جمعه ۲۹ تير ۱۴۰۳ 19 July 2024
دوشنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۱
کد خبر: ۵۸۱۳۵

چرا مسی در جشن قهرمانی آرژانتین، «بِشت» پوشید؟

چرا مسی در جشن قهرمانی آرژانتین، «بِشت» پوشید؟
امیر قطر، در مراسم اختتامیه جام جهانی یک بشت قطری به تن «مسی» کاپیتان تیم آرژانتین پوشاند. تصاویر مسی با بشت، در حالی که جام قهرمانی را بالای سر گرفته بود، در فضای مجازی خبرساز شد.

در جریان مراسم اهدای جام جهانی، «لیونل مسی» به شیخ «تمیم بن حمد آل ثانی» اجازه داد تا پیش از بالا بردن جام جهانی مقابل هم‌تیمی‌هایش، «بشت»، شنل سنتی شیوخ قطر را روی دوش او بگذارد.

 

2022-12-18T210644Z_1559132276_UP1EICI1JYTTU_RTRMADP_3_SOCCER-WORLDCUP-ARG-FRA-REPORT

 

بشت چیست؟

 

بِشت، شنل بلندی است که از مواد سبک، شفاف و با تزییناتی از طلای واقعی ساخته شده و به طورمعمول روی یک دشداشه سفید پوشیده می‌شود. این لباس به طور عمده در کشورهای حاشیه خلیج فارس پوشیده می‌شود و قرن‌ها در مناسبت‌های خاص بر تن مردان این کشورها دیده شده‌است. «بشت»، به عنوان نشانه‌ای از قدردانی و احترام تلقی شده و به معمولا توسط مقامات ارشد مانند سیاستمداران، شیوخ و دیگر افراد با موقعیت‌های خاص استفاده می‌شود.

 

چرا بشت؟!

 

«مصطفی بیگ»، مدرس مطالعات اسلامی در دانشگاه اکستر در این مورد گفته: «بشت یک لباس رسمی است که توسط خانواده سلطنتی، افراد برجسته، دامادها در روز عروسی و فارغ التحصیلان در مراسم فارغ التحصیلی پوشیده می‌شود. بنابراین تنها تعداد معدودی از افراد بیشت می‌پوشند. امیر قطر با گذاشتن بشت روی شانه های مسی، از او تجلیل کرد. این مانند یک نشان افتخار است و فقط نوعی استقبال فرهنگی و پذیرش فرهنگی است». بیگ همچنی گفته که «بشت»، نماینده لباس ملی قطر است اما فقط در موارد مهم. این برترین شیوه تجلیل در قطر است. یعنی به احتمال زیاد شیوه بهتری برای تجلیل از اشخاص وجود ندارد و قطری‌ها بشت را به عنوان یک نشان افتخار برای مسی انتخاب کردند.

 

«حسن الثوادی»، دبیرکل کمیته سازماندهی جام جهانی قطر گفت: «این لباس برای مراسم رسمی است که در جشن‌ها می‌پوشند. آن‌شب، شب جشن مسی بود».

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

علی اکبر صالحی بیشترین شانس را دارد؛ تنها کسی که موفق به کسب مجوز مذاکره با امریکا شده

چرا روسای جمهور آمریکا ترور می‌شوند؟| چه کسانی کشته و چه کسانی جان سالم به‌در بردند؟

یزد در مسیر کابل شدن؟!

نسخه تاریخی برای درمان ایران؛ این کهن‌درخت، راهی جز اصلاحات ندارد

‏سناریوهای ۱۵ تیر

اینفوگرافیک؛ همه مخالفان پزشکیان

اینفوگرافیک؛ آن‌ها که به پزشکیان گفتند آری

پیام مهم سیدمحمد خاتمی: در انتخابات گذشته رأی ندادم و با اکثریت همصدا شدم| اینک اما فرصتی پیش آمده که امیدوارم روزنه‌ای باشد به فضایی که در آن صدای اکثریت شنیده شود| به دکتر پزشکیان رای خواهم داد

بازی زیرپوستی پورمحمدی؛ مرد مرموز مناظرات، فرشته نجات قالیباف و عامل اجماع جبهه انقلاب 

ما در زمان قاجار خیلی بدبخت بودیم؟!

تحلیل محتوای سومین مناظره انتخاباتی

ثابتی راست می‌گوید یا زنگنه؟

داستان منصوب شدن امیر جدید القاعده در یمن

چرا آدم‌ها ساعت‌ها در صف غذا می‌ایستند؟

پیشنهاد سردبیر
زندگی