چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ 24 July 2024

«فراز» لایحه اصلاح قوانین مدنی تابعیت ایران را بررسی می‌کند:

هدیه دقیقه نودی دولت سیزدهم به افغان ها: ۱۰۰ میلیون بده تابعیت ایرانی بگیر!

«برای تابعیت ایرانی تنها به ۱۰۰ میلیون تومان نیاز است» و این هدیه آخر دولت سیزدهم به اتباع افغانی است. آمار غیررسمی از سکونت حدود ۱۰ میلیون افغانی خبر می‌دهد. دولت سیزدهم در روز‌های آخر فعالیت خود، «لایحه اصلاح قوانین مدنی تابعیت ایران» را به مجلس فرستاده‌است تا رسالت خود را در زمینه حضور بی‌رویه افغان‌ها در ایران تکمیل کند. یکی از مهمترین اولویت‌های دولت سیزدهم در سی وسه ماه فعالیت، ساماندهی مهاجرین افغان در ایران بود. در همین راستا دو و نیم میلیون مهاجر غیر قانونی در این مدت اخراج نشدند و مدارک اقامتی گرفتند. مسئولین این دولت نگاه امنیتی به افغانی‌ها را تغییر دادند و آن‌ها را فرصت تلقی کردند. یک فعال اجتماعی تبعات حضور بی‌رویه افغانی‌ها در ایران را در گفتگو با فراز شرح می‌دهد. از منظر این فعال حوزه مهاجرین غیرقانونی لایحه اصلاح تابعیت خطر بزرگی است برای جامعه‌ای که به دلیل حضور بی‌ضابطه افغانی‌ها، زنان احساس امنیت اجتماعی خود را از دست داده‌اند.

فراز پیگیری می‌کند:

اوضاع جوادیه پس از حمله مهاجر افغانی به نمازگزاران

مردم محله جوادیه ثبت‌نام کلاس‌های تابستانی فرزندان خود را پس گرفته‌اند. حمله یک مهاجر افغان به مردم محله جوادیه باعث شده‌ مردم این منطقه درگیر نگرانی زیادی باشند. این حادثه چندین نفر را مصدوم ساخته و آرامش فضا را نیز گرفته‌است. فراز تنها با یکی از مصدومان حادثه ارتباط گرفته و به نظر می‌رسد دسترسی به سایر مصدومین ممکن نیست.

بیانیه‌ تحلیلی کارگروه اقوام و تیره‌های ایرانی حزب مهستان ایران

چرا دلیل ورود گسترده‌ی مهاجران از افغانستان به اطلاع ملت ایران نمی‌رسد؟

حزب «مهستان ایران» با انتشار بیانیه‌ای نسبت به سیاست‌های مهاجرتی دولت کنونی که منجر به افزایش لجام گسیخته و میلیونی اتباع افغانی و چشم‌انداز دگرگونی ترکیب جمعیتی می‌شود به شدت اعتراض کرد.

به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودکان

نبود آمار دقیق از تعداد و وضعیت کودکان کار، از چالش‌های اصلی مقابله با این پدیده است

رسول فلکی، فعال و کنشگر مسائل اجتماعی به مناسب روز جهانی مبارزه با کودکان کار گفت: «نبود آمار دقیق و جامع از تعداد و وضعیت کار کودکان، یکی از چالش‌های اصلی در مقابله با این پدیده است. برای مقابله مؤثر با کار کودکان، نیاز به اقدامات جامع و هماهنگ از سوی دولت، نهادهای مدنی و جامعه وجود دارد. این اقدامات باید شامل بهبود شرایط اقتصادی خانواده‌ها، افزایش دسترسی به آموزش و خدمات حمایتی باشد».
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
منتخب سردبیر
زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!