چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ 24 July 2024
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۸
کد خبر: ۶۳۸۵۲
توصیه دیده نشده اعضای سازمان شانگهای بر پایبندی به برجام

شانگهای می‌گوید نَر است، رئیسی می‌گوید بدوش!

شانگهای می‌گوید نَر است، رئیسی می‌گوید بدوش!
به نظر می‌رسد که بغض رسانه‌های منتسب به جریان تندرو تمامیت‌خواه در کشور از دولت پیشین، چشمان اهالی‌شان را به روی واقعیات بسته است. واقعیت‌های موجود در عرصه بین‌الملل، نه تنها با مواضع مقامات دولت و رسانه‌هایش همخوانی ندارد بلکه مواضع رسمی سازمان‌های جهانی نیز در مجاری رسانه‌ها و روزنامه‌ها در روز روشن مورد تحریف واقع می‌شود.

عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، پس از مدت‌ها آمد و رفت، در نهایت به طور رسمی اعلام شد. همزمان، رسانه‌های طرفدار جریان تندرو اصولگرا در کشور، در بیشتر مواقع، بدون اشاره به مزیت‌های احتمالی این رخداد، به رجزخوانی با طرفداران دولت پیشین پرداخته و با عناوینی مثل «پذیرش ایران در شانگهای بدون برجام و FATF»‌ پیش‌شرط بودن برجام و لوایح مبارزه با تامین مالی تروریسم برای عضویت در سازمان همکاری شانگهای را زیر سوال می‌برند. در نهایت اما به نظر می‌رسد که اولویت این رسانه‌ها، مثل همیشه، تلاش بر اثبات عدم حقانیت پیشینیان است و نه بازگوی واقعیات.

 

رئیسی چگونه از همان دو سال اول کشور را رها کرد؟

 

اعضای سازمان همکاری شانگهای خود پیشتر ایران را توصیه به رعایت برجام کرده بودند. از جمله در بیانیه نهایی نشست ۲۵ شهریورماه ۱۴۰۱ در ازبکستان، از همه امضاکنندگان خواستند تا به توافق هسته‌ای ایران پایبند باشند. در متن این بیانیه چنین آمده:

«کشورهای عضو [سازمان همکاری شانگهای]، تضمین اجرای پایدار برنامه جامع اقدام مشترک در مورد برنامه هسته‌ای ایران را مهم می‌دانند و بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، از همه شرکت‌کنندگان [در نشست] می‌خواهند که به تعهدات خود برای اجرای جامع و مؤثر [برجام] عمل کنند».

 

.1

 

این قسمتی از بیانیه نهایی سازمان همکاری شانگهای بود. چین، هند و روسیه از اعضای این سازمان هستند که در سال‌های اخیر تعاملات تجاری و اقتصادی گسترده‌ای با ایران داشتند. این تعاملات هرگز خارج از چارجوب محدودیت‌های بین‌المللی نبوده و همین، حتی پیش از عضویت ایران در پیمان شانگهای، نشانگر اهمیت التزام کشورهای متحد ایران به مقررات سازمان ملل بود.

 

همچنین بخوانید:

چرا پیمان شانگهای بدون برجام و FATF هیچ مزیت اقتصادی برای ایران ندارد؟

 

«رضا نصری»، حقوقدان بین الملل با انتشار یک رشته‌توییت در این مورد نوشت: «اگر برجام نبود، عضویت ایران در شانگهای میسر نمی‌شد». او در ادامه چنین نوشت: «سازمان همکاری‌های شانگهای یک شخصیت مستقل حقوقی است که خود را ملزم به پابندی به منشور سازمان ملل می‌داند. علاوه بر این، طبق مقررات مصوب سازمان همکاری‌های شانگهای، اخذ عضویت در این سازمان نیز مشروط به این است که کشور‌های متقاضی تحت تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل قرار نداشته باشند. در نتیجه، همانطور که انعقاد برجام باعث شد - با لغو قطعنامه‌های شورای امنیت - مانع مقرراتی پیوستن ایران به پیمان شانگهای برطرف شود، تداوم عضویت بی دردسر ایران در این سازمان نیز منوط به احیای برجام و طی شدن زمان‌بندی مندرج در آن - تا خروج کامل پرونده کشور از شورای امنیت - است. پس لازم است شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی کشور - به‌جای قرار دادن برجام در مقابل پیمان شانگهای و مبادرت به رجزخوانی‌های بی اساس جناحی - پیوند این دو سند بین‌المللی و راهبری کشور با یکدیگر را به رسمیت بشناسند؛ و در جهت احیای برجام - ولو به‌منظور تحکیم عضویت ایران در شانگهای، همسطح‌سازی جایگاه ایران با سایر اعضا و بهره‌برداری کامل ایران از ظرفیت‌های این پیمان - تلاش کنند. بدانید اگر برجام نبود، عضویت ایران در شانگهای نیز میسر نمی‌شد؛ و اگر ایران به وضعیت حقوقی پیش از برجام برگردد، تداوم عضویت آن در سازمان شانگهای - یا دست‌کم امکان بهره‌برداری ایران از ظرفیت‌های این همکاری - به شدت زیر سوال خواهد رفت».

 

مانع دیگری که ثمربخشی عضویت در پیمان شانگهای را زیر سوال می‌برد، پذیرش لوایح مبارزه با تامین مالی تروریسم و FATF است. ابراهیم رئیسی پس از بازگشت از نشست سازمان همکاری شانگهای در تاجیکستان، با انتقاد از دولت گذشته به نوعی اعلام کرد که دولت او توانسته بدون تن دادن به اف‌ای‌تی‌اف، چنین دستاوردی داشته باشد و پیوستن به سازمان شانگهای، هیچ ارتباطی به FATF ندارد. بیانیه اخیر اف‌ای‌تی‌اف در جمعه هفته گذشته اما تاکید می‌کند که ایران، کره شمالی و میانمار همچنان در لیست سیاه FATF قرار دارند. این، علی‌رغم اظهارات رییس دولت سیزدهم، به این معنی است که محدودیت‌های ایران برای جذب سرمایه، تجارت و نقل‌وانتقالات پولی و بانکی، حتی با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای نیز همچنان پابرجا است.

 

از طرفی، تجربه‌های گذشته از روابط تجاری ایران با شرکای تجاری‌اش از جمله چین نشان می‌دهد که حتی بزرگترین مشتری‌های بازار صادرات و واردات ایران نیز، در حد امکان از خطر تحریم‌ها پرهیز می‌کنند. شرکت‌های چینی همچنان تا سال ۲۰۱۸ به تجارت و مشارکت نفتی و گازی با ایران ادامه دادند.  در سال ۲۰۱۸ اما با خروج یک‌جانبه ایالات متحده از برجام و با افزایش تنش‌های بین ایران و غرب، کار برای شرکت‌های چینی نیز بسیار سخت شد. سرانجام سه مدیر نفتی دولتی چین اعلام کردند که شرکت ملی نفت چین (CNPC) سرمایه گذاری در پروژه پارس جنوبی ایران را در پاسخ به فشارهای آمریکا و برای به حداقل رساندن تنش‌ها در بحبوحه مذاکرات تجاری بین پکن و واشنگتن به حالت تعلیق درآورده‌اند و نهایتا در اکتبر سال ۲۰۱۹ به طور رسمی همکاری با ایران را کنار گذاشتند.

 

به این ترتیب، به نظر می‌رسد که بغض رسانه‌های منتسب به جریان تندرو تمامیت‌خواه در کشور از دولت پیشین، چشمان اهالی‌شان را به روی واقعیات بسته است. واقعیت‌های موجود در عرصه بین‌الملل، نه تنها با مواضع مقامات دولت و رسانه‌هایش همخوانی ندارد بلکه مواضع رسمی سازمان‌های جهانی نیز در مجاری رسانه‌ها و روزنامه‌ها در روز روشن مورد تحریف واقع می‌شود. با این اوصاف باید در نهایت این پرسش را مطرح کرد: دستاوردسازی‌هایی از این دست و خط مار کشیدن از واقعیت‌های ناموجود چطور برای مردم نان و آب خواهد شد؟ تحریف‌کنندگان برای روزهایی که تشت رسوایی آمارسازی‌هاشان از بام افتد، فکری کرده‌اند؟

ارسال نظر
نظرات بینندگان
ع.س
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
چرا نمی‌خواست واقعیت رو قبول کنید ؟
مرتضی افچنگی
کاملا معلومه نویسنده این مطلب هم از نوچه هاوریزه خوارهای روحانی ملعون و دارودستشن ،?بابا چقدرپرروین اینا تف به این همه وقاحت دورویی.بابا شما اول بیاین به اون ظریف کثافت بفهمونین متن برجام رو نخونده امضا کرده (که اینطور توی مجلس با وقاحت تمام به مردم دروغ گفت و اولا وجود کلمه تعلیق رو در متن سند برجام انکار کرد و دوما چنان تظمینی به امضای همتای آمریکایش داد که خیلی از احمق های ساده لوح به جشن و پایکوبی وفردای در لس آنجلس فکر میکردند .......بعد بیاین از سند ننگین برجامتون دوباره بت بسازید و چشم براه کدخداتون باشید تا کی رخصتی دهند و امثال شیرین عقل ها و بی غیرتها و....را مورد لطف و عنایت قرار دهند
اسکندری
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
معلوم نیست این جماعت اصلاح‌طلب کدخداپرست قرص فراموشی خورده اند و یا دچار آلزایمر شده اند ،
جدای از دستاوردهای داشته و نداشته عضویت ایران در پیمان شانگهای چرا این جماعت اصلاح‌طلبان صحبتهای گذشته خود را در مورد عضویت ایران در پیمان شانگهای را انکار میکنند مگر توسط مقامات اصلاح‌طلبان در دولت قبل گفته نمیشد تا زمانیکه برجام و توافقنات با غربیها کامل نشود امکان عضویت ایران در این پیمان وجود ندارد و یا فراموش کرده اند که طبق فرمایشات آقایان حتی امکان وارد کردن سوهان قم ببخشید واکسن کرونا وجود ندارد
متاسفانه این جماعت دورو و لیبرال فرصت طلب ببخشید اصلاح‌طلب براستی دست منافقان را از پشت بسته اند و امام ره به درستی در مورد قدرت گرفتن لیبرالها به ملت هشدار داده بودند
لعنت خدا بر دروغگویان کدخداپرست
مهدی
چیزیکه مهمه اینه که تحریمها داره مردمو نابود میکنه پس یا باید توافق کرد یا با کمک زور حقمونو گرفت یکیشو باید انتخاب کرد
امیر
خو بدبختی اینجاس که شما هم فقط شعار میدین عملی ازتون دیده نمیشه و بزرگترین مشکلتون اینجاست که اینه هفت سال جنگ سرد و توهین به عربستان اخرش در برابر حذکت انقلابی رییسی و دوستی با عال سعود سکوت کردین و فقط هزینشو مردم دادن .
امیر
بدبختی ما اینه که همین جماعتی که هنو به روحانی فوش میدن نمبگن چرا در زمان روخانی همین جماعت هرکی از ایجاد رابطه با عربستان حرف میزد میشد منافق ولی الان تو دولت رییسی رفتن دست دوستی دادن سکوت کردن .دشمن میخوایم چیکار وقتی همچی ادمای نفهمی توس کشور تمام قدرت رو به دست کرفتن و تا هممون ذو له خاک سیاه ننشونن و خودشونم نابود نشن ولمون نمیکنن
امیر
جالبه سر جزایر اونطور توهینی کرد به نمامیت ارزی کشور این جماعت همیشه طلبکار از ملت سکوت کرد توی دولت انقلابیشون فقط بلد بودن رقاباشون رو با توهین و تهمت و فهاشی از انقلاب بزارن کنار تا ضمینه رو برای یک مشت فرصت طلب مثل خودشون اماده کنن .
صابری
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
معلومه خیلی سوختین !!!! جناب روحانی ظریف تمام امیدشان برجام بود و منتظر معجزه ای که هیچگاه رخ نداد این آقایون برای پرواز فقط از یک بال میخواستن استفاده کنن که شکست خوردن و تنها دستاورد نصف نیمه شان هم توسط عنریکا بیاثر شد اما این دولت با هوشمندی از تمام ظرفیتها از جمله برجام شما داره استفاده میکنه یه کم هم واستون رجز میخونه یه کم جنبه داسته باشید و تحمل کنید این نمک بر زخمتون رو … و یاد بگیرید تا دوباره چنین خطاهایی ( اعتماد بیجا به غرب) رو مرتکب نشین
محمد
اولا برجام را شماها حرام می دانستید برای شماحلال شده الان فهمیدین تنها راه مذاکره والتماس کردن افتادین
مرگ برآل سعود را کیا گفتن وکیا الان باخفت باهاش التماس کردن
پراید ۳۰۰میلیونی که تقصیر دولت قبل نیست
تورم ۳۰۰ برابری بعدازدولت رئیسی که ثانیه ای شده
و درآخر مملکت افتاده دست یه مشت بیسواد محض تندرو
امیر
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
حقیقت اینه که چند حزبی شدیم ک بشه رزق و نون مون! چد قاتل جونمون! این جناح گفت اون جناح کرد ! دست بردارید تمامیت خواه؟؟؟؟ قشنگ هرکس به حرف ها و کردار دو طرف نگاه کنه میفهمه کی به کیه!
سجاد
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
با برجام یه هواپیما وارد شد جلوش گوسفند قربانی کردن،،،
بدون برجام 5 هواپیما وارد شد بدون ادعا،،،،
دوران غربگدایی تمام شد مردم گول امضای کری را نمی‌خورن،
حسین
بدبختیهای نوکر که منافقانه سنگ آف ای تی ا را و فرجام را بخاطر نوکری تمام قد از ارباب شیطان بزرگ انگلیس و آمریکا فریاد می کنند خفه شود این حلقوی های کثیف مرگ بر روحانی وجیره خواران همراهش
زارع
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
فراز دیلی هم سرش تو آخور هم کیشان روزنامه شرقه،،،
آب بریزید جای ک میسوزه توله های عباس عبدی ???
جعفر
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
فقط یک کلام میگم:آب رو بریز اونجا که میسوزه،آدم ناحسابی.....
محسن
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
خاک برسرتان بااین تحلیل های مغرضانه.صدالبته معلومه حکایت از عقده و ناراحتی ها و سوزش های فعال شدن روابط بین المللی دولت سیزدهم و افزایش صادرات و رونق صادرات
فریده
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
این کشور اگه صاحب داشت یکی مثل رییسی الان سمتی نداشت. دنیا باهامون دشمن شده بخاطر نفهمی اینا.
rabenhood
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
انگارحماقت بعضی حدومرزی براش وجودنداره
علی حیدری
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
مزیت دولت پیشین به درد اشغالان می خورد که خورد. ان قرمساقانی که صد بار گفتن بلا فاصله بعد از بر.. لغو است ۲۳ بار تعلیق و بقیه حرفها دروغ وداش دزد بود و بقیه وزرا هم شکم آکنده از مردار بودند ، شما باحرامگری چه می خواهید به مردم به چپانید ؟!!.
Ali azizi
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
سلام علیکم این آقایان نه حرف منتقدین را گوش می کنند. که خود آگاه هستند
ضرب المثل قدیمی که دانا هم می داند و می پرسد نادان نه می داند و نه می پرسد
آقایان الان در اخبار داخلی می گویند عضو. شانگهای شدیم دیگر نیاز به برنامه نیست اینجوری احمقانه فکر می کنند
سلا
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
باید چشممان به دیگران نباشد. ایران. روی پای خودش بایستد. اکثر کشورهای دنیا گرفتار سازمانهای سلطه هستند.
جواد
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
این جریان تندرو همان نسل خوارج نهروان در صدر اسلام هستن کجاست علی که ذوالفقار ریشه اینها را بکند
محمدرضا
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
سلام امیدوارم بطور کلی ایجاد روابط دوستانه با کشورها بجز اسرائیل برای جلوگیری از تنش ها لازم است ، اما نکاتی که در متن مقاله نوشته شد هم قابل تأمل است ، و باید فکر اساسی صورت پذیرد و الا شبیه موضوع برجام خواهد شد و هیچ بار سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و.. نخواهد داشت
شهروند
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
یک سوال مهم که برای همه مردم مطرح است اینکه، اگر برجام این قدر مهم و نان آور برای کشور است چرا در زمان دولت خود برجامیان جز یک شوک ارزی هیچ اثر ماندگار اقتصادی نداشت وحتی موجب بی ارزش شدن پول ایران در مقابل دلار و بیچاره تر کردن مردم متوسط وفقیر شد؟؟!!!
اگر برجام این قدر مهم و تاثیر گذار است چرا طرفهای مقابل هر چه دلشان خو است بد عهدی کردند و درمقابل ایران هیچ اهرمی برای جلوگیری نداشت بجز قانون مجلس و افزایش درصد غنی سازی؟؟؟؟؟!!!!!
فکر می کنم آن گروهی که تو از آنها بدون قید دفاع می کنی خیلی بیشتر به مردم دروغ گفتند و تشت رسوایشان از بام افتاده اما باز هم درکمال تعجب با استفاده از کثرت رسانه های در اختیارشان وتوجیه و دروغهای بیشتر حاضر به قبول اشتباه و در نهایت عذر خواهی از مردم نیستند
مرتضی قربانی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
زر نزن الان میترکی
رحمان
متاسفانه هردوجناح مشکلاتی درحوزه اداره کشورداشتند ودارند ولی ادامه دشمنی باجهان کشورمان الخصوص ملت راتبدیل به ملت کره شمالی خواهد کرد ،فعلا دلار ۵۰تومن شده وازیک ملیون مسکن رییسی هم خبری نیست بنظرم کسی باید بادبه غب غب بیاندازه که حومتش دستاوردی برای کشورومعیشیت مردم داشته باشه ،شعارما زمان ۵۷نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی بود ،یعنی شعارامام راحل بود ولی متاسفانه کاملا مستعمره بی سود شرقی شدیم بدون هیچ منفعتی برای ملت ،خداهمه رابه راه راست هدایت کند ،هیچکدام ازاحزابی که طرفداری شرق یاغرب رامیکنند نباید به خودببالند بلکه باید خجالت بکشند که ۴۳سال نتونستن زیرساختهای بناکنند که مجبورنباشند زیر پرچم آمریکا یاروسیه پناه بگیرند
میهن پرست
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
چرت & پرت
حسن
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
روسای ما متاسفانه از قوانین کشور که سر دز نمیارن که هیچ در سطح جهانی که جای خود دارد
سیدجمال امامی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
برجام یعنی برنامه اقدام مشترک. اما:
۱-متن برجام طوری تنظیم شده که امتیازات داده شده از گرفته شده برای ایران بیشتر است
۲-همان امتیازات گرفته شده محدود هم برای ما اجرایی نشده است.
۳-طرف آمریکایی به بهانه کمی امتیازات برای غرب بطور کلی آن را نادیده گرفته و ایران را مورد تحریمهای جدید قرار داده است.
حالا معلوم نیست آنها که در دولت قبل این آش بی خاصیت را برای جمهوری اسلامی پخته اند به چه چیز ان افتخار میکنند.
حسین شرافت
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
سایت فراز مکه شماها دراین کشور حظور ندارید پس تعجب چرا
نکند تصورتان این است که مشکلات و معضلات و بیچارگی مردم و اتفاقا همان پا برهنه ها که تمام باره مشکلات و ضربات سهمگین نگهداری از انقلاب و تامین امنیت کشور ب عهده انهابوده برای مسعولان رده بالای کشور اهمیتی دارد که اگر داشت که امروز وضع بیش از چهل درصده مردم ب تباهی و سیاهی کشیده نشده بود همان مستاجرانی که یکی دو سالی است نه شب دارند نه روز دیگر نه شنبه میدانند نه جمعه همانهایی که یکی دو ساعت خواب راحت و با ارامش شده ارزو برایشان
اگر حقوق اقشار و اشخاص حقوق حقه و مسلم را میگویم نه حقوق ادعایی برای انها اهمیت داشت که بنده از اواخر ساله ۸۹ که تلاش مکرری داشتم و از دفتره نماینده مجلس ب سپاه پاسداران و از سپاه ب استانداری و از استانداری ب بنیاد شهید و جانبازان مکرر پاس داده نمیشدم ب صراحت بگویم شرح و متن نامه هایی که بنده از روی اجبار و بخاطر حفظ ابرو برای ایشان نوشتم و توضیح دادم چنان بود که باز اینجا ب صراحت اعلام میکنم اگر بنده متن و شرح حاله ذکر شده و برگه سوابق جبهه های بنده که ضمیمه ان کرده بودم را منظور از ضمیمه چند سال حظور مداوم درخط مقدم جنگ ۸ساله است بله اگر بنده ان متن و شرح حال خود را نزده حاکمان عراق برده و اراعه داده بودم چه بسا امروز لااقل همان خانه نیمه کاره که با خون دل و عرق جوین و نخوری بخوری نمیری تا نیمه کاره رسانده بودم را مجبور نمیشدم نصفه نیمه بفروشم و وقتی ورشکست شدم و دران شرایط میبایست ۲ دخترم را راهی خانه بخت کنم هرچه رفتم و امدم متوجه شدم که چهار پنج سال سابقه جبهه را ارزنی ارزش قاعل نیستند البته دران زمان هرکسی رفت و شد رزمنده و مدافع خاک و ناموس کشور مخلصانه و بی چشم داشت رفت ولی وقتی زمان گذشت و گذشت نزدیک ب ۳دهه از پایان جنگ طی شد امراض و صدمات جسمی و روحی ان جنگ نابرابر ما را مریض و ناتوان کرد پیش خود گفتیم لابد این چیزهایی که در رسانه های حکومتی میگویند و‌ از عزت و کرامت و حق و حقوق رزمنده گان و جانبازان و ایثارگران دم میزنند پس حتما حق و حقوقی هم قاعلند چرا که انهایی که در کارخانه و کارگاه و شرکت و مزارع هم کار کرده اند حتی اگر اسیب هم ندیده باشند حق و سنواتی دارند ولی ما چه ما که ۵سال مداوم را در سپاه پاسداران و خط مقدم جنگ حظور داشتیم پس چرا پشیزی ارزش قاعل نشدند و حده اقل اندکی از حقوق پایمال شده مارا ندادند که امروز چندرغاز مستمری را از این نگیریم و از ان دست تقدیم صاحب خانه نکنیم مگر ما و امثال ما نبودیم که امنیت این میز و دفتردستک هارا با هزینه کرد جوانی و سلامتی خود حفظ کردیم پس چطور است که ناگهان بعداز جنگ عده ای سراسیمه امدند و افتادن روی ثروت و قدرت کشور و تکیه زدند بر همان میزو صندلی ها و ب ریش بنده و امثال بنده خندیدند ؟؟؟!!!!!!!!!!!!!,,,,,,,,,,,,,
احسان
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
بله داداش ما اینیم نر هم پیش ما ماده هست. نباشه هم ماده اش میکنیم. حرفیه؟؟ کمتر تیترچرت و پرت بزن
سپهر
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
. آقایان اصلاح طلب هر چقدر هم که جون بکنید دیگه نمیشه.وقتی ایران به طور رسمی عضو شانگهای شده دیگه این گربه رقصوندن های شما کاری از پیش نمیره.به جای کارشکنی بهتر نیست هم سو با دولت برای اوضاع بهتر کشور تلاش کنید.شاید به این صورت تو انتخاب های آینده مردم به شما اطمینان کنند.و گر نه شما غرب گدا ها را خوب مردم شناختند..منتشر نکن ولی حرف حساب جواب ندارد.خخخ
عبدالسلام
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
فقط،به من بگید اگرfatfدرعضویت ایران شرط،بود یانبود چرا آقای روحانی به عضویت شانگهای درنیامد؟بنظر من امروز پایان قرن غرب ودرراس آنان امریکافرارسیده وعضویت ایران درشانگهای نیزیکی دیگر از نشانه های افول غرب است مابقی،غرض است که شما سرهم می بافید.
امید
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
چرا آسمون ریسمون میبافید؟خخخ
شما گفتید عدم پذیرش اف ای تی اف باعث شده که ما نتونیم عضو شانگهای بشیم، ولی الان بدون پذیرش اف ای تی اف، ما عضو شانگهای شدیم، پس شما یا دروغگویی یا خائن یا نادان
بسوزید از این موفقیت بین المللی و بسازید با این وضعیت که به حول و قوه الهی، این پیشرفتها و موفقیتها ادامه دارد.
با تشکر
م
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
با سلام و احترام تنها کاری که با آمار و ارقام میکنند این است که زندگی ۸۰ میلیون ایرانی را به خاک سیاه نشوند خدا به حق عدالت حضرت علی ع همه سردمداران را به خاک سیاه بنشاند در زمان شعب ابی طالب ع همه با هم گرسنگی می‌کشیدند ولی حالا فقط مردم کم‌بخورند و خودشان هر روز چاق و چله تر بشوند من کارمند و بعد ازظهر ها هم کار میکنم که ده تومن آنجا میگیرم ولی دو سال هست که شاید دو یا سه بار هندوانه گرفتم یک بار هم دو کیلو زرد آلو گرفتم خدا به حق نام الله ریسی را به خاک سیاه بنشونه که به دروغ گفت من دلار را ۵ هزار میکنم ولی ۲۰ برابر شد و ما بیست برابر ضعیف تر از زمان روحانی شدیم
پیمان
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
شمامثل اینکه خیلی ناراحتی از این موضوع؟؟?دولت قبلی خائن بود و جاسوس.هیچ شکی هم در این نیست.الان انقلاب دست اهلش افتاده و اصلاح طلبان فاسد و پاچه خوار غرب و وطن فروش،،برای همیشه از صحنه سیاست ایران گم شدند.زیانی که دولت اصلاحات به کشور ایران زد،،بیش از ده برابر خسارت های جنگ تحمیلی و تمام تحریم های اجرا شده تا کنون بود.شما نگران برجام و FATF نباش.
رضا
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
بخدا اگر از اسمان طلا وجواهر بر سر این کشور ببارد باز ما مردم ایران با فقر وتورم گرونی بی مسکنی روبرو هستیم وسختی ما پایانی نداره چون حاکمان دزد وغارتگر وبیلیاقت وناکس هستن چهلساله دارن از مردم سواستفاده میکنند وجنگ که بود ما مردم بودیم که جنگیدیم وتمام مشگلات رو پشت سر گذاشتین وهزاران مشگل تحریم ونبود کار وگرونی وبی مسکنی رو تحمل کردیم در عوض این حضرات دزدهان مقدس فقط دروغ تحویل ما دادن وبزک نمیر بهار میاد وتا فرصتی داشتن مردم رو فراموش کردن به مال اندوزی وزد وبند خودشون نکبت زاده هاشون سرگرم شدن هر کس هم اعتراض کرد یا کشتن ویا زندانی وخلاسه نابودش کردن تمام جوانها را یا فراری دادن واواره غربت کردن یا ناامید وسرخورده وبیکار ودربدر اما به خون همون شهیدان چهلسال این اوضاع پایدار نخواهد ماند تمام مردم نه جیره خورها اون دومیلیونی که نگه داشتن برا مبادا اونا مردم نیستن که تلویزیون همه جا نشون میده مردم واقعی ناراضی درحد انفجارن تحمل همه تمام شد و وای به اون روز که منفجر بشود خشم ملی بخدا که یکنفر شما جان سالم بدر نخواهید برد ودیر نخواهد بود ان روز شما که در دروغ ودغلکاری هاتون غرق هستین خشم ملت گریبان شما رو بزودی خواهد گرفت کمی از اون رو دیدید والان نمیتونید با لباس دروغ ودغلکاری اخوندی ظاهر بشوید یا اتش زده میشین یا زیر خودرو گرفته میشین یا نگهبان بانک برگبارتون میبنده ویا گلوی شما زیر تیغه این کمی از خشم عمومیه خیانت شما تمامی نداره وتوان سختی باید پرداخت کنید انشا اله بزودی
علی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
سلام میدونم که آنقدر تمامیت خواه هستید که مطالب مخالفین خودتون را منعکس نمی‌کنید اما پیش وجدان خودتون در تنهایی خودتون بپذیریرید این قدرت است که برای کشور گشایش ایجاد می‌کند نه ذلت و خواری در مقابل قدرت‌ها. برجام می‌توانست با بهرمندی از عزت و قدرت دستاوردهای برابری برای کشور به ارمغان آورد اما ذلت پذیری و ترس از کد خدا باعث شد دستاور آن برای طرف مقابل صد درصد باشد و برای ایران کمتر از ۵ درصد .
یک سوال هم دارم آیا برای شما قابل قبول است کسی به زور حق درس خواندن و استفاده از علم را از خودت و خانواده ات بگیرد و برای اینکه بتوانی کمترین بهره از علم و دانش داشته باشید هزاران شرط و شروط برای شما بگذارند و شما این ذلت را بپذیرید تا به کمتر از ۵ درصد حق مسلم خودتون برسید؟
حقگو
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
زیاد چرت پرت نگین سایت های بیصاحب طرفدار بنی صدردوم ایران خانم حسن روحانی
Mk
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
برجام چند بخشه بابا،یه عده از لاشه برجام هم دست برنداشتن
محمد
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
آب و بریز جایی که میسوزه
حسین امیرپور
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
جناح اصلاح طلب هر توفیقی که توسط دولت آیت الله ریسی بدست بباید زیر سوال می‌برند
چون انتخابات مجلس نزدیک است دارند عوام فریبی می‌کنند
کامران
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
بسیار عالی
تندروهای اصولگرا خیانتکارترین به ایران و مردم هستند
مسلم حسينی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
بی چاره مردم ایران که سالهاست دچار مشکل دسیسه بازی های گروهی دلسوز و دایه مهربان تر از مادر شده اند.
ابراهیم
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
آنچه آمد حقیقتی است که چشمهایی نمی خواهند ببینند، گوشهایی نمی خواهند بشنوند واذهانی نمی خواهند باور کنند.و لجبازهایی بر مسند قدرت نمی خواهند بپذیرند، ملتی بینوا که باید تاوان نادانی و لجبازی گروهی قدرت طلب و احمق را بپردازند.
عارف
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
دولت رئیسی از بس مردم رو دوشیده، به شانگهای هم میگه بدوش. بدوش که وقتشه? دولت قبلی بد بود. این یکی بدتر.
همیشه بین بد و بدتر، باید بد رو انتخاب کرد.
بیژن
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
بستن چشم بروی واقعیت ها از آن رسانه شما است.پیشنیان چه ها با این کشور که نکردن،یادتان که نرفته به هواپیمای وزیر امورخارجه ما بنزین ندادن ،یادتان ر نرفته هپکو،کارخانه هفت تپه ،دشت مغان،وبسیاری از کارخانه ها ،حدود هجده هزار کارخانه را دولت پیشین نابود کرد و ارزش پول ملی را تا حد پهن تقلیل داد ،یکم واقع بین باش،مردم بهتر از شما میفهمن که کی چکار میکند
شهرام
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
درد اینه که همش با دروغ وامارسازی های کشکی مملکت رو هرلحظه به سراشیب فلاکت میبرن ولی اینو هر بشر دوپا میدونه این حد از فقر چه اثرات بدی میتونی دراینده بباربیاره
۳۱۹
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
بلد نیستید بدون توهین و اتهام زدن و بزرگ نمایی و تندرو و کندرو کردن نقد کنید بهتر است نقدنکنید !نقد آلوده بدرد مردم نمی خورد .
حسن تنیان
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
درودوسلام برملت بصیروانقلابی ایران اسلامی
مرگ براستکباروایادی خائنین وخوارج
مبارک باشداین توفیقات تحت ولایت ورهبری امام خامنه ای حفظه الله
ناشناس
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
نرود میخ آهنین در سنگ! چون کسی که خودش رو به خواب زده بیدار نمیشه کرد!
بدون غرض
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
دولت رییسی به اندازه کل دولتهای بعد انقلاب جمهوری اسلامی پدر ملت درآورده و قشر متوسط هم به زیر خط فقر برده و عملا دیگه جامعه به دو قشر فقیر و ثروتمند تقسیم شده که بالاتر از ۸۰درصد ملت ایران اکنون با درآمد کمتر از ۲۰ یا حتی ۱۵ میلیون تومان در ماه به زیر خط فقر رفته اند و فقط ۱۰ تا ۱۵ میلیون نفر درآمد بالاتر از ۲۵ میلیون تومان در ماه دارند که آنهم جز ثروتمند محسوب نمی‌شوند چون در ایران کسیکه درآمدش ماهانه بیش از ۱۱۰ میلیون باشد از قشر متوسط بالاتر قرار میگیرد یعنی جمعیتی حدود ۳ تا ۵ درصد بعبارتی معادل کمتر از ۴ میلیون و بیش از ۲ میلیون نفر قشر مرفه هستند
سالار خشمن
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
چه چیزی دل شما را خنک می کند؟
همه بد فقط شما خوب!
متاسفانه علی رغم جملات قلمبه و سلمبه، دغدغه تان نان و آب نیست یلکه لای پاچه است.
حسین
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
معلومه از طرفدارهای دیپلماسی التماسی هستین. هنوز خواب آمریکا میبینید. عربستان فهمید قدرت داره منتقل میشه به شرق شما نفهمیدید .
جواد
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
مشکل ایران خود برجام نبود و نیست چنانچه ایران پیش از خروج یکجانبه آمریکا به اذعان سازمان انرژی اتمی بیشترین همکاریها را باآژانس داشت. این مسائل بدیهی و اظهرمن الشمس است. حالا چرا حضرات با مغالطه هیچگونه یادآوری از باعث و بانی وضعیت موجود نمی‌کنن باید از خودشان پرسید اما در حال حاضر تحریمهایی که به کشور ما تحمیل شده از جانب سازمان ملل نیست و هیچ خاستگاه قانونی ندارد و همانطور که دیدیم اکثر کشورها بنا به منافعشان تحریم‌های امریکا را در مناسباتشان با ایران لحاظ نمیکنند.
برجام یک قرارداد بود مثل همه قراردادهای دیگر اما متأسفانه دلبستگی دولتمردان دولت قبل آنقدر زیاد بود که همه چیز را منوط کردند به برجام و همان شد که دیدیم.
امروز هم ایران از مفاد برجام تخطی نکرده که بر دادوستد با کشورها اثر گذار شود . آمریکا یکجانبه از برجام خارج شده و هزار و پانصد تحریم را به کشورمان تحمیل کرد حال اگر میخواهد به برجام بازگردد باید قبل از هر چیز تحریمها را بردارد تا راه برای احیای این توافقنامه هموار شود وگرنه ایران راه مبادلات تجاری و نفتی خود را پیدا خواهد کرد و انرژی هسته‌ای راهم چهار نعل به پیش خواهد راند.انسان عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمیشود.
علی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
همین مونده بود اصلاح طلب راجب سیاست امور خارجه نظر بده شما کلا چیزی نگید رییسی که سهله اگر درخت بکاریم تو هیئت دولت بهتره تا اصلاح طلب تو دولت بذاریم اینم بگم من کسیم که به روحانی رای داده بودم البته میدونم این پخش نمیشه ولی همین که میخوانید کافیه
ابوالفضل
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
الکی آسمون ریسمون نبافید ، خودتون می دونید که معطلی ایران برای عضویت ، موس موس کردن دولت قبلی پیش کشور های غربی و اروپا و آمریکا بود ، خط مشی سازمان شانگهای خلاف دولت قبل بود ، از نظر شما منطقی هست یه سازمان که نقطه مقابل غرب هست بیاد شرط بزاره که باید سیستم و شرایط وضع شده توسط کشور های غربی رو اجرا کنید
علیرضا
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
تا حتماً کور شود هر آنکه نتواند دید

واقعاً از اینکه هر کسی از پیشرفت کشورمان ناراحت میشوند
یک تأسف دارد یک شاد باش

تاسفش به حماقتشان است
شاد باشش به سوختنشان
مهدی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
سلام واقعا که خیلی روتون زیاده، همین
رضوانی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
شما هنوز دلخوش به ریش بنفش هستید، عالم و آدم همه معترفند که حسن فریدون وجهانگیری در طول هشت سال به این کشور گند زدند، اما شما چون هنوز دلبسته آن سیاست اصلاح طلبان غربزده وفاسد هستید بی دلیل نیست، خواری وذلتی وبدهی که اینها به بار آوردند با آب زمزم وکوثر حالا حالها پاک نمی شود.... شماها هم از تعلق به افراد ث تغذیه از آنها دست بردارید، بالای این کور گریه نکنید که دیگر مرده ای در آن نیست....
ایرانی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
پروردگارا، ایران را از شر دروغ و دشمن مصون بدار.
بهروز
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
متأسفانه بیسوادی و ناآگاهی از ار تباطات بین المللی نزد دولت سیزدهم نه تنها شرکای تجاری ایران را به طمع سو استفاده از ایران می اندازد بلکه مردم را نیز از حاکمیت دور ودور تر می‌کند. اما یا مسئولین درک درستی ندارند، یا مردم را به حساب نمی آورند یا خودشان عامل بیگانه هستند.
حامد
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
واضح و مبرهن است که دارید دق می کنید. کسی که خوابه رو مبشه بلند کرد ولی شما ابله های وطن فروش رو هرگز. همون برید به روحانی رای بدین ????
سامان
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
ببینید عزیزانم اگر واقعا اعضای شانگهای ارزشی برای برجام قائل بودند؟عضویت ایران را مشروط بر احیای مجدد برجام میکردند.
همه میدانیم که برای آنها پشیزی ارزش ندارد و فقط و فقط یک حرکت تبلیغاتی‌ست،که اون رو هم من بعید می‌دونم ،چون در این بیانیه داره به اعضای اروپایی برجام تذکرمیده نه به اعضای شانگهای.
علی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
مثل اینکه جنابعالی ماله کش دولت قبل هستید با اون همه مصائبی که سر ملت آوردن و اثراتش هنوز از کشور رفع نشده و شما غرب زده ها به جای خوشحالی برای کشور ، ناراحت، ناراحتی غرب هستید ای ننگ بر شما که نوکر غرب بوده و هستید
محب
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
چه لزومی داره ؟؟؟؟ توتالیترها به یکی پشتشون گرمه که هر گندی بزنن براشون لاپوشانی میکنه و نمیشه بهش گفت بالای چشمت آبرو!!!!!!
علی خوزستان
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
برجام ی ننگ بزرگ و ی خیانت مشخص بود و لعنت خدا براصلاحات خائن
علی پوراحمد
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
عجب شماها انگار کلا واقعیتها را دوست ندارید درک کنید باید با سیاست رفتار کرد نه زد زیر میز و نه همه چیز رو داد دست گربه دزده .‌
باید مثل خودشان رفتار کرد و در این زمان کاری که باید انجام داد
تورو سننه
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
شما منافقین بی وطن حرامزاده گوه‌داضافه نخورین، بی پدر مادر های بی شرف
رضا
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
اولاً اگر اینطوری که رضا نصر میگه بدون برجام امکان پیوستن به شانگهای نبود پس چرا دولت خیانتکار حسن فریدون بعد از برجام اینکار را نکرد ؟ دوماً این کشورها بدون شانگهای هم با ایران مراودات اقتصادی دارند ولی با عضویت ایران در شانگهای یک تو‌دهنی به آمریکا و تحریم های یکجانبه اش زدن و نشان دادند که به تحریم های آمریکا پایبند نیستند کاری که حسن فریدون و دولت خیانتکارش حاضر نبود انجام دهد مفهوم شد یا بازم خودت رو به نفهمیدن میزنی
موسی الرضا
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
از کونسوزی تونه
ابراهیم
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
بعد از سنگ پای دوماد روحانی، نویسنده نامعلوم (بخوانید بی بته) این مقاله، سنگ پای قزوین با اختلاف سوم شد.
عمو شما همچنان آبو بریز اونجا که میسوزه.
دولتی که واسش می‌مالی زیر قباله ننش هم امضا کرد. نصف دنیا باهاش قطع رابطه کردن و آمریکا و اروپا هم وزیرش رو بردن بهش تعرض کردن
دلار ۳ تو منی رو کرد ۳۰ تومن
ابراهیم
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
واسه شما دادن فضیلته
مجید
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
خاااااااک تو سرتون با این ادبیات و خبر نویسی تون شما خبر نگارین یا لجن پراکن بی ناموسای عوضی .... یه چهار سال حداقل خفه باشین بعد تو انتخابات اروقایی غربگرایی تونو بزنید اشغالا
بشیر
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
پدر تجربه بسوزه تا کجا پیش رفته که نرینه گی شانگهای را هم پیدا کرده !!!
Amiralimnz
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
به نظر من دارید پراز یک طرفه گویی هست این خبر....،پیمان شانگهای یکیش روسیه هست که خودش تحت تحریم شدیدی هست اگه اینجوریه و مقررات رو کشورها رعایت میکنند پس باید اخراج کنند روسیه رو...نه به اون شوریه شور نه به این بی نمکی...
اول خبر خوب میاندار جلو رفتی ولی تهش نشون دادی داری غیرت دولت قبلی رو می‌کشی که واقعا هیچ خیچ هیچی نبود.
علی اصغرحسینی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
شماتفاله های اعتدالی واصلاح طلب تمام تلاش خود را انجام میدهید به هرریسمان پوسیده چنگ بزنید تابگوئید اصلاحات واعتدالدراست میگه بقیه دروغ آخه حماقت تاکجا گفتید واکسن با FATFشانگهای FATFتمام سازمانهای دیگه باپالرمو حالا مه دروغگویی شماافشاشده باز باکمک گرفتن ازچندمثلا کارنشناس دنبال توجیه هستید کجای این نطلب تو بیسواداحمق نوشته بودباید عضوFATF باشید خریت تاکجا خداراشکرکه دشمنان کشورومردم ازمیان حمقا خلق شدند
حسین
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
آره داداش تو راست میگی

شب خوابیدی صبح بیدار شدی دیدی عضو شانگهای شدی درکت میکنیم خواب بودی اصلا هم احساس نمی‌کنیم جایی سوخته و داری اقدامات رو به طرفی تقطیع میکنی و ...
این حرفات هم مثل واردات واکسن هست جیگر


تا کی سیاه نمایی
آرا برج ایفل رو هم فرانسه با برجام به دست آورد
حسینی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
بنده اصلاح طلب هستم.اما واقعیت این است که دولت رییسی اکنون نه مخالف برجام است نه fatf . وقتی غربیها به معاهدات خود پایبند نیستند و سردمدار آنها از برجام خارج شده و بقیه بی اراده اند، چه می شود کرد.ورود به پیمان شانگهای یک موفقیت سریع و خوب است.وقتی کشور برای تعادل وزنه سیاست خارجی، تخم مرغ هایش را در دو کفه غربی شرفی بگذارد، موفق است.اگر با شرقی ها کار کنیم، غربی ها هم از ناز کردن دست می کشند و سیاست خارجی متعادل می شود.
آقای ظریف قابل ترین وزیر خارجه بعد انقلاب اسلامی است.ایرادش این بود که بدلیل معاشرت با غربی ها حل مشکل را فقط از رهگذر کدخدای آمریکایی می دید.بی اعتنایی او به شرق اتلاف وقت هشت ساله را در پی داشت.
محمد علی محمدی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
جناب نصری آیا بعد از برجام شرکت های اروپایی از ایران خارج نشدند
علی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
توضیحات بسیار جامع بود ممنون . متأسفانه مدافعین اصول ندار اصلا به اینگونه توضیحات توجهی ندارند فقط جریده دریده کیهان را می خوانند .‌‌ضمنااز رییسی انتظار درک نداشته باشید . نظرات را درج کنید
مرتضی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
پیشنهاد میکنم هم نگارنده متن و هم طرفداران دولت قبل آب را با دقت بریزن آنجاییکه میسوزه.ما شما را درک میکنیم،خیلی بشما سخت میگذره?
علی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
بابا ول‌کنید شما‌خوبید‌که ۸سال دولت قبل فقط کارتان پاچه‌خواری دولت ناتوان و بی‌کفایت بود و مردم را بخاک سیاه نشانی‌های کاش میشد رای‌ خود را از دولت قبلی پس‌میگرفتیم‌وآنرا در فاضلاب شهری می‌انداختیم‌دولت کذاب و کلاش و دزد پرور که به هیچکدام‌از وعده‌های خود عمل نکرد و رای‌ما مردم را غصب و دزدید مردشون دولت اصلاح‌طلب‌وکارگزارانی دکتر قلابی حسن‌روحانی و کابینه چندتابعیتی جاسوس ومزدور پرورش راهبرد،که ملت ایران را خسته‌وناامیدی وجوانان رابه‌فساد کشانید با شبکه‌های فاسد مجازی که حتی کشورهای اروپایی و آمریکایی این‌شبکه‌ها را به روی ملت‌خودبسته و فقط توسط مزدوران‌نفوذی خود شبکه‌های‌مجازی را برای ملت‌های خاورمیانه ایران‌وعراق‌وسوریه‌ولیلی وافغانستان و آفریقا باز گذاشته که جهان را فاسد ومنافع خودرا تعمین‌کنند،از روی اعصاب مردم‌پیاده شوید تا قبل از اینکه مردم به سراغ شما مفصدین‌ نفوذی و مزدور اجنبی بیایند/.
محسن
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
باز دارین کلاه برداری میکنین .
گفته به استناد قطعنامه......۰
توی قطعنامه برداشته شدن تحریمها یه قانونه که اعضا دارن به استناد و بهانه اون با ایران کار میکنن.
اما این که عملیاتی کردن قطعنامه کار کیه یکم عقل میخواد.
این‌که از ندونم کاریهای دولت قبل بتونیم یه دستاورد ایجاد کنیم‌مطمئنان یه دستاورد واسه این دولته. دمشونم گرم.حالا میگید کار ماها بوده و ...
مثل این میمونه که یه بازی رو سر ظهر وسط بیابان تدارک ببینی و بری. نفر بعد بره اونجا و تیمش یه گل بزنه . حالا هی به مردم‌بگی کار من بود هماهنگ کردنش. این توهین به فهمه انسانهای عاقله.
#دم انتخابات
مهدی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
جالبه افراطیون و تندروهای اصلاح طلب خودشون صبح تاشب برجام (که مخفف برنامه جامع اقدام مشترک هست و اصولا خود کلمش مایه خنده وتمسخر وتناقض هست و درستش برجای یعنی برنامه جامع اقدام یکطرفه!!! هست) از دهنشون نمیفته حتی بعداز مضحکه شدن توسط کدخداشون! نمیخواین دیگه خودتون رو جمع کنید واز عقلانیت راخبر کنید؟! دیدید که شرکا(کدخداتون) غربیتون متن دیکته شده بهتون را پاره کرد وبیرون رفت ولی باتغییر دولت و رویکرد عقل محور وبدون برجای(خسارت محض) هم صادرات نفتی وغیرنفتی قوت گرفت هم پیمانهای بین المللی دارن کشوررا که قبلا تره هم براش خرد نمیکردند پذیرش میکنند. عقل را خبرکنید ودست از خیانت بردارید
حسن روحانی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
بدون FATF حتی واکسن هم نمیشه وارد کرد چه برسه به عضویت در شانگهای...
ناصر
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
دولتی که کل حکومتش بر پایه دروغ بنا شده از دروغ های بیشتر هراسی ندارد و تنها چیزی که بهش فکر نمیکند معیشت مردم است کسانی که حقوق های بالای 200میلیون میگیرند و از تحریم سود کلان عایدشان میشود مجبورند با دروغ و وعده و وعید چند صباحی را اینگونه بگذرانند غافل از انکه هیچ ناحقی پا بر جا نمانده و نخواهد ماند تاریخ بار ها این را به اثبات رسانده
مجیدمومیوند
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
نمی دانم چرا با وجود این همه ارتباط با دنیا،فروش نفت، برقرار رابطه با عربستان و ... تورم همچنان می تازدهد!آنچه که درد آور است مطالبات فرهنگیان و کارمندان از دولت.لطفا دروغ بس است.
علی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
پماد سوختگی برای شما بسیار مفید است ??
نیما
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
سلام
به نظر میرسه نویسنده ی این متن هم بدون بغض این متن رو تهیه نکرده . به روش ماهرانه خواسته دولت فعلی رو زیر سئوال ببره .
۱
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
چقدر مسخره نوشتید خب اگر پیش،شرط امضای برجام بود چرا قبل از خروج ترامپ و زمان انعقاد برجام عضو شانگهای نشدیم
علی بابا
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
خخخخخخ !!! اپوزسیون خازن داخلی . شما همانها بودید که مردم را هشت سال به بهانه برجام و غرب سرگردان کردید و کشور را به همان بهانه علاف کردید و عقب نگه داشتید و بیشتر بدبختی های فعلی مردم و کشور مدیون غرب اندیشی و غربگرایی شما و به اصطلاح اصلاح طلبان بوده است بهتر است خفه شوید و دست از فریب و نیرنگ و سفسطه کاری بردارید و منطقی باشید هر چند گمان نمی کنم به صراط مستقیم باشید چون شماها به فرموده قرآن کور و لال و کر هستید و از درک واقعیت ها عاجزید
امیر
بشین تا دولتت بدمد بشین تا نتیجه بگیره لامصبا چقدر خودتون رو مومن و با خدا میبینین کجایین مگه شما کی هستین
امیر
جماعتی که الان پیوستن رو دستاورد میدونن یک چند روز دیگه که تشت رسوایی این سیرک لو بره شک نکنین اینه همه به سفارت عربستان که تهش همون جماعت رفتن و دست دوستی دادن و به هیچکسم جواب ندادن چرا هفت سال باعث شدن ملت انقدر هزینه بده و کلا خفه خون گرفتن فردا هم این لو بره همون داستانه ولی تا دلتون لخواد تا فردای رسول شدنشون فهاشی میکنن و دستاورد میدونن این سیرک مسخرشون رو
ناشناس
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
عزیز پیوستن به این پیمانهای بین المللی
مشگل دارد آنهم این است که ما پس از تصویب آن ملزم به رعایت مفاد آن هستیم اما آن نهادها ملزم به دادن امتیاز و وعده‌ های در پیمان و آنچه که به نفع ما است نیستن (مثل قبول غیر الزامی پیمان هسته ای ام پی تی که اصل قبول اختیاری بود اما اگر قبول کردی ملزم به رعایت مفاد آن هستی اما مقابل آژانس پرونده ایران را نبست و....)
یا خود برجام که آمریکایی ها راحت از آن خارج شدن و....
مینا
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
اقای روحانی میگفت برجام و اف ای تی اف نباشه نمیشه عضو شانگهای شد دقت کنید نمیشه عضو شد ؟؟؟حالا که برجامی نیست عضو اف ای تی اف هم نشدیم عضو دائم شدیم به نظر میرسه شما غربگراها و گداهای غرب دوست ندارید دستاوردهای این دولت رو ببینید خدا به راه راست هدایتون کنه وگرنه نابودتون کنه دوست ندارید پیشرفت و عزت مملکتت رو ببینید فقط به فکر منافع خودتون هستید خدا با امثال خودتون همنشینتون کنه کم از دولت دزد و منافق قبلی طرفداری کنید هرکاری کنید نمیتونید خودتون رو و دولت قبلی رو تطهیر کنید شما بدتر از بی بی سی و اینترنشنال خیانت میکنید به مملکت ایکاش برید همون قبله امالتون اونجا موندگار شید شاید شاید شاید بفهمید اونجا از جهنم هم براتون بدتر
علی پارسایی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
از نظر نخست وزیر چین به ریسی سر خلیج تا تاریخ تاریخ چرا یک کلمه نگفتید همین ترس شما در نقد کشور نابود کرده شانگهای که خلیج فارس و جزایر به عذاب میده
علی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
از حسادت بمیرید،خدایی رو دارین وطن فروش‌های عوضی افساد طلب
یک فرهنگی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
معلومه بدجور سوختین از کار بزرگ رئیسی برای پیوستن به سازمان شانگهای، چیزی که دل محبوبتان در خواب هم نمی‌دید!!!! چند سال وقت شریف مملکت رو با برجام بی‌فرجامتون تلف کردید و معلوم شد چقدر بازیچۀ سیاست‌های دوگانۀ غرب شده‌اید؟!!هنوز هم خوابید؟! بوی گند جسد متعفن برجامچای همۀ عالم رو گرفته، هنوز خوابید؟
و صد البته چون متأسفانه همین معاهدۀ ننگین و بی‌خاصیت، یک سند بین‌المللی است، باید مسئولان فعلی با لطایف‌الحیلی موضوعات آن را در عرصۀ بین‌الملل پیگیری کنند تا بیشتر به ما آسیب نرساند!!!! مثل بمب ضامن کشیده‌ای که راه درمان خطرش خنثی کردن آن است نا پذیرفتن حقیقت آن!!
Majid
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
رییس اتاق بازرگانی میگفت تا تحریم هست سازمان شانگهای دکوریه،شما چقدر بدبختن ما چقدر بدبختیم
سالار
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
تحلیلت اینه که بدون برجام تجارت با چین سخته درحالیکه جناب روحانی تمامیت نخواه تندنرو،واکسن کرونا گیرش نمیومد.جواب ایمیل ها و توییت های وزیر خارجه رو هم کسی نمیداد.رییسی هیچکاری هم که نکنه فقط باید چندین هزارمیلیارد اوراق قرضه دولت روحانی رو پرداخت کنه.پولی که رفت تو شکم اصلاح طلب ها و بازوهای رسانه‌ای شون امثال فراز.
محمد
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
با سلام و احترام
آقایان و خانمهای محترم اینها فقط مهم است
1-حذب فقط حزب الله
2-تمام مسئولین حق الناس رو رعایت فرمایید
3-فقط به فکر مردم باشید مردم. و مردم
وحید
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
عشقه دیگه چه میشه کرد. عشق آدمو کور میکنه. عاشق غربید گور به گورتون کنند نمی تونید ببینید بدون وادادگی و دلدادگی به غربی که به چشم کاسه توالت بهتون نگاه میکرد, میشه امور مملکت رو پیش برد.
علی
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
چرا شما فواحش چند پدر خفه نمیشید خودتون چه گهی خوردید بی چشم و روها شما قطعا خاین هستید البته نظر من حرام زادگیتان است
فرهاد
-
شنبه ۱۷ تير ۱۴۰۲
0
نگارنده و هم کیشانش نه تنها کورند بلکه دچار آلزایمر خود خواسته شدند و ویرانگری های دولت قبل را فراموش کردند و .........
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی