جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ 24 May 2024
ایرانشهر
وضعیت پل تاریخی زمانخان چهارمحال وبختیاری وخیم اعلام شد

وضعیت پل تاریخی زمانخان چهارمحال وبختیاری وخیم اعلام شد

یک کارشناس با سابقه ابنیه‌های تاریخی و میراث فرهنگی چهارمحال و بختیاری گفت: یکی از پایه‌های پل تاریخی زمانخان سامان به شدت آسیب دیده است و نیازمند مرمت و بازسازی فوری و ضروری است. .
فیلم؛  کشف آثار تاریخی ۷۰۰ ساله در خیابان باباطاهر همدان

فیلم؛ کشف آثار تاریخی ۷۰۰ ساله در خیابان باباطاهر همدان

به دنبال انجام عملیات عمرانی پیاده‌راه سازی شهرداری همدان در ابتدای خیابان باباطاهر، دیواره‌ای آجری از یک بنا و چند اثر تاریخی دیگر کشف شد که با بررسی‌های باستان‌شناسان اعلام شد روی برخی از تکه سفال‌های به دست آمده شواهدی از دوره اسلامی و ایلخانی قابل رویت است، و سرانجام رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد روز گذشته شنبه (۲۲ اردیبهشت) مجوز رسمی انجام کاوش‌های باستان‌شناسی در این نقطه از همدان صادر شده است.
بررسی فرونشست محوطه‌ باستانی مرودشت در گفتگو با حمیدرضا خادم

تنها راه نجات تخت‌جمشید

خطر ریزش سازه‌ها و بناهای تاریخی به دلیل فرونشست زمین به یکی از مسایل نگران‌کننده تبدیل شده است. این خطر در روزهای اخیر در محوطه باستانی تخت جمشید و نقش رستم در مرودشت استان فارس جدی‌تر شده است. تخت جمشید که از قدیم نماد شکوه و عظمت در ایران باستان بوده و بناهای باقی مانده در آن از مهم‌ترین اسناد تاریخ تمدن در جهان است، حالا به نرخ فرونشست ۱۷ سانتی‌متری رسیده و خطر آسیب و از بین رفتن این محوطه‌ها چندین سال است که بیان شده اما تاکنون هیچ اقدامی در راستای جلوگیری از این فاجعه صورت نگرفته است. این مناطق به دلیل بی‌توجهی، بیش از پیش در معرض خطر ریزش، توسط فرونشست‌ها قرار گرفته‌اند. همچنین محوطه باستانی نقش رستم که در فاصله ۶/۵ کیلومتری از تخت جمشید قرار دارد به دلیل آب‌گرفتگی دچار فرونشست‌های متععد شده است.
چنین گفت عزت‌الله: اصلاح طلب، اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا!
مروری بر مواضع وزیری که سرش به کار خودش گرم نیست

چنین گفت عزت‌الله: اصلاح طلب، اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا!

«اصلاح طلب، اصول‌گرا دیگه تموم ماجرا»، شاید در نگاه اول فکر کنید این جمله شعار یک فعال سیاسی برانداز است، اما این گفته‌ی «عزت‌الله ضرغامی»، عضو پیشین سپاه پاسداران و وزیر فعلی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است. شخصی که تاکنون فراتر از جایگاه خود قدم برداشته است. این اولین بار نیست که درباره موضوعاتی که هیچ ارتباطی به سمت و جایگاه او ندارند صحبت می‌کند. صحبت‌های عجیب و غریب و پر از حاشیه ضرغامی بارها به گوش خورده، برای مثال او در سال ۱۴۰۰ در گفت‌وگویی تصویری روبه‌روی دوربین نشسته است و با بیان این‌که من زمانی که مسئول نبودم در نمازجمعه شرکت می‌کردم از دست فروشان شرت مردانه می‌گرفتم، می‌گوید: «اکنون به همسرم می‌گویم به بازار می‌رود برای من لباس زیر سایز بزرگ بگیرد». حال ضرغامی در گفته‌های اخیر خود می‌گوید که ما به دنبال شادی مردم هستیم، اما باید دید شادی مردم برای ضرغامی در چه چیزی خلاصه می‌شود!
مرگِ خاموشِ تخت‌جمشید و بیستون/ علت:تصاعد ترکیباتِ نیتروژنی شرکت‌های پتروشیمی

مرگِ خاموشِ تخت‌جمشید و بیستون/ علت:تصاعد ترکیباتِ نیتروژنی شرکت‌های پتروشیمی

 تخریب کتیبه‌های دو محوطه جهانی تخت‌جمشید و بیستون بر اثر فعالیت شرکت‌های پتروشیمی مرودشت و کرمانشاه و تصاعد گاز‌هایی با ترکیبات نیتروژنی، درحالی رقم خورده که در این سال‌ها اقدامی جدی برای ارزیابی مخاطرات زیست محیطی دو مجتمع پتروشیمی در فاصله نزدیک به محوطه‌های جهانی تخت‌جمشید و بیستون صورت نگرفته و تحقیقات علمی مستمر و جامعی نیز برای برآورد میزان تاثیرگذاری گاز‌های NOx ناشی از فعالیت این دو واحد صنعتی و جلوگیری از تاثیرات آن‌ها بر رشد فزاینده گلسنگ‌ها و تشدید فرسودگی زیستی انجام نگرفته است.
جزییات کشف معماری ۴۵۰۰ ساله در شرق ایران

جزییات کشف معماری ۴۵۰۰ ساله در شرق ایران

باستان‌شناسان به همراه دانشجویان دانشگاه زابل در کاوش آموزشی تپه «پیرزال سیستان»، علاوه بر اشیاء ۴۳۰۰ ساله، بقایای معماری به قدمت حدودی ۴۵۰۰ سال را کشف کردند.
بارش‌ها در تهران ۳۸ درصد کاهش یافت

بارش‌ها در تهران ۳۸ درصد کاهش یافت

 بررسی داده‌ها و اطلاعات بارش‌های سازمان هواشناسی نشان می‌دهد بارش‌ها در کشور از ابتدای سال آبی جاری ۷ اردیبهشت ۱۲.۷ درصد کاهش یافته است.
ضرغامی: موزه ملی ایران کم از «لوور» ندارد/ انتقاد از بهای اندک بلیت موزه‌ها

ضرغامی: موزه ملی ایران کم از «لوور» ندارد/ انتقاد از بهای اندک بلیت موزه‌ها

وزیر میراث فرهنگی با اشاره به بهای اندک بلیت موزه‌ها در کشور گفت: موزه ملی ایران کم از «لوور» نیست.
آتش‌سوزیِ در ۶۷ میراث جهانی ایران در ۳۰ سال گذشته
رییس پژوهشکده ابنیه و بافت‌های تاریخی:

آتش‌سوزیِ در ۶۷ میراث جهانی ایران در ۳۰ سال گذشته

 رییس پژوهشکده ابنیه و بافت‌های تاریخی فرهنگی گفت: در ۳۰ سال گذشته ۶۷ اثر ثبت‌شده ایران در میراث جهانی دچار آتش‌سوزی شده‌اند.
ضرغامی: بعضی‌ها نمی‌دانند ایکوموس و ایکوم خوردنی است یا پوشیدنی، ولی درباره آن اظهارنظر می‌کنند

ضرغامی: بعضی‌ها نمی‌دانند ایکوموس و ایکوم خوردنی است یا پوشیدنی، ولی درباره آن اظهارنظر می‌کنند

ضرغامی: خروج ایران از ایکوم و ایکوموس کذب است / این دو حوزه، ماهیت غیردولتی دارند؛ از سال‌ها قبل پرداخت حق عضویت آن‌ها توسط افراد حقیقی انجام می‌شود / بعضی‌ها نمی‌دانند ایکوموس و ایکوم خوردنی است یا پوشیدنی، ولی درباره آن اظهارنظر می‌کنند
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ابراهیم رئیسی به شهادت رسید

قطع مستمری ۹۰هزار نفر در سازمان هدفمندی یارانه‌ها

خشونت جنسی علیه مردان در فلسطین، یک واقعیت غیرقابل انکار!

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

پیشنهاد سردبیر
زندگی