جمعه ۲۴ فروردين ۱۴۰۳ 12 April 2024

یک فعال کارگری: افزایش ۳۵ درصدی دستمزد هیچ تاثیری ندارد / میل به اشتغال در بین جوانان ۱۹ تا ۲۸ سال به هیچ عنوان شعله‌ور نمی‌شود

 فرامرز توفیقی گفت: دستمزد مصوب هیچ اثرگذاری ندارد؛ تولید ناخالص ملی با این دستمزد افزایش نخواهد یافت؛ میل به اشتغال در بین جوانان ۱۹ تا ۲۸ سال به هیچ عنوان شعله‌ور نمی‌شود و انگیزه‌ای برای تولید صنعتیِ تاثیرگذار در رشد تولید ناخالص ملی، باقی نمی‌ماند.

یک روایت جدید درباره حقوق ۱۴۰۳ کارگران/ دیوان عدالت، مصوبه افزایش دستمزد را باطل می‌کند؟

نگاه کارگران به دیوان عدالت است تا مزد غیرقانونی امسال را باطل کند.

ایلنا: برخی کارگران اصناف و واحد‌های خرد هنوز عیدی پایان سال را نگرفته‌اند

 برخی از کارگران اصناف و واحد‌های خرد هنوز عیدی پایان سال را نگرفته‌اند.

تعیین افزایش ۳۵ درصدی حداقل حقوق کارگران بدون امضای نمایندگان کارگری

حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۳، ۱۱ میلیون و ۱۰۷ هزار تومان شد

پس از روز‌ها و ساعت‌ها چانه زنی ۳ گروه نمایندگان جامعه کارگری، کارفرمایی و دولت نهایتاً در سیصد و بیست و نهمین جلسه شورای عالی کار حداقل دستمزد کارگران در سال آینده، ۳۵.۳ درصد افزایش یافت. گفتنی است، نمایندگان کارگری در شورای عالی کار به دلیل عدم نظرخواهی از آن‌ها در تعیین اعداد و ارقام به اعتراض جلسه را ترک کردند.

نماینده کارگران: باید حداقل دریافتی کارگران ۱۵ میلیون تومان باشد/ اگر نپذیرند، بدون امضا از جلسه شورای عالی کار خارج می‌شویم

محسن باقری، عضو کارگری شورایعالی کار، با تاکید بر اینکه اگر کف پیشنهادی ما را که بسیار کمتر از حداقل‌های قانونی‌ست، نپذیرند، از نشست خارج می‌شویم، گفت: پایین‌ترین رقم پیشنهادی گروه کارگری برای سبد معیشت که براساس داده‌های رسمی مرکز آمار خانوار برای یک خانواده ۳.۳ نفره محاسبه شده، ۲۱ میلیون و ۱۱۲ هزار تومان است؛ این رقم، حداقلی‌ترین نرخ برای سبد معیشت است اما نمایندگان دولت و کارفرمایان، این رقم حداقلی را نمی‌پذیرند.

اختلاف بر سر رقم دستمزد در سایه پیش بینی رکود‌های تورمی برای سال آینده/ عزیزخانی، کارشناس بازار کار: تمام سبد معیشتی کارگر با این حقوق‌ها تأمین نمی‌شود

فاطمه عزیزخانی کارشناس بازار کار در رابطه با تأثیر تورم بر بی اثر شدن افزایش دستمزد اظهار داشت: چون ما تمام بار حمایت از کارگر را به دستمزد منتهی کردیم آسیب ایجاد کرده است. بخشی از معیشت کارگر اقلام خوراکی است و بر سر مسائل غیرخوراکی مثل بهداشت و تفریح و آموزش باید دولت حمایت‌های غیردستمزدی ایجاد کند. دولت می‌تواند در کنار دستمزد، یک سیاست حمایتی هدفمندی را ایجاد کند تا اقشاری که حداقل حقوق را می‌گیرند به تورم خیلی سنگین برنخورند. باید دغدغه‌های کارگر فقط دستمزد نباشد و مطالبه از دولت هم در این حد باقی نماند.

پیشنهاد وزیر کار در جلسه شورای عالی کار؛ پوشش ۷۵ درصدی سبد معیشت با حداقل مزد کارگر / باقی مانده هم که دولت با افزایش یارانه از ۴۵ هزار تومان به ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان به مردم از جمله کارگران پرداخت می‌کند

سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست شورای عالی کار برای تعیین حداقل مزد کارگران برای سال آینده، گفت: بحث بر سر میزان پوشش دادن سبد معیشت توسط حداقل مزد کارگران است که حداقل مزد کارگران برای خانوار ۲ نفره ۷۲ درصد و برای خانوار ۴ نفره ۷۵ درصد سبد معیشت را پوشش می‌دهد. وی دلیل این پیشنهاد را این گونه عنوان کرد که کارفرما ۱۵ ماه حقوق می‌دهد، بخش دیگر نیز یارانه‌های مستقیم و غیر مستقیم دولت به مردم از جمله کارگران است، به ویژه از سال ۱۴۰۱ که یارانه‌های معیشتی از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان در ماه افزایش یافت. علاوه بر این امسال در قالب طرح فجرانه برای ۷ دهک کم درآمدی ماهانه ۲۲۰ هزار تومان هم در قالب سبد معیشتی می‌پردازیم.

ایجادکننده کارزار حداقل دستمزد ۱۵ میلیون تومانی؛

حداقل دستمزد هر سال از سبد معیشت دورتر می‌شود/ اختلاف ۶ میلیون تومانی بین سبد معیشت مدنظر دولت و کارگران

یک فعال کارگری علاوه بر بیان استدلال‌های خود برای درخواست حداقل دستمزد 15 میلیونی، به استدلال دولت پیرامون اثرگذاری این موضوع بر رشد تورم نیز پاسخ داد.

عضو هیات رئیسه مجلس:

تعیین حداقل دستمزد کارگران پایین‌تر از نرخ واقعی تورم، مغایر قانون است

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: مطابق ماده ۴۱ قانون کار، باید حداقل دستمزد، مزایا و عیدی کارگران مطابق نرخ تورم واقعی محاسبه شود.

رییس مجمع کارگران استان تهران:

دستمزد کارگران همیشه یک سال از تورم عقب‌تر است

رییس مجمع کارگران استان تهران با بیان این که همیشه حقوق کارگران نسبت به تورم یک‌سال عقب‌تر است گفت: مبلغ واقعی دستمزد کارگران، عددی نیست که به‌عنوان دستمزد تعیین و به کارگر پرداخت می‌شود.

وزارت کار: این تفسیر از قانون که «افزایش دستمزد باید منطبق با نرخ تورم باشد»، نادرست است

غریوی مدیرکل روابط کار، جبران خدمت و بیمه بیکاری وزارت تعاون گفت: این برداشت که حداقل دستمزد می‌بایستی براساس و منطبق با نرخ تورم بوده باشد تعبیر و تفسیر نادرستی از متن مقرره قانونی (ماده ۴۱ قانون کار) است.
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها