دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ 04 March 2024
جامعه
خودکشی سربازان به روایت روانشناس مرکز مشاوره پادگان

خودکشی سربازان به روایت روانشناس مرکز مشاوره پادگان

اخبار خودکشی و دگرکشی سربازان را پایانی نیست؛ در بهمن ماه سال جاری تنها چندین خبر رسمی در این باره منتشر شده است و طبیعتا از اخبار غیر رسمی اطلاعات دقیقی موجود نیست. جدیدترین خبر در این باره خودکشی سرباز وظیفه سر پست نگهبانی با سلاح جنگی در بم است. این اتفاق ناگوار در ۱۰ اسفندماه رخ داده است. بیست یک بهمن ماه نیز خبر رسید در ساوجبلاغ سرباز وظیفه دو نفر را به قتل رسانده و خودش نیز کشته شد. سیزدهم بهمن ماه؛ اما اداره اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی شرق استان تهران با اشاره به تیراندازی یک سرباز وظیفه در کلانتری ۱۴ پاکدشت اعلام کرد که این حادثه ۲ کشته به همراه داشته است. در ساعت ۱۶ و ۴۵ دقیقه دوم بهمن ماه یک نفر از کارکنان وظیفه از سر پست نگهبانی به داخل آسایشگاه مراجعه می‌کند و بلافاصله اقدام به تیراندازی به سمت سربازان که داخل آسایشگاه بودند، کرده و تعداد ۵ نفر از همرزمان وظیفه جانشان را از دست می‌دهند. بعد از انتشار هر یک از این اخبار اغلب رسانه‌ها و مسئولین مربوطه صرفا به خبررسانی متکی می‌شوند در حالی که ریشه یابی چنین مسئله حادی بسیار اهمیت دارد، زیرا این جان جوانان ایرانی است که در این مسیر اجباری فراموش شده‌است. فراز به سراغ یکی از سربازان سابقی که در مرکز مشاوره یک پادگان خدمت کرده، رفته است تا از زبان او پاسخ این سوال را دریابد که ریشه مشکل خودکشی و دگرکشی سربازان با استفاده از سلاح‌های جنگی در کجاست؟
سیل سیستان و بلوچستان نه دیده شد و نه شنیده!
پنج روز پس از طغیان رودخانه‌ها:

سیل سیستان و بلوچستان نه دیده شد و نه شنیده!

هفتم اسفندماه ماه رسانه‌های دولتی اعلام کردند که بارش شدید باران و تگرگ و طغیان رودخانه‌های فصلی در جنوب سیستان و بلوچستان موجب خسارت زیادی به راه‌های روستایی، اراضی کشاورزی حاشیه رودخانه‌ها، آبگرفتگی واحد‌های مسکونی، تخریب دیوار حفاظتی روستا‌ها و زیرساخت‌ها شده و راه بیش از ۱۰۰ روستا به دلیل نبود پل بر روی رودخانه نیز بسته شده است. سپس فرماندار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: بارندگی‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی و جاری شدن سیلاب راه ارتباطی بیش از ۲۳۰ روستای بخش‌های مرکزی، آهوران و بنت به مرکز این شهرستان را قطع کرده و به دلیل قطعی تلفن‌ها و بسته شدن راه‌ها هیچ اطلاعی از وضعیت و خسارت‌ها در دست نیست. هشتم اسفندماه مدیرکل ستاد بحران سیستان وبلوچستان گفت: بر اساس برآورد اولیه تاکنون سیلاب در این استان خسارت ۱۴هزار میلیارد ریالی به زیر ساخت‌های ۱۳ شهرستان این استان وارد کرده است. دهم اسفندماه مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب سیستان و بلوچستان از تلاش ۵۰ گشت راهداری برای بازگشایی ۱۳ محور اصلی و فرعی مسدود شده جنوب این استان در اثر سیل خبر داد. یازدهم اسفندماه رییس جمعیت هلال احمر بم از بارگیری و ارسال سه هزار و ۳۰۰ تخته پتو به سیل زدگان سیستان و بلوچستان از این شهرستان خبر داد. روزنامه اینترنتی در گفتگو با محمد توحیدلو فعال در زمینه توسعه اجتماعی سیستان و بلوچستان به موضوع سیل این استان پرداخته‌ است.
داستان ازدواج اجباری دختران ایرانی با اتباع افغانی؛ از کودک‌همسری تا شکنجه و تجاوز!
هشدار! دیدن این تصاویر ممکن است برای برخی آزاردهنده باشد

داستان ازدواج اجباری دختران ایرانی با اتباع افغانی؛ از کودک‌همسری تا شکنجه و تجاوز!

قصه نیستم که بگویی نغمه نیستم که بخوانی صدا نیستم که بشنوی یا چیزی چنان که ببینی یا چیزی چنان که بدانی… من دردِ مشترکم مرا فریاد کن!
سفر رایگان، هدیه دولت به مسافران ترکیه

سفر رایگان، هدیه دولت به مسافران ترکیه

بنا بر اعلام مسئولان بانک مرکزی سرانه فروش ارز مسافرتی هوایی، با افزایش ۲ برابری به ۱۰۰۰ یورو رسید و این افزایش سهمیه از امروز ۷ اسفندماه ۱۴۰۲ اجرا شده‌است. تا قبل از سال ۱۳۹۷ سهمیه ارز مسافرتی برای هر نفر معادل ۱۰۰۰ دلار آمریکا بود. اما از سال ۱۳۹۷ به دلیل جهش قیمت ارز، این سهمیه به ۳۰۰ دلار یا یورو برای هر نفر کاهش یافت. سهمیه ارز مسافرتی در شرایطی افزایش یافته است که قیمت ارز در کشور نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش یافته است؛ بنابراین چرایی اخذ این تصمیم توسط مسئولین مشخص نیست.
چرا سایت‌های ایرانی دایم هک می‌شوند؟
فراز در گفت‌وگو با «حسین کزازی» متخصص آی‌تی بررسی کرد:

چرا سایت‌های ایرانی دایم هک می‌شوند؟

ادعای هک چندین سایت و سامانه و انتشار برخی از اطلاعات در سال جاری نگرانی‌های زیادی را در جامعه به وجود آورده‌است. در ادامه به لیستی از مواردی که هکر‌ها ادعا کرده‌اند هک شده‌است اشاره می‌کنیم؛ تعدادی از این موارد تایید و برخی تکذیب شده‌اند: سامانه وزارت امور خارجه، سایت‌ریاست‌جمهوری ایران، اطلاعات شرکت‌های فعال بیمه، سرور‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران، سیستم تشخیص چهره به‌نما، اپلیکیشن ۷۸۰، اپلیکیشن تپسی، وب‌سایت ثبت احوال، سامانه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جایگاه‌های سوخت، شرکت اسنپ‌فود، سایت مجلس شورای اسلامی، خبرگزاری خانه ملت، قوه قضائیه و .... تکذیب یا تایید این اخبار، مسئله این گزارش نیست بلکه موضوع مهاجرت نخبگان و کمبود نیروی انسانی در حوزه‌های مختلف از جمله آی‌تی موضوع نگارش این نوشتار است. به عبارتی دیگر مهاجرت گسترده نخبگان از کشور تبعات مختلفی را به جای می‌گذارد که برخی از آن‌ها در کوتاه مدت و میان‌مدت خود را نشان می‌دهند که به نظر می‌رسد در خصوص هک سامانه‌ها با پیامد چنین پدیده‌ای مواجه هستیم. برای مثال اصطلاح هکر «کلاه سفید» در خصوص حوزه پیشگیری از نفوذ‌های سایبری استفاده می‌شود؛ هکر کلاه سفید در واقع متخصص آزمایش نفوذ است و امنیت سیستم‌های اطلاعاتی سازمان را تضمین می‌کند. در واقع هکر‌های کلاه سفید هک اخلاقی انجام می‌دهند این در صورتی است که هکر‌های کلاه سیاه به کسانی گفته می‌شود که به هک مخرب اشتغال دارند. در بیشتر مواقع هکر‌های کلاه سفید بنا به درخواست صاحبان سامانه‌ها و متولیان امور مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای اقدام خود مجوز‌های لازم هک را دریافت می‌کنند. برای انجام چنین اقداماتی باید از متخصصین کمک گرفت و عدم فراهم بودن چنین امکانی می‌تواند باعث شود که مجاری نفوذ به سیستم‌هایی که حامل اطلاعات مهمی هستند، شناسایی نشوند. در این شرایط بدیهی است که برای مردم و مسئولان مشکلات زیادی ایجاد می‌شود. در این باره مسئولان به راهکار‌هایی دست زده‌اند که جدید‌ترین آن، برخورد با دفاتر مهاجرتی و جلوگیری از مهاجرت سازمان یافته نخبگان است، اما تاثیرگذاری راهکار‌ها است که اهمیت دارد. به نظر می‌رسد برخورد‌های قهری و دستوری در این حوزه نتیجه بخش نبوده و نیست. اما در این گزارش، خبرنگار فراز به سراغ حسین کزازی کارشناس حوزه آی تی رفته و با او گفتگو کرده است.
این رحم اجاره داده می‌شود!
گزارش میدانی فراز از حواشی یک تجارت نوظهور

این رحم اجاره داده می‌شود!

«عزیزم نمی‌تونید کنسل کنید». این جمله‌ای است که یک اجاره‌دهنده رحم، هنگامی که از اجاره رحم خود منصرف شده از یکی پرسنل بیمارستان شنیده است.
کودکان در فضای مجازی چگونه قربانی اهداف والدین می‌شوند؟
یک نقص قانونی و یک پرسش؛

کودکان در فضای مجازی چگونه قربانی اهداف والدین می‌شوند؟

علی رغم آنکه استفاده از کودکان در انجام کار‌های سخت و آسیب‌زننده به سلامت روانی و جسمانی آن‌ها امری ناپسند است، اما با بررسی‌های تاریخی متوجه می‌شویم که چنین اقدام مقبوحی در کشور‌های مختلف رواج داشته و همچنان با تغییر چهره در حال ادامه یافتن است. همزمان با گسترش استفاده از فضای مجازی پای کودکان به این بستر نیز باز شده و برای توصیف این دسته از کودکان، اصطلاحاتی مانند «کودکان کار فضای مجازی» به کار گرفته می‌شود. بسیاری بر این باور هستند که کار کودک برای رشد فیزیکی و روانی او زیان بار است و درگیری کودکان با فضا‌های مجازی برای کسب درآمد توسط افراد مختلف به نوعی بهره‌کشی به حساب می‌آید. هر چند وقت یکبار در این راستا عکس یا کلیپی فراگیر می‌شود و بعد از مدتی نیز مسئولی خبر از دستگیری فرد متخاطی می‌دهد؛ این در صورتی است که محتوای منتشر شده غیر اخلاقی باشد. در خصوص این پدیده از منظر‌های گوناگونی می‌توان نظرپردازی کرد مانند منظر اخلاقی، روانشناسی، جامعه شناسی و قانونی. در این نوشتار، فراز به سراغ شهاب صیفی حقوقدان رفته است تا به این سوال پاسخ دهد که نظام حقوقی حاکم بر کشور در این حوزه چه تدابیری اندیشیده است؟
«پوسته» اینترنت در خدمت شما!
نگاهی به مصوبه اخیر شورای عالی فضای مجازی

«پوسته» اینترنت در خدمت شما!

مدتی که از فعالیت دولت سیزدهم گذشته را شاید بتوان به عنوان تاریک‌ترین روز‌های اینترنت کشور تعبیر کرد. فیلترینگ دو پلتفرم پرکاربرد، اختلال‌های همیشگی و دستوری در شبکه سراسری اینترنت ثابت و همراه، افزایش تعرفه‌ها همزمان با افت کیفیت، تحمیل آسیب بی‌سابقه به کسب‌وکارها، مهاجرت استارت‌آپ‌ها و فربه‌تر شدن مافیای تولید و فروش فیلترشکن، گوشه‌ای از این کارنامه تاریک است.
سقوط می‌کنم پس هستم!
آخرین آمار مخاطبان صداوسیما

سقوط می‌کنم پس هستم!

روز گذشته، نتایج آخرین نظرسنجی تعداد مخاطبان سازمان صداوسیما منتشر شد. بر اساس این آمار، میانگین میزان مخاطب ۲۱ برنامه تلویزیونی در ماه گذشته کمتر از ۱۱ درصد بوده است. انتشار آمار ریزش بی‌سابقه مخاطبان تنها ۳ هفته پس از تصویب بودجه ۲۵هزار میلیارد تومانی برای این سازمان از چند جنبه قابل توجه است.
همه آنچه باید از کلاهبرداری کوروش کمپانی بدانید

همه آنچه باید از کلاهبرداری کوروش کمپانی بدانید

کوروش کمپانی نام تجاری شرکت «کوروش پردازان آی سا» است که این روز‌ها به واسطه کلاهبرداری ۲ هزارمیلیاردی در صدر اخبار قرار گرفته است. روش جذب خریداران در این کمپانی استفاده گسترده از فضای مجازی و تبلیغات وسیع در این بستر بود. یعنی کوروش کمپانی توسط چهره‌های ورزشی و هنری مشهوری در فضای مجازی تبلیغ شد و به این واسطه خریداران زیادی را برای انجام کلاهبرداری خود جذب کرد. حوزه فعالیت این شرکت بازرگانی تلفن همراه بود و این ادعا را داشت که گوشی آیفون را از طریق حذف واسطه‌ها با ۲۰ میلیون تومان یعنی نصف قیمت جهانی به دست مصرف‌کنندگان ایرانی می‌رساند. حال در بهمن ماه سال ۱۴۰۲ خبر رسیده‌است که امیرحسین شریفیان مدیر کوروش کمپانی از کشور متواری شده‌است. در خبر‌ها بیشتر از این شخص به عنوان مالک این کمپانی نام برده می‌شود، اما در سایت این کمپانی نام دیگری نیز به چشم می‌خورد؛ امیرحسین گودرزی مدیرعامل کوروش کمپانی است.
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!