پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ 23 May 2024
جمعه ۲۵ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۷
کد خبر: ۶۱۶۱۵
احتمال ادامه روند افزایشی کرونا در بهار

 هر نوع علامت سرماخوردگی را کرونا تلقی کنید

 هر نوع علامت سرماخوردگی را کرونا تلقی کنید
معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر هر علامت سرماخوردگی را کرونا تلقی می‌کنیم، گفت: احتمال ادامه روند افزایشی کرونا وجود دارد و فعلا زندگی‌مان با کرونا خواهد بود.

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر هر علامت سرماخوردگی را کرونا تلقی می‌کنیم، گفت: احتمال ادامه روند افزایشی کرونا وجود دارد و فعلا زندگی‌مان با کرونا خواهد بود.

دکتر بابک عشرتی درباره روند کرونا در کشور، گفت: از بهمن ماه سال قبل روند افزایشی کرونا در کشور آغاز شد که البته شیبی کند و بطئی داشته است. در اواخر اسفند ماه سال گذشته، این شیب افزایشی بیشتر شد و اکنون نیز روند بیماری در کشور ثابت مانده و بالاتر نرفته است. بنابراین تعداد موارد ابتلا به کرونا در کشور نسبت به آذر و دی ماه سال قبل افزایش داشته است و طبعا زمانیکه موارد ابتلا افزایش می‌یابد، افزایش تعداد بستری‌ها و فوت نیز رخ می‌دهد. زیرا با بالا رفتن ابتلا، افراد حساس یا مبتلا به بیماری زمینه‌ای که برای ابتلا به کرونای شدید و بستری شدن، حساس‌ترند نیز مبتلا می شوند و بر این اساس متاسفانه افزایش مرگ‌ومیر ناشی از کرونا را هم داریم.

گردش زیرسویه‌های اُمیکرون در کشور
وی افزود: بر اساس شواهد و سکوئنسینگ‌های انجام شده، در اکثر موارد ابتلا، سویه اُمیکرون و زیرسویه‌های آن هستند. به طوری که هم زیرسویه‌های قدیمی اُمیکرون و هم زیرسویه‌های جدید آن در موارد ابتلا وجود دارند. باید توجه کرد که به طور کلی خصوصیت اُمیکرون این است که میزان سرایت‌پذیری‌اش نسبت به نوع دلتا، ووهان و ... بیشتر است، اما معمولا بیماری شدید در آن کمتر رخ می‌دهد. با این حال از آنجایی که تعداد ابتلا زیاد است، میزان بستری نیز بالا می‌رود. زیرا به دلیل سرایت‌پذیری زیاد، افراد حساس هم مبتلا می‌شوند و در نتیجه بستری و فوتی هم بالا می‌رود.

عشرتی با بیان اینکه سویه‌های غالب را به صورت ماهانه و در پایان هر ماه بررسی می‌کنیم، گفت: بیشترین سویه‌ای که در اسفند ماه سال گذشته دیده شده، XBB.۱ بوده است.

کرونا قابل پیش‌بینی نیست؛ احتمال ادامه روند افزایشی
وی با بیان اینکه بارها تجربه کرده‌ایم که منحنی کرونا کاهشی بوده، اما مجددا به یکباره افزایشی شده یا برعکس، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که تا پایان فروردین ماه ادامه روند افزایشی ادامه داشته باشد، اما برای قضاوت درباره اینکه بعد از فروردین ماه چه اتفاقی رخ دهد، هنوز زود است و باید داده‌هایمان بیشتر شود.

عشرتی با بیان اینکه احتمال ادامه روند افزایشی کرونا در بهار وجود دارد، گفت: کرونا طی سال‌هایی که با ما بوده، نشان داده که به دلیل جهش‌های سریع و مختلفی که در آن ایجاد می‌شود، می‌تواند به سمت بدتر شدن و وحشی شدن پیش رود یا اینکه به سمت بیماری‌زایی آرام‌تری پیش رود. باید توجه کرد که جهشی که سبب شد ویروس دلتا در تابستان ۱۴۰۰ ایجاد شود، منجر به افزایش بستری و مرگ شد، اما در جهش اُمیکرون بیماری‌زایی سبک‌تر و سرایت‌پذیری بالاتر بود. بنابراین شرایط وابسته به اتفاقی است که در ویروس رخ می‌دهد. به همین دلیل پیش‌بینی کردن دشوار است. با این حال احتمال ادامه روند افزایشی کرونا هم هست و فعلا زندگی‌مان با کرونا خواهد بود.

لزوم تزریق دزهای یادآور واکسن کرونا
عشرتی با تاکید بر لزوم تزریق دزهای یادآور واکسن کرونا، گفت: ما همچنان توصیه می‌کنیم که مردم نوبت‌های یادآور واکسن کرونا را که همان دزهای سوم و چهارم واکسن است، با فاصه شش ماه از دز قبلی تزریق کنند. باید توجه کرد که علی‌رغم اینکه سویه‌های جدیدی از کرونا ایجاد شده‌اند، اما همچنان واکسن‌های قبلی موثر بوده و مورد توجه هستند. بر این اساس توصیه می‌کنیم که افرادی که نوبت‌های یادآور واکسن کرونا را تزریق نکرده‌اند، آن‌ها را تزریق کنند. به ویژه افرادی که سن بالا داشته یا بیماری زمینه‌ای مانند دیابت، فشار خون و... مبتلا هستند یا پیوند عضو انجام داده‌اند، حتما دزهای یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند.

وی گفت: در عین حال مردم همچنان در فضاهای سربسته که ازدحام زیاد است، ماسک بزنند. استفاده از ماسک همچنان وسیله‌ای است که می‌تواند تا حد زیادی از انتشار عفونت پیشگیری کند. همچنین افرادی که علامت‌دارند تا پنج روز بعد از فروکش کردن علائم‌شان در منزل بمانند و خودشان را از دیگران جدا کنند. باید توجه کرد که بیشترین احتمال انتقال از سوی بیمارانی است که علامت‌دار هستند. به ویژه در روزهای اول بیماری. بر این اساس قرنطینه و استراحت در منزل بسیار حائز اهمیت است و در عین حال استراحت در منزل دوره بیماری را هم کوتاه‌تر کرده و عوارض بعد از بیماری مانند سرفه‌های مزمن و ... را کاهش می‌دهد. در عین حال یکی از توصیه‌های ما این است که مردم تا حد ممکن روبوسی و دست دادن از رفتارهای اجتماعی حذف کنند. زیرا این رفتارها احتمال انتقال بیماری را افزایش می‌دهد.

وی درباره علائم اختصاصی کرونا نیز گفت: باید توجه کرد که هیچ راهی برای شناسایی بالینی و اینکه به کدام ویروس مبتلا شده‌ایم، نداریم. آنقدر علائم ویروس‌های سرماخوردگی، کرونا و آنفلوآنزا و ... شبیه به هم است و طیف وسیعی را شامل می‌شود که ما بر اساس همه‌گیر شناسی بیماری اعلام می‌کنیم که کرونا است. زیرا در حال حاضر و به ویژه از دی ماه سال قبل به بعد اکثر موارد تستی که انجام می‌شود، کرونا مثبت می‌شوند. بر این اساس هر علامت سرماخوردگی اعم از تب، سرفه، گلودرد، بدن درد، آبریزش بینی و ... را کرونا تلقی می‌کنیم و البته کرونا با سویه‌های فعلی در عمده موارد سبک است.

منبع خبر : ايسنا
منبع: ایسنا
برچسب ها:
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ابراهیم رئیسی به شهادت رسید

قطع مستمری ۹۰هزار نفر در سازمان هدفمندی یارانه‌ها

خشونت جنسی علیه مردان در فلسطین، یک واقعیت غیرقابل انکار!

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

پیشنهاد سردبیر
زندگی