جمعه ۲۹ تير ۱۴۰۳ 19 July 2024
سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۶
کد خبر: ۶۵۴۵۷
سکوت سازمان سنجش و واکنش دانشگاه هنر به حذف دو رشته

جزییات حذف دو رشته سینما و مجسمه سازی از دانشگاه هنر | اعمال محدودیت گسترده بر رشته‌های هنری

جزییات حذف دو رشته سینما و مجسمه سازی از دانشگاه هنر | اعمال محدودیت گسترده بر رشته‌های هنری
خبر حذف دو رشته سینما و مجسمه‌سازی از دفترچه کنکور انتخاب رشته دانشگاه هنر جامعه هنری و داوطلبان این رشته را در بهت فروبرده است. خبری که برخی منابع آن را تایید می‌کنند اما برخی دیگر آن را اشتباه سازمان سنجش دانستند.

خبر حذف دو رشته سینما و مجسمه‌سازی از دفترچه کنکور انتخاب رشته دانشگاه هنر جامعه هنری و داوطلبان این رشته را در بهت فروبرده است. خبری که برخی منابع آن را تایید می‌کنند اما برخی دیگر آن را اشتباه سازمان سنجش دانستند. هرچند که اشتباهات سازمان سنجش که روزگاری سازمانی بوروکراتیک و منظم بود در سال گذشته بارها تکرار شده اما کاربران شبکه‌های اجتماعی اشتباه در دفترچه کنکور رشته‌های یک دانشگاه بسیار عجیب می‌دانند. آن هم برای رشته‌هایی از دهه ۴۰ یعنی بیش از ۵۰ سال است که در دانشگاه هنر تدریش می‌شود و از پایه‌های این دانشگاه که فقط به رشته‌های هنری اختصاص دارد محسوب می‌شود.

 

حذف سهوی یا عمدی؛ مسئله این است

 

تاکنون سازمان سنجش به حذف این رشته‌ها واکنش رسمی نشان نداده اما معاون آموزش دانشگاه هنر گفته که هیچ دلیلی برای حذف آن‌ها وجود ندارد. به گفته سعید احمدی زاویه این دانشگاه درخواست و مستندات خود را برای پذیرش دانشجو در رشته‌های سینما و مجسمه‌سازی به سنجش ارسال کرده و این اشتباه سنجش است که آن‌ها در دفترچه انتخاب رشته قید نکرده است. نکته اینجاست که مشخص نیست سنجش درخواست این دانشگاه برای پذیرش دانشجو در این رشته‌ها را رد کرده یا واقعا خطای سهوی در این زمینه رخ داده است.

اما گویا سنجش هیچ نامه‌ای مبنی بر رد درخواست پذیرش در دو رشته فوق به دانشگاه هنر اعلام نکرده است. برخی معتقد هستند که این مشکل برای برخی دیگر از رشته‌ها نیز به وجود آمده و در روزهای آتی اصلاحیه‌ای بر دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ منتشر خواهد شد. هرچند در اطلاعیه سازمان سنجش نیز توضیحی مبنی بر حذف برخی رشته‌ها از دفترچه کنکور داده نشده و به همین دلیل وضعیت بسیار مبهم شده است.

محدودیت‌ها شامل همه دانشگاه‌هاست

درباره دلایل حذف رشته‌ سینما و مجسمه گمانه‌زنی‌های زیادی مطرح شده است. برخی معتقد هستند که تحصن‌های دانشجویان این دانشگاه و به ویژه پرفورمنس‌های اعتراضی دانشجویان رشته مجسمه‌سازی یکی از علل حذف این رشته بوده. اما برخی دیگر این حذف را در ادامه اعمال محدودیت برای تحصیل در رشته‌های هنر می‌دانند.

گفته می‌شود که آزمون عقیدتی نیز به شرایط پذیرش رشته‌های هنر در دانشگاه سوره اضافه شده است. موضوعی که ممکن است بسیاری از داوطلبان از ثبت نام منصرف کند یا بسیاری نیز نتوانند معیارهای مدنظر مصاحبه‌های عقیدتی را کسب کنند. همچنین در دانشگاه تهران نیز تفکیک جنسیتی در موارد مختلف مثل کتابخانه اعمال شده است. این تفکیک‌های جنسیتی شامل رشته‌های هنر نیز شده است. البته این فشارها به دانشجویان منجر به اعتراضاتی هم شده اما به نظر می‌رسد مسئولان بدون توجه به اعتراض‌ها در پی اعمال محدودیت‌های بیشتر هستند. تاجایی که فعلا دو رشته سینما و مجسمه‌سازی نیز از دفترچه کنکور حذف شده است. اگر این اتفاق تایید و نهایی شود به این معنی است که پس از تا فارغ‌التحصیل شدن دانشجویان فعلی، دانشجوی جدیدی برای دو رشته جذب نخواهد شد.

باید دید که سازمان سنجش نسبت به حذف این دو رشته چه واکنشی نشان خواهد داد. هر چند که پیش از آن وزارت علوم باید پاسخگوی اعمال محدودیت‌ها بر رشته‌های هنر باشد.

 

 

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

علی اکبر صالحی بیشترین شانس را دارد؛ تنها کسی که موفق به کسب مجوز مذاکره با امریکا شده

چرا روسای جمهور آمریکا ترور می‌شوند؟| چه کسانی کشته و چه کسانی جان سالم به‌در بردند؟

یزد در مسیر کابل شدن؟!

نسخه تاریخی برای درمان ایران؛ این کهن‌درخت، راهی جز اصلاحات ندارد

‏سناریوهای ۱۵ تیر

اینفوگرافیک؛ همه مخالفان پزشکیان

اینفوگرافیک؛ آن‌ها که به پزشکیان گفتند آری

پیام مهم سیدمحمد خاتمی: در انتخابات گذشته رأی ندادم و با اکثریت همصدا شدم| اینک اما فرصتی پیش آمده که امیدوارم روزنه‌ای باشد به فضایی که در آن صدای اکثریت شنیده شود| به دکتر پزشکیان رای خواهم داد

بازی زیرپوستی پورمحمدی؛ مرد مرموز مناظرات، فرشته نجات قالیباف و عامل اجماع جبهه انقلاب 

ما در زمان قاجار خیلی بدبخت بودیم؟!

تحلیل محتوای سومین مناظره انتخاباتی

ثابتی راست می‌گوید یا زنگنه؟

داستان منصوب شدن امیر جدید القاعده در یمن

چرا آدم‌ها ساعت‌ها در صف غذا می‌ایستند؟

پیشنهاد سردبیر
زندگی