جمعه ۲۹ تير ۱۴۰۳ 19 July 2024
پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۵
کد خبر: ۶۵۳۳۸
گزارش جهانی ثروت؛

در سال ۲۰۲۲ تعداد میلیونرها در سراسر جهان «به جز در فرانسه و ایران» کاهش یافته است

در سال ۲۰۲۲ تعداد میلیونرها در سراسر جهان «به جز در فرانسه و ایران» کاهش یافته است
بر اساس گزارش جهانی ثروت که توسط بانک یوبی‌اس سوئیس منتشر شده، تعداد ثروتمندان در سراسر جهان به غیر از دو کشور کاهش یافته است. فرانسه با بیش از ۲ میلیون و هشتصد هزار میلیونر، در سال ۲۰۲۲ در رتبه سوم جهان قرار داشته و ایران نیز شاهد افزایش قابل توجه تعداد میلیونرهایش بوده است. کاهش تعداد ثروتمندان جهان برای اولین بار بعد از بحران مالی سال ۲۰۰۸ اتفاق می‌افتد. بر اساس این گزارش که روز سه‌شنبه توسط روزنامه اقتصادی «له‌زکو» (Les Echos) منتشر شد، در سال ۲۰۲۲ میلادی حدود ۳.۵ میلیون نفر وضعیت خود را به عنوان «میلیونر‌های دلاری» از دست دادند.
بر اساس گزارش جهانی ثروت که توسط بانک یوبی‌اس سوئیس منتشر شده، تعداد ثروتمندان در سراسر جهان به غیر از دو کشور کاهش یافته است. فرانسه با بیش از ۲ میلیون و هشتصد هزار میلیونر، در سال ۲۰۲۲ در رتبه سوم جهان قرار داشته و ایران نیز شاهد افزایش قابل توجه تعداد میلیونرهایش بوده است.
 
کاهش تعداد ثروتمندان جهان برای اولین بار بعد از بحران مالی سال ۲۰۰۸ اتفاق می‌افتد. بر اساس این گزارش که روز سه‌شنبه توسط  روزنامه اقتصادی «له‌زکو» (Les Echos) منتشر شد، در سال ۲۰۲۲ میلادی حدود ۳.۵ میلیون نفر وضعیت خود را به عنوان «میلیونرهای دلاری» از دست دادند.
 
در مجموع نیز در سال گذشته تعداد افراد دارای املاک و مستغلات و دارایی‌های مالی به ارزش حداقل یک میلیون دلار، به ۵۹.۴ میلیون نفر رسیده است؛ تعدادی که در مقایسه با رقم ۶۲.۹ میلیون نفری در سال ۲۰۲۱ میلادی، کاهش قابل توجهی را نشان می‌دهد.
 
این گزارش دلیل این کاهش را شرایط بد اقتصادی و تورم و افزایش نرخ بهره اعلام می‌کند. کاهش نرخ برابری برخی ارزها در برابر دلار نیز از دیگر دلایل آن بیان شده است.
 
 
تعداد میلیونرها به تفکیک کشورها
 
به صورت جزئی و به تفکیک کشورها، ایالات متحده در سال ۲۰۲۲ میلادی یک میلیون و هشتصد هزار نفر از میلیونرهای خود را از دست داده است. 
 
در ژاپن نیز ۴۶۶ هزار نفر، بریتانیا ۴۳۹ هزار نفر، استرالیا ۳۶۳ هزار نفر و آلمان ۲۵۳ هزار نفر از شمار میلیونرهای این کشورها به نسبت سال قبل‌تر از آن کاهش یافته است.
 
با این حال و برخلاف روند جهانی، تعداد میلیونرهای فرانسه نه‌تنها کاهش نیافته که با افزایش جزئی ۲۵ نفری مواجه شده و تعداد آنها به ۲.۸ میلیون نفر رسیده است.
 
نکته قابل توجه آنکه کشورهای نروژ (۱۰۴+ هزار)، ایران (۱۰۴+ هزار) یا برزیل (۱۲۰+ هزار) نیز شاهد رشد بیش از پیش تعداد میلیونرهای خود بوده‌اند.
 
 
فرانسه در سکوی میلیونرهای جهان
 
فرانسه در سال ۲۰۲۲ میلادی با در اختیار داشتن ۴.۸ درصد از میلیونرهای جهان در خاک خود، در جایگاه سوم پس از آمریکا (۳۸.۲ درصد) و چین (۱۰.۵ درصد) و جلوتر از ژاپن (۴.۶ درصد)، آلمان (۴.۴ درصد) و بریتانیا (۴.۳ درصد) قرار گرفته است.
 
کاهش ثروت خانوارهای جهانی
 
در کنار کاهش تعداد میلیونرها، دارایی خالص خانوارها نیز با ۱۱.۳ میلیارد دلار کاهش در سال ۲۰۲۲ میلادی به ۴۵۴ میلیارد دلار و میانگین ثروت هر بزرگسال نیز با کاهش ۳۲۰۰ دلاری به ۸۴۷۱۸ دلار رسیده است.
 
بنابر این گزارش بانک یوبی‌اس، کاهش ثروت خانوارها پس از یک قرن افزایش مداوم روی داده است.
 
با این حال، بانک سوئیس تخمین می‌زند که ثروت جهانی در سال‌های آینده ۳۸ درصد افزایش یابد و تا سال ۲۰۲۷ میلادی به ۶۲۹ هزار میلیارد دلار برسد. 
 
بر اساس این گزارش، ثروت هر فرد بالغ در آن تاریخ به ۱۱۰ هزار دلار و تعداد میلیونرها نیز به رقم ۸۶ میلیون نفر خواهد رسید.

 

منبع خبر : یورونیوز
منبع: یورونیوز
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

علی اکبر صالحی بیشترین شانس را دارد؛ تنها کسی که موفق به کسب مجوز مذاکره با امریکا شده

چرا روسای جمهور آمریکا ترور می‌شوند؟| چه کسانی کشته و چه کسانی جان سالم به‌در بردند؟

یزد در مسیر کابل شدن؟!

نسخه تاریخی برای درمان ایران؛ این کهن‌درخت، راهی جز اصلاحات ندارد

‏سناریوهای ۱۵ تیر

اینفوگرافیک؛ همه مخالفان پزشکیان

اینفوگرافیک؛ آن‌ها که به پزشکیان گفتند آری

پیام مهم سیدمحمد خاتمی: در انتخابات گذشته رأی ندادم و با اکثریت همصدا شدم| اینک اما فرصتی پیش آمده که امیدوارم روزنه‌ای باشد به فضایی که در آن صدای اکثریت شنیده شود| به دکتر پزشکیان رای خواهم داد

بازی زیرپوستی پورمحمدی؛ مرد مرموز مناظرات، فرشته نجات قالیباف و عامل اجماع جبهه انقلاب 

ما در زمان قاجار خیلی بدبخت بودیم؟!

تحلیل محتوای سومین مناظره انتخاباتی

ثابتی راست می‌گوید یا زنگنه؟

داستان منصوب شدن امیر جدید القاعده در یمن

چرا آدم‌ها ساعت‌ها در صف غذا می‌ایستند؟

پیشنهاد سردبیر
زندگی