چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ 19 June 2024
سیاست
پرسش‌های بی‌پرده زنان و جوانان از مسعود پزشکیان
سخنرانی «نیکان آرخی» نماینده‌ی زنان و جوانان ستاد پزشکان در اصفهان

پرسش‌های بی‌پرده زنان و جوانان از مسعود پزشکیان

آقای دکتر پزشکیان سلام! خوش‌آمد می‌گویم به شما و هیأت همراهتان حضور در شهر اصفهان، شهر گنبدهای فیروزه‌ای رو به زوال، شهر زاینده‌رود رو به احتضار...
چرا راهبرد صداوسیما برای مناظرات تلویزیونی اثر عکس دارد؟
فراز بررسی می‌کند:

چرا راهبرد صداوسیما برای مناظرات تلویزیونی اثر عکس دارد؟

با نزدیک‌شدن به ۸ تیر، انتظار‌ها آن است که فضای جامعه بیش از پیش رنگ و بوی انتخابات به خودش بگیرد. همچون سنوات گذشته، راهکار معمول استفاده از جذابیت مناظرات زنده نامزد‌ها بوده است. اما اکنون وضعیت متفاوت است؛ اگرچه نخستین مناظره انتخاباتی دوشنبه شب برگزار می‌شود، اما فضای جامعه به نحوی است که هنوز با جوّ انتخاباتی فاصله دارد. حال پرسش اصلی این است؛ راهبرد جدید صداوسیما چیست و چرا به نتیجه مطلوب نمی‌رسد؟
چرا مسئله مهاجران غیرقانونی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ نقشی کلیدی دارد؟

چرا مسئله مهاجران غیرقانونی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ نقشی کلیدی دارد؟

اکنون با توجه به طرح انسداد مرز‌های شرقی و نیز گفتار‌های مسئولان رده میانی وزارت کشور، می‌توان این گمان را به ذهن راه داد که مسئله ساماندهی مهاجران غیرقانونی به خواست و اراده نظام سیاسی کشور تبدیل شده است. اهمیت این مسئله در ابعاد مختلف و نیز مطالبه آن از سوی آحاد مختلف جامعه، سبب شده است که موضع‌گیری کاندیدا‌ها پیرامون آن، به دماسنجی برای فهم میزان پایبندی نامزد‌ها به مصالح ملی تبدیل شود. اما چگونه مسئله ساماندهی اتباع، به پیچیدگی امروز رسیده و چرا در انتخابات پیش رو تعیین‌کننده خواهد بود؟
می‌خواهند انتخابات گرم شود اما آتش نگیرد!
تحلیل محسن هاشمی از انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری

می‌خواهند انتخابات گرم شود اما آتش نگیرد!

انتخابات زود هنگام چهاردهمین دوره ریاست جمهوری باعث انسجام قوی‌تر بین اصلاح طلبان شده است. بسیاری از صاحب‌نظران بر این باورند که این انسجام می تواند صفحه جدیدی را در انتخابات پیش رو رقم بزند. محسن هاشمی براین باور است که نظام در تلاش «اصلاح» است و انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری می‌تواند گامی مهم در این جهت باشد.
اصولگرایان بین بد و بدتر؛ پیمانکارِ مساله‌دار و بیانیه‌خوانِ بی‌کارنامه

اصولگرایان بین بد و بدتر؛ پیمانکارِ مساله‌دار و بیانیه‌خوانِ بی‌کارنامه

حضور ۵ نامزد اصولگرا و یک نامزد اختصاصی اصلاح‌طلب‌ها در کارزار انتخاباتی، در نگاه اول چنین تداعی می‌کند که یک تیم پنج‌نفره، تمام قد در برابر یک نامزد قرار دارد. یک دو قطبیِ «پنج در برابر یک» که پویش‌های تبلیغاتی نیز آن را تداعی می‌کند. تصویری که شاید مثل پرده‌ای، رقابت‌های درونی آن پنج نامزد دیگر را از چشم بپوشاند. رقابت تنگاتنگی که پایگاه رأی جبهه اصولگرایی را در نهایت، لاجرم، به عارضه‌ی «بد و بدتر» دچار خواهد کرد.
علیرضا خامسیان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب: کاندیداها نباید برای پیروزی در انتخابات اخلاق را زیر سوال ببرند

علیرضا خامسیان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب: کاندیداها نباید برای پیروزی در انتخابات اخلاق را زیر سوال ببرند

فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: قانون انتخابات فصل‌الخطاب است و رعایت اصول اخلاقی آن باید توسط کاندیداها و کمپین‌های انتخاباتی در دستور کار قرار گیرد.
توصیف سردار حسین علایی از عملکرد شورای نگهبان

کاچی به از هیچی!

گرچه از دید اصولگرایان و اصلاح طلبان، نامزد‌های بسیار قوی‌تر و رأی آورتری در بین ثبت نام کنندگان وجود داشته اند که شورای نگهبان اسامی آن‌ها را به عنوان پذیرفته نهایی اعلام نکرده است، ولی در همین حد هم می‌توان این اقدام شورای نگهبان را مفید دانست.
راه پاستور، از بهشت می‌گذرد؟!
آنچه در ستاد انتخاباتی زاکانی می‌گذرد

راه پاستور، از بهشت می‌گذرد؟!

علیرضا زاکانی نامزد انتخابات پیشین ریاست جمهوری در انتخابات پیش رو ثبت نام کرد و تایید صلاحیت شد. از زاکانی با عنوان «نامزد پوششی» انتخابات ۱۴۰۰ یاد می‌شود. به همین دلیل، او در این دوره از رقابت‌های انتخاباتی تاکید کرده که پوششی نیست و «تا آخر راه می‌ماند و رقابت می‌کند». شرایط این انتخابات برای زاکانی متفاوت از انتخابات قبلی است، چون او امروز در شهردار تهران است و همین، قدرت و ثروت بیشتری را در اختیارش قرار داده است. به نظر می‌رسد امکانات شهرداری پایتخت برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری در اختیار زاکانی است و همین شرایطی نابرابر را برای دیگر نامزد‌های انتخابات رقم زده‌است. کارنامه زاکانی در شهرداری تهران، اما پر از نمره‌های پایین او در حوزه‌های مختلف است. ضعف نهادی مانند شهرداری می‌تواند به مرگ برخی از شهروندان آسیب دیده منجر شود.

احمدی نژاد چرا در میان عده‌ای هنوز محبوب است؟

همواره قبل از برگزاری انتخابات مهم در کشور‌ها و تا زمان اعلام نتایج، نظرسنجی‌های مختلفی انجام می‌شود که موضوعات گوناگونی را مورد بررسی قرار می‌دهد. میزان مشارکت در انتخابات و فرد برنده مورد نظر شرکت‌کنندگان در نتایج نظرسنجی‌ها نشان داده می‌شود. برای مثال نتیجه نظرسنجی مرکز پژوهش‌های مجلس از سنجش مشارکت مردم در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نشان می‌دهد میزان مشارکت در این دوره از انتخابات بالای ۵۳ درصد خواهد بود. در غیاب نظرسنجی‌های علمی نظرسنجی‌های اینترنتی می‌تواند تصویر مناسبی از شرایط جامعه نشان دهد. در فضای کنونی جامعه برخی از این نوع نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که از بین ثبت‌نام کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری، «محمود احمدی نژاد» جایگاه خوبی در میان مردم دارد. اینکه علت این مقبولیت در میان مردم چیست و «محمود احمدی نژاد» کیست پرسش‌هایی است که در این گزارش تلاش می‌شود پاسخ داده شوند. محمد صادق جوادی حصار فعال سیاسی، اما بر این باور است که عقلای مردم توجهی به احمدی نژاد و رفتار‌های پوپولیستی او ندارد.
«حسن بهشتی‌پور» کارشناس ارشد روابط بین الملل

رییس جمهوری بعدی باید چهره‌ای مثبت از ایران نشان دهد

یکی از حوزه‌هایی که نیاز است مورد توجه تمام روسای جمهوری از جمله رییس جمهوری بعدی ایران قرار بگیرد، حوزه دیپلماسی است و در تمام نقاط دنیا نیز این حوزه، اهمیت زیادی دارد. تحریم‌های ظالمانه سال‌ها است که علیه ایران وضع شده و اقتصاد و جامعه ایران را تحت تاثیر خود قرار داده‌است؛ بنابراین مهم است که رییس دولت چهاردهم چه نگاهی به این حوزه و درکی از آن داشته باشد. عده‌ای بر این باوراند که بحث مذاکرات با آمریکا از حوزه‌های تصمیم‌گیری رییس جمهوری در ایران نیست. «حسن بهشتی‌پور» کارشناس ارشد روابط بین الملل می‌گوید اگرچه رییس جمهور تصمیم‌گیر نیست، اما تصمیم ساز است.
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی