است.

در جایگاه دوم «امارات متحده عربی» با مشارکت ۳.۳ درصدی و عمان با مشارکت ۱.۲ درصدی قرار دارند.

2222

 

منبع خبر : اقتصاد نیوز
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

همه چیز درباره خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال | پرسپولیس به تامین اجتماعی واگذار می‌شود؟

خاتمی: آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

ظریف اسفند ۱۴۰۲؛ به زودی در فراز ببینید!

پیشنهاد سردبیر

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با فراز پاسخ موشکی و پهپادی به اسراییل را بررسی کرد

چرا ایران عملیات نظامی را از پیش اطلاع داد؟

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!